14 listopada grupa studentów dwujęzykowych studiów dla tłumaczy zwiedziła Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Przewodnikiem po tej znakomitej instytucji był także nasz student, pan Borys Kiełtyka (III DSDT), który w zajmujący i kompetentny sposób zaprezentował ekspozycję.
Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie jest prywatną placówką muzealną, która gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi, z okresu lat 1914 – 1945.
Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku mieszczącym muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska.
Ekspozycje stałe to m. in.: „Łopatki saperskie na przestrzeni wieków”, „Karpaty 1914-1915”, „Wrzesień 1939”, „Narzędzia wojen”, „Dukla 1944”, „Podkarpacie 1945”, „Tyle pozostało” oraz „Krośnieńskie lotnisko w czasie II w. św.”
W muzeum można zobaczyć oryginalną tablicę z nad bramy głównej obozu pracy przymusowej w Szebniach, a także dowiedzieć się o okrucieństwie, jakiego doświadczyli jego więźniowie.
Adres strony internetowej muzeum: http://www.muzeumkrosno.pl/