23 marca 2017 roku w kampusie Instytutu Humanistycznego PWSZ w Krośnie przy ulicy Kazimierza Wielkiego obyły się warsztaty i wydarzenia, zaplanowane w ramach Akademickich Dni Nauki. Na ten jeden wyjątkowy dzień, społeczność akademicka powiększyła się o szerokie grono, blisko 400 uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa Podkarpackiego.
Imprezę zainaugurował wykład profesor Alicji Witalisz z Zakładu Komunikacji Międzykulturowej, która w wypełnionej po brzegi Auli Instytutu Humanistycznego omówiła, jak podkreśliła, zupełnie naturalne wpływy języka angielskiego na współczesną polszczyznę. Uczestnicy wykładu nierzadko ze zdumieniem odkrywali, jak dobrze angielszczyzna zadomowiła się w słowniku i frazie języka polskiego. Dwie największe inicjatywy Akademickich Dni Nauki w Instytucie Humanistycznym w tym roku to VI Warsztaty Tłumaczeniowe oraz III Dyktando Krośnieńskie z PWSZ.
Autorem dyktanda był znawca polszczyzny, kierownik Zakładu Komunikacji Międzykulturowej profesor Kazimierz Sikora. W odczytanym w skupieniu przez doktor Joannę Kułakowską-Lis oraz doktora Jarosława Włodarczyka piekielnie trudnym tekście znalazły się nawet, obok swojsko brzmiących Chorkówki i rzeżuchy, tajemnicze postaci attache i charge d'affaires z egzotycznego San Escobar ;)
Główna organizatorka Warsztatów Tłumaczeniowych magister Katarzyna Dziemian, we współpracy z filologami i znawcami przekładu, przygotowała zaś znakomitą intelektualną zabawę translatorską w obrębie trzech języków obcych - angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Intensywność pracy naszych wykładowców i studentów dwujęzykowych studiów dla tłumaczy była tak duża, że nie wszystkie grupy wytrzymały do finałowego podsumowania i niektórzy wyszli po angielsku...
Obok wydarzeń przygotowanych przez Zakład Komunikacji Międzykulturowej i Zakład Filologii Angielskiej swoje dwa warsztaty zaproponował także Zakład Pedagogiki. Ksiądz doktor Antoni Michno poprowadził warsztaty języka migowego, a magister Halina Zaforemska zajęcia plastyczne "Zrobione na szaro". Zakład Pedagogiki zaoferował również zajęcia wyjazdowe dla najmłodszych dzieci. Studentki edukacji wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym, wraz z opiekunkami mgr Magdaleną Goleń i mgr Małgorzatą Wójcik udały się do przedszkola Miejskiego numer 10 w Jaśle, gdzie przeprowadziły dla maluchów zajęcia z wykorzystaniem wielobarwnej chusty animacyjnej oraz zajęcia sensoryczne. Zabawy sensoryczne służyły między innymi rozwijaniu słuchu fonematycznego, spostrzegawczości, koordynacji psychoruchowej oraz wzbogacaniu mowy dziecka o nowe pojęcia.
O oprawę informacyjną Akademickich Dni Nauki w Instytucie Humanistycznym zadbali studenci I roku Międzynarodowej Komunikacji Językowej.
Impreza w obrębie kampusu przy ulicy Kazimierza Wielkiego, z inicjatywy Dyrektora Instytutu Humanistycznego doktora Bartosza Gołąbka, poświęcona została pamięci wybitnego polskiego literata, autora niezliczonych znakomitych tekstów, niedoścignionego mistrza polszczyzny, poety i pieśniarza, tłumacza rosyjskich i francuskich bardów, zmarłego 15 marca 2017 roku Wojciecha Młynarskiego. Warsztaty Tłumaczeniowe oraz III Krośnieńskie Dyktando z PWSZ były naszym symbolicznym wpisem do księgi kondolencyjnej poety, w przeddzień jego ostatniej drogi na Warszawskich Powązkach.
zdjęcia: Eunika Polowiec
tekst: Bartosz Gołąbek