W czwartek 18 maja Uniwersytet Jagielloński miał zaszczyt gościć w swoich murach panią Natalię Sołżenicyną. Wdowa po wybitnym rosyjskim pisarzu i nobliście, Aleksandrze Sołżenicynie (1918–2008), przyjechała do Polski na zaproszenie rektora UJ, prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka, oraz rektora PWSZ w Krośnie, prof. dra hab. Grzegorza Przebindy. Wydarzenie to mogło się dokonać w związku z inicjatywą i staraniami rektora PWSZ w Krośnie profesora Grzegorze Przebindy, który w marcu bieżącego roku, występując na konferencji poświęconej Aleksandrowi Sołżenicynowi w Moskwie, osobiście przekazał na ręce Natalii Dmitriewny zaproszenie do odwiedzenia Polski.
Wystąpienie Natalii Sołżenicyny miało miejsce w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród zgromadzonych gości byli między innymi Aleksandra Kurczab-Pomianowska, współtłumaczka na język polski Archipelagu GUŁag, dziekan Wydziału Filologicznego UJ, prof. dr hab. Elżbieta Górska, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, dr hab. Katarzyna Jastrzębska, redaktor Jerzy Illg z wydawnictwa "Znak" i inni znakomici goście.
Wykład został poprzedzony słowem wstępnym rektora Nowaka. Opowiedział on zebranym o swoim doświadczeniu z lektury Archipelagu GUŁag, który nazwał „powiewem świeżego powietrza”. Podkreślił, że wybitne dzieło Sołżenicyna należy traktować jako przesłanie dla młodego pokolenia, by to – nauczone strasznymi doświadczeniami XX wieku – nie pozwoliło, żeby także XXI wiek upłynął pod znakiem konfliktów.
Prowadzący spotkanie rektor Przebinda podkreślił zebranym, że Sołżenicyn znakomicie orientował się w sprawach polskich. Pisarz popierał Solidarność, sprzeciwiał się wprowadzeniu stanu wojennego. Nigdy jednak Polski nie odwiedził, co czyni obecność wdowy po nim w Krakowie tym bardziej wyjątkową.
Wykład Natalii Sołżenicyny miał na celu przybliżenie słuchaczom sylwetki Pisarza: od pozbawionego ojca dzieciństwa, poprzez czasy studenckie w Rostowie i walkę na froncie drugiej wojny światowej, okres zesłania i wygnania, a na powrocie do Rosji i ostatnich latach życia skończywszy. Prócz unikalnej perspektywy, prelegentka zaprezentowała również wspaniałą kolekcję wyjątkowych zdjęć ilustrujących kolejne etapy życia Sołżenicyna.
Spotkanie z Natalią Sołżenicyną było kolejnym wydarzeniem z krośnieńskiego cyklu "Polska i jej sąsiedzi", tym razem zorganizowanym w gościnnych murach serca Uniwersytetu Jagiellońskiego - Auli Collegium Maius, w ścisłej współpracy z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorem Wojciechem Nowakiem. W historycznej Auli zasiedli także związani z krośnieńską uczelnią wykładowcy i uczeni: prof. Krzysztof Pleśniarowicz, prof. Kazimierz Sikora, dr Bartosz Gołąbek, dr Adam Nowakowski, dr Leokadia Styrcz-Przebinda.
Natalia Dmitriewna, której towarzyszyła Galina Tiurina - sekretarz fundacji im. A. Sołżenicyna, przekazała na ręce JM Rektora PWSZ w Krośnie książki i audiobooki autorstwa Aleksandra Sołżenicyna, a także dokonała pamiątkowego wpisu do Kroniki PWSZ w Krośnie.
AN, BG
fot. Bartosz Gołąbek oraz, dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adam Koprowski i Anna Wojnar
Relacja ze spotkania na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.