start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności koła

Relacja z wyprawy krośnieńskich filologów do Moskwy (2012)

22-11-2012

Miejsce i czas akcji: Moskwa, 06.09 – 17.09.2012
Bohaterowie: Brygida Sanocka, Dorota Szylak, Joanna Węgrzynek, Kamil Raś, Karolina Wójcik, Milena Osińska

Dzień 1: 06.09.2012

Około godziny 22 nasza mała (lecz jakże wspaniała), sześcioosobowa grupa wyruszyła z Krosna na podbój Moskwy. Busem dotarliśmy do Rzeszowa, gdzie ku naszej uciesze dołączył do nas mgr Adam Nowakowski. W pełnym składzie wsiedliśmy do pociągu relacji Rzeszów- Lwów.

Dzień 2: 07.09.2012

We wczesnych godzinach porannych we Lwowie przesiedliśmy się do pociągu, który wiózł nas bezpośrednio do stolicy Rosji. Szybko dostosowaliśmy się do panujących
w nim warunków, dlatego też 24-godzinna podróż minęła nam nadzwyczaj szybko
i przyjemnie. W pociągu umilała nam drogę rosyjska muzyka, odtwarzana przez naszych współpasażerów.

Dzień 3: 08.09.2012

Około godziny 9 czasu moskiewskiego, na Dworcu Kijowskim ciepło powitała nas Pani Anna- asystentka profesora Safonowa wraz z jedną ze studentek uczelni RGGU. Wraz z nimi udaliśmy się na stację metra, a następnie do Domodiedowo, gdzie znajdował się nasz hotel RAMADA. Warunki panujące w pokojach przerosły nasze najśmielsze oczekiwania i były wyjątkowo miłym zaskoczeniem po wyczerpującej podróży pociągiem. Nasz napięty grafik nie pozwolił nam zbyt długo nacieszyć się komfortem, gdyż po dwóch godzinach udaliśmy się Gorek pod Moskwą, gdzie spacerowaliśmy po pięknym parku i wraz z rosyjskojęzycznym przewodnikiem zwiedzaliśmy posiadłość Lenina. Tego samego dnia czekał nas kurs języka rosyjskiego oraz spotkanie ze studentami i wykładowcami RGGU(Российский государственный гуманитарный университет)) w Domodiedowo. Wszyscy powitali nas niezwykle ciepło i serdecznie.

Dzień 4: 09.09.2012

Z samego rana udaliśmy się na Plac Czerwony. Naszym celem, tym razem, nie było zwiedzanie lecz dodanie otuchy Panu Rektorowi PWSZ Profesorowi Grzegorzowi Przebindzie. W strugach deszczu i przy silnym wietrze biegł on w  XXXII Moskiewskim Międzynarodowym Maratonie Pokoju i nie tylko go  pomyślnie ukończył, ale także pobił swój życiowy rekord.
Następnie udaliśmy się do Carycyna, gdzie zwiedzaliśmy posiadłość Katarzyny II oraz spacerowaliśmy po pięknym parku i karmiliśmy wiewiórki. Tego dnia dołączył do nas dr Bartosz Gołąbek.

Dzień 5: 10.09.2012

Tego dnia odwiedziliśmy podmoskiewską szkołę, gdzie czekały na nas występy najbardziej utalentowanych uczniów, którzy zaprezentowali swoją twórczość. Następnie uczestniczyliśmy w konferencji naukowej z udziałem Profesora Grzegorza Przebindy- Rektora PWSZ w Krośnie oraz Profesora Jewgienija Safonowa. Wieczór spędziliśmy grając w kręgle w towarzystwie naszych przyjaciół z RGGU(Российский государственный гуманитарный университет).

Dzień 6: 11.09.2012

Z samego rana udaliśmy się do naszej partnerskiej uczelni, gdzie uczestniczyliśmy
w intensywnym kursie języka rosyjskiego. Po krótkim wykładzie językoznawczym,
z przyjemnością czytaliśmy i analizowaliśmy wiersze rosyjskiego poety Puszkina. Następnie mogliśmy się bliżej zapoznać z życiem pisarza Czechowa  podczas zwiedzania jego domu-muzeum.


Dzień 7: 12.09.2012

W tym dniu mieliśmy niezwykle napięty harmonogram, gdyż zwiedzaliśmy najważniejsze obiekty Moskwy. Metrem udaliśmy się do Soboru Chrystusa Zbawiciela (Храм Христа Спасителя) – największej świątyni stolicy, odbudowanej
w roku 1997. Kolejnym punktem naszej wyprawy była wizyta na Kremlu. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajdują się tam m.in.: Sobór Uspienski, Sobór Archangielski, Sobór Zwiastowania,  Dzwonnica Iwana Wielkiego, Car Puszka, Car Kołokoł, siedziba prezydenta Federacji Rosyjskiej.
W tym samym miejscu wieczorem mogliśmy podziwiać balet pod tytułem „Śpiąca Królewna” (<<Спящая красавица>>).  Wywarł on na nas ogromne wrażenie. Następnie wybraliśmy się na wieczorny spacer po Placu Czerwonym.

Dzień 8: 13.09.2012

Wraz ze studentkami  RGGU udaliśmy się do muzeum Rublowa, gdzie mogliśmy podziwiać jedne z najstarszych ikon. Przewodnik przedstawił nam ich rodzaje oraz objaśnił tajniki powstawania. Kolejną atrakcją tego dnia była wycieczka objazdowa po stolicy, którą zakończyliśmy na Placu Czerwonym.

Dzień 9: 14.09.2012

Z samego rana pojechaliśmy do starożytnej dzielnicy Zamoskworeczie- niedaleko od Kremla. Znajduje się tam Galeria Trietiakowska, w której mogliśmy podziwiać obrazy najsłynniejszych malarzy rosyjskich (m.in.: Riepin, Surikow, Wasniecow, Wrubel, Iwanow, Lewicki, Sawrasow, Troponin, Kiprienski, Pierow, Kramskoj, Szyszkin, Lewitan, Ge). Później mieliśmy czas wolny, więc postanowiliśmy udać się do wesołego miasteczka, gdzie z perspektywy „Diabelskiego Młynu” podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach panoramę Moskwy. Następnie, korzystając z pięknej pogody, spacerowaliśmy w Parku Gorki ("Центральный парк культуры и отдыха (ЦПКиО) имени Горького), gdzie znajduje się słynna fontanna „Przyjaźń Narodów ZSRR”.

Dzień 10: 15.09.2012

Dzień ten w większości poświęciliśmy na zakup pamiątek. Po całodniowym szaleństwie zakupowym udaliśmy się do hotelu gdzie czekał nas uroczysty bankiet
z profesorem Jewgienijem Safonowem i wykładowcami partnerskiej uczelni RGGU. Podczas uroczystej kolacji zostały nam wręczone certyfikaty uczestnictwa w konferencji naukowej.

Dzień 11: 16.09.2012

Dzień ten  był dla nas niezwykle smutny, gdyż musieliśmy opuścić nasz piękny hotel
i pożegnać się z rosyjskimi przyjaciółmi, a także z tym oszałamiającym  miastem jakim jest Moskwa. Około godziny 15 wsiedliśmy do powrotnego pociągu i przez całą drogę wspominaliśmy niezwykłe miejsca i ludzi, których spotykaliśmy przez ostatnie 10 dni.

Dzień 12: 17.09.2012

Po 24 godzinach, zmęczeni podróżą dotarliśmy do Lwowa. Następnie busem dostaliśmy się do granicy, którą musieliśmy pokonać pieszo. Po przejściu na polską stronę, szybko udało nam się znaleźć transport do Przemyśla. Tam rozdzieliliśmy się z dr. Bartoszem Gołąbkiem i mgr. Adamem Nowakowskim, którzy pociągiem udali się bezpośrednio do Krakowa. Natomiast pozostali ostatnią część wyprawy spędzili
w busie do Krosna.

 

Dzięki tej 12 - dniowej wyprawie, umożliwionej nam po raz kolejny w ramach współpracy naszej Uczelni- PWSZ w Krośnie z Filią Moskiewskiego Uniwersytetu (RGGU) w Domodiedowo, mieliśmy rzadką okazję zapoznawać się praktycznie
z językiem rosyjskim w różnych kontekstach życiowych: w sklepie, na dworcu i na konferencji naukowej. 
Nie nudziliśmy się tu ani przez chwilę dzięki bogatemu programowi, który   przybliżył nam wszechstronnie Rosję, zarówno w sferze tradycji i kultury -  architektury, malarstwa, muzyki - jak i współczesnej codzienności Rosjan, głównie na przykładzie tętniącej życiem Moskwy - wielkiej europejskiej metropolii, która na długo pozostanie w naszej pamięci. 



Dorota Szylak i Karolina Wójcik
Studentki Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy
w PWSZ w Krośnie

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito