Zakład Filologii Rosyjskiej został utworzony w 2006 roku z inicjatywy rektora PWSZ w Krośnie w latach 2004-2012, profesora Janusza Gruchały.
Do stworzenia nowej uczelnianej jednostki i nowej specjalności studiów do Krosna został zaproszony historyk idei rosyjskiej, znawca dziejów i kultury Rosji, wykładowca i ówczesny Dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Grzegorz Przebinda.
W roku akademickim 2006/2007 w PWSZ w Krośnie miał miejsce pierwszy nabór na studia filologiczne o specjalności język i kultura Rosji, których autorski program został przygotowany przez Grzegorza Przebindę.
Kolejne lata przyniosły systematyczny rozwój Zakładu. W 2007 roku została podpisana pierwsza Umowa Partnerska z uczelnią rosyjską - do Krosna przybyła delegacja z Filii Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Domodiedowo. Dzięki temu porozumieniu udało się jak dotąd zorganizować trzy naukowe wyprawy studenckie do Moskwy w latach 2008 - 2011, które poprzedziła letnia wyprawa do Kijowa w 2007 roku. Kilkakrotnie gościliśmy także w Krośnie studentów i wykładowców z Rosji, w tym także w 2014 roku specjalnego gościa krośnieńskich Juwenaliów, wybitnego rosyjskiego pisarza i publicystę Dmitrija Bykowa.
Zakład organizował także kilka studenckich wypraw do ukraińskiego Lwowa, które koordynowała magister Dorota Łopuszańska-Patrylak.
W 2009 roku mury uczelni opuścili pierwsi licencjaci specjalności język i kultura Rosji. Wielu z nich podjęło dalsze studia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Rzeszowskim, inni weszli z sukcesem na niełatwy podkarpacki rynek pracy i dziś mają wciąż styczność z językiem rosyjskim.
W 2010 roku pracownicy Zakładu Filologii Rosyjskiej wzmocnili kadrę dydaktyczną na uruchamianej w roku akademickim 2010/2011 specjalności filologicznej dwujęzykowe studia dla tłumaczy, gdzie język rosyjski i kultura obszaru języka rosyjskiego są jednym z trzech elementów edukacji translatologicznej.
Na przełomie roku 2011 i 2012 rozpoczęły się przygotowania do reformy studiów rusycystycznych i od 2013 roku, zgodnie z zaleceniami Krajowych Ram Kwalifikacji uruchomione zostały w Krośnie studia rusycystyczne o profilu praktycznym pod nazwą język rosyjski dla biznesu.
W 2012 roku Kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej profesor Grzegorz Przebinda został wybrany przez uczelniane Kolegium Elektorskie na stanowisko Rektora PWSZ w Krośnie na kadencję 2012-2016.
Następcą profesora Przebindy na stanowisku Kierownika Zakładu był doktor Bartosz Gołąbek, który pełnił swą funkcję do końca zimowego semestru roku akademickiego 2014/2015, kiedy to został powołany na stanowisko Kierownika Zakładu Translatoryki.
W celu wzmocnienia międzynarodowego wymiaru działalności Zakładu Filologii Rosyjskiej krośnieńska PWSZ podpisała umowy z partnerskimi rosyjskojęzycznymi uczelniami w Jekaterynburgu, Tallinie oraz Vanadzor w Armenii.
Umowa z uczelnią w Jekaterynburgu zaowocowała udoskonaleniem programowym i wprowadzeniem w ramach dydaktyki języka rosyjskiego innowacyjnych zajęć w trybie telekonferencji. Dzięki łączom internetowym i specjalnemu wyposażeniu telekonferencyjnemu krośnieńscy studenci widzą się regularnie i rozmawiają ze swoimi kolegami w rosyjskim Jekaterynburgu. Zajęcia te odbywają się regularnie od 2013 roku, a opiekunem projektu był od początku magister Adam Nowakowski.
W roku 2014 podczas jubileuszu 15 - lecia PWSZ w Krośnie, Zakład Filologii Rosyjskiej wraz ze studentami trzech specjalności koordynował przyjęcie trzech rosyjskojęzycznych delegacji - z Domodiedowo, Jekaterynburga oraz białoruskiego Brześcia.
Pracownicy Zakładu Filologii Rosyjskiej aktywnie włączają się w działania społeczności akademickiej Krosna będąc zawsze silnym ogniwem w organizowanych przez uczelnię przedsięwzięciach takich jak Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Nauki w Krośnie, Dni i Noce Nauki, Międzynarodowy Dzień Języków Obcych oraz innych imprezach o charakterze dydaktycznym, charytatywnym i rekreacyjno-sportowym.
W 2014 roku w ramach działalności dydaktycznej i promocyjnej Zakładu został zorganizowany pierwszy Dzień Języka Rosyjskiego w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, którego pomysłodawczynią była magister Paulina Balandyk.
Przy Zakładzie prężnie działa Koło Nakowe Rusycystów "Dosug", nad którym opiekę merytoryczną sprawuje dr Leokadia Styrcz-Przebinda, pracująca w Zakładzie od początków jego istnienia.
Pieczę nad pracami Zakładu począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2014/2015 sprawował wówczas jeszcze magister, Adam Nowakowski, któremu rektor i Senat uczelni powierzyli funkcję kierownika Zakładu.
We wrześniu 2016 roku decyzją Rektora i Sentau PWSZ w Krośnie Zakład Filologii Rosyjskiej przestał istnieć jako samodzielna struktura, a jego kadra naukowa i pozostałe zasoby funkcjonują obecnie w obrębie nowopowstałego Zakładu Komunikacji Międzykulturowej.