start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Doc. dr Kazimierz Sikora

Dr hab. Kazimierz Sikora, prof. PWSZ – językoznawca, adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii UJ. Zajmuje się głównie dialektologią, związkami dialektologii i etnografii, etnolingwistyką (grzeczność językowa w gwarach, partykuły gwarowe), badaniami słownictwa, gwarą w nowych kontekstach kultury (media, reklama, Internet), interdialektyzacją i karnawalizacją gwary, a także pragmatyką językoznawczą (gramatyka grzeczności, teoria aktów mowy i analiza pragmatyczna wypowiedzeń, badania języka mówionego Krakowa, słownik frekwencyjny języka mówionego mieszkańców Krakowa, agresja językowa, emocjonalizacja i wulgaryzacja dyskursu publicznego) oraz stylistyką językoznawczą, semantyką, leksykologią i leksykografią. Do najważniejszych publikacji dr hab. Kazimierza Sikory należą: książka Grzeczność językowa wsi (Kraków 2010) oraz Słownik współczesnego języka polskiego (współautorstwo z B. Dunajem, J. Kąsiem, M. Mycawką). Jest też autorem ponad 40 artykułów naukowych. Brał czynny udział w pracach koncepcyjnych i przygotowaniach do wydania Słownika gwar orawskich prof. Józefa Kąsia. Wespół z kolegami z UJ opracował kilka publikacji słownikowych, rozwijających sukces Słownika współczesnego języka polskiego z 1996 r.

Opiekun i promotor studenckiego ruchu naukowego, organizator imprez popularyzujących wiedzę o języku polskim i kulturze języka. Koordynuje projekt obywatelskich lekcji języka polskiego, promujących patriotyczne postawy wśród uczniów szkół średnich. Od 17 lat jest jurorem w regionalnych (małopolskich) eliminacjach (I i II stopnia) polonistycznej olimpiady przedmiotowej (Olimpiady Literatury i Języka Polskiego). Od 2005 do 2010 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, obecnie jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa.

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito