Kierunek: Produkcja i bezpieczeństwo żywności
Poziom kształcenia: I stopień
Tryb: stacjonarne i stacjonarne 26+ (studia bezpłatne), niestacjonarne (studia płatne),
Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)
Uzyskany tytuł zawodowy: inżynier
Profil studiów: praktyczny
Przyjazne warunki studiowania dla osób:
• niepełnosprawnych (stypendia oraz dostosowana infrastruktura),
• w każdym wieku,
• pracujących i niepracujących.
Zajęcia mogą odbywać się w godzinach popołudniowych, w wybranych dniach tygodnia. Istnieje możliwość studiowania według indywidualnego toku studiów.
Produkcja i bezpieczeństwo żywności to nowoczesny kierunek, kluczowy dla gospodarki rynkowej, na którym kształcimy specjalistów odpowiedzialnych za wytwarzanie, zarządzanie oraz kontrolę bezpiecznych, wysokiej jakości surowców i produktów żywnościowych.
Kierunek Produkcja i bezpieczeństwo żywności odwołuje się do dyscyplin fundamentalnych dla tego kierunku, a więc nauk z zakresu technologii żywności i żywienia, agronomii, zootechniki, weterynarii, ale także dyscyplin z obszaru nauk społecznych: ekonomii. Kierunek zawiera bogaty program studiów łączący przedmioty prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, zajęć praktycznych i terenowych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, ekspertów i pracodawców, w nowoczesnej bazie dydaktyczno-laboratoryjnej (laboratoria, sale wykładowe, biblioteka).
Studiowanie na kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności daje możliwość osiągania efektów kształcenia bezpośrednio w środowisku pracy, w ramach praktyk zawodowych, odbywanych w kraju i zagranicą oraz podczas wyjazdów międzynarodowych z programu Erasmus+.
W campusie istnieje możliwość zakwaterowania w domu studenckim.
Kwalifikacje inżynierskie zdobywane na tym kierunku mają praktyczne wykorzystywanie w całej gospodarce żywnościowej. Realizowany program studiów pozwala na uzyskanie kompetencji umożliwiających podjęcie pracy:
• w małych, średnich i dużych zakładach branży rolno-spożywczej wdrażających systemy bezpieczeństwa żywności,
• w instytucjach zarządzających oraz kontrolujących bezpieczeństwo i jakość żywności,
• w służbach sanitarnych, weterynaryjnych i celnych,
• w firmach doradczych i audytujących,
• w administracji rządowej i samorządowej,
• w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
• w instytutach zajmujących się edukacją żywieniową,
• w zakładach żywienia zbiorowego,
jak również:
• podjęcie własnej działalności gospodarczej w zakresie produkcji, przetwarzania oraz dystrybucji żywności,
• kontynuowanie nauki na studiach magisterskich.
Specjalność Jakość i bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym
Absolwent specjalności Jakość i bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem żywności, poprzez nadzór wewnętrzny nad jakością żywności i przestrzeganiem higieny przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i obrocie w całym łańcuchu rolno-żywnościowym z uwzględnieniem prawa żywnościowego.
W ramach specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu systemów zarządzania jakością, ich wdrażania, utrzymania i rozwoju z uwzględnieniem zasad identyfikowalności w łańcuchu rolno-spożywczym, znajomości problematyki bezpieczeństwa żywnościowego, standardów obowiązujących w produkcji oraz specyfiki branży żywnościowej.
Absolwenci dysponują wiedzą i podstawowymi umiejętnościami w zakresie wdrażania oraz monitorowania systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcji żywności i pasz.
Specjalność Przedsiębiorczość w gospodarce żywnościowej
Absolwent specjalności Przedsiębiorczość w gospodarce żywnościowej jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach sektora gospodarki żywnościowej oraz organizacjach i instytucjach z zakresu zarządzania jakością i bezpieczeństwem w łańcuchu rolno-spożywczym. Studenci zdobywają i poszerzają wiedzę i umiejętności m.in. przedsiębiorczości, spółdzielczości, marketingu i zarządzania, analizy ekonomicznej, badań marketingowych, finansów przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki gospodarki żywnościowej. Ponadto zapoznają się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw rolno-żywnościowych oraz systemami gwarantowania wysokiej jakości artykułów żywnościowych.
Absolwenci dysponują wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na samodzielne prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, potrafią opracować biznesplan, analizować kondycję ekonomiczną firmy oraz aplikować o środki finansowe na jej uruchomienie.