W dniach 30 maja - 1 czerwca 2014r. we Wrocławiu odbyło się II Sympozjum Naukowe Instytutu Ekonomiczno-Przyrodniczego „MarGo” Młodzi dla Nauki. Tematyka sympozjum była bardzo szeroka. Można było wykazać się w tematach z dziedzin takich jak: ekonomia, ochrona środowiska, rolnictwo, nauki społeczne.
SKN Agroekologów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie reprezentowały Maria Chomicz oraz Mariola Szymbara. Studentki przedstawiły referaty na temat: „Wpływ rolnictwa ekologicznego na rozwój turystyki zdrowotnej na Podkarpaciu” oraz „Waloryzacja zasobów gminy Iwonicz Zdrój pod względem wykorzystania ich w turystyce wiejskiej”. Pierwszy dzień sympozjum zakończył się rozdaniem nagród za najlepszy i najciekawszy referat. III miejsce dla SKN Agroekologów zdobyła Maria Chomicz z referatem „Wpływ rolnictwa ekologicznego na rozwój turystyki zdrowotnej na Podkarpaciu”. Studentka otrzymała w nagrodę upominki rzeczowe, które wręczył sam wiceprezes instytutu MarGo Pan mgr inż. Michał Kruszyński, a każdemu uczestnikowi sympozjum została wręczona recenzowana publikacja naukowa, w której znajdują się autorskie opracowania badawcze oraz prace przeglądowe wszystkich uczestników.
Drugi dzień sympozjum całkowicie był przeznaczony na zwiedzanie. Niestety zaplanowana wycieczka do Księża nie odbyła się z powodu złych warunków pogodowych. W zamian Uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania Wrocławia. Tak oto można było zobaczyć piękny rynek wrocławski, szereg zabytkowych katedr i kościołów, największy w Polsce tor wyścigowy dla koni oraz wiele innych ciekawych miejsc. Ogromną atrakcją był wjazd na najwyższy w Polsce punk widokowy Sky Tower Wrocław i podziwianie panoramy Wrocławia z wysokości 49 piętra. Wieczorem tego samego dnia studenci wzięli udział w pokazie fontanny multimedialnej ze spektaklem „Jezioro łabędzie”, co wzbudziło w każdym niezapomniane emocje. Ostatniego dnia zjazdu studenci zostali zaproszeni do zwiedzania ogrodu japońskiego. To miejsce jest warte odwiedzenia choćby ze względu na oryginalne, pochodzące z Japonii rośliny. Ogród ten odwiedzają turyści z całej Europy.
Sympozjum oprócz wystąpień naukowych, połączonych z licznymi dyskusjami, było okazją do spotkania młodych naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki oraz uczelnie z całej Polski. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. Wszystkich aktywnych i zainteresowanych studentów udziałem w tego typu przedsięwzięciu zachęcamy do udziału w kolejnym, III Sympozjum Naukowym Instytutu MarGo.