W dniach 1-3.12.2016r. studenci z kierunku Rolnictwo (IV rok), członkowie SKN Agroekologów brali udział w wyjeździe studyjnym, podczas którego mogli poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu kształtowania środowiska przyrodniczego oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na potrzeby turystyki wiejskiej.
Jednym z odwiedzanych miejsc było EkoCentrum ICPPC w Stryszowie prowadzonym przez Jadwigę Łopatę i sir Juliana Rose. Studenci zapoznali się z technologią budowy budynków z gliny (w szalunku i metodą bloczków), funkcjonowaniem przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków oraz sposobami pozyskiwania energii cieplnej z biomasy, słońca i gruntu. Ponadto duże zainteresowanie wzbudziła sferyczna szklarnia i półkolista weranda umożliwiająca pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń. Studenci wysłuchali interesującą prelekcje na temat samowystarczalności żywnościowej kraju i zaletach produktów tradycyjnych.
Podczas pobytu w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie oraz Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu studenci mieli okazję zaobserwować zachowania behawioralne żubrów, muflonów, danieli, jeleni i ptaków drapieżnych układanych metodami sokolniczymi. W Centrach Edukacji Przyrodniczej działających przy zwiedzanych ośrodkach studenci zapoznali się z wystawionymi eksponatami oraz sprawdzili funkcjonowanie wszystkich urządzeń multimedialnych.
Ogrody do zwiedzania Kapias w Goczałkowicach, pomimo deszczowej i wietrznej pogody, dostarczyły nam wielu doznań estetycznych. Pięknie o tej porze roku prezentował się ogród japoński, zakątek letni i skandynawski, labirynt, wrzosowiska i ogród zimowy. Uwagę przyciągały majestatyczne, a jednocześnie lekkie i zwiewne, wysokie źdźbła wielu gatunków traw. Ponadto studenci mieli okazję zapoznać się z zimową pielęgnacją roślin ozdobnych i bogatym asortymentem małej architektury ogrodowej.
Pretekstem do zatrzymania się w Katowicach była chęć zobaczenia spektakularnej aranżacji przestrzeni wokół Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na uwolnionych terenach pokopalnianych zaprojektowano przestrzeń publiczną wypełnioną drzewami, rabatami z roślinnością miododajną i wieloma atrakcjami jak fontanny, zabawki muzyczne, labirynt czy amfiteatr. Duże wrażenie wywarł spacer po zielonym dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego tworzącego zieloną dolinę w centrum historycznym miasta.
Podczas pobytu na Cieszyńskim i Górnym Śląsku nie zabrakło chwil na degustacje lokalnych potraw. Studenci smakowali karbinadle z panczkrautem (kulki z mielonego mięsa i solonego śledzia podawanych z ziemniakami z kapustą), golonko pieczone w piwie, pierogi o różnych smakach podawanych z warzywną surówką, czeski miodownik, itp. Niestety nie wszystkie frykasy nam dane było popróbować, tak więc ominęła nas przyjemność zjedzenia kopy pszczyńskiej, ciasteczek cieszyńskich, czy też słynnych cieszyńskich kanapek.