Kierunek Filologia, specjalność: Język rosyjski i wiedza o Rosji
Korzystając z doświadczeń naszych absolwentów oraz wieloletnich kontaktów z partnerami z Rosji w roku akademickim 2017/2018 wprowadzamy specjalność JĘZYK ROSYJSKI I WIEDZA O ROSJI, której absolwenci, dzięki wyspecjalizowanemu praktycznemu profilowi studiów będą przygotowani do podjęcia pracy w charakterze specjalisty w dziale współpracy międzynarodowej, analityka rynku wschodniego lub tłumacza na rzecz polskich i zagranicznych przedsiębiorstw współpracujących z rosyjskojęzycznymi partnerami.
Z nami nauczysz się języka rosyjskiego od podstaw !
Specjalizacje:
- Język specjalistyczny
- Rosjoznawcza
Studia trwają 6 semestrów i kończą się nadaniem tytułu licencjata (studia I stopnia stacjonarne) .
Warunki i tryb rekrutacji:
Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z języka polskiego i języka obcego.
Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego i języka obcego.
Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści olimpiad językowych stopnia centralnego i okręgowego oraz osoby posiadające certyfikat o znajomości języka rosyjskiego co najmniej na poziomie A2.
Harmonogram rekrutacji
PRZEJDŹ DO ELEKTRONICZNEJ REJESTRACJI NA STUDIA
Dlaczego filologia ?
Badanie przeprowadzone wśród małych i średnich przedsiębiorstw z 27 państw członkowskich UE wyraźnie pokazuje, że firmy posiadające spójną strategię kompetencji językowych zwiększyły obroty o 10-25%.
W badaniu PIMLICO ("Economy of Shortages of Foreign Language Skills in Enterprises" - Wpływ niewystarczającej znajomości języków obcych w przedsiębiorstwach na gospodarkę europejską), zleconym przez Dyrekcję Generalną KE ds. Edukacji i Kultury, przeprowadzono wywiady z 40 firmami spośród 182 wyselekcjonowanych. Badanie zostało ukończone w grudniu 2010 r.
Wyniki badania pokazują, że europejskie firmy nadal tracą możliwości zawierania umów z powodu barier językowych i kulturowych. Jednakże niektóre firmy wyciągnęły wnioski z przeszłych problemów komunikacyjnych i zdały sobie sprawę, jak ważne jest zarządzanie kompetencjami językowymi w działalności międzynarodowej.
Wśród 10 punktów pozwalających na osiągnięcie sukcesu Komisja Europejska wskazuje między innymi: współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, rekrutowanie pracowników z umiejętnościami językowymi, a także korzystanie z usług zawodowych tłumaczy.
Absolwenci studiów filologicznych w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie gwarantują pracodawcom spełnienie wszystkich tych warunków.
Uzyskane w naszej uczelni kompetencje językowe dadzą szansę na osiągnięcie sukcesu w międzynarodowym biznesie. Naszych studentów oprócz wiedzy językowej wyposażymy także w odpowiednie kompetencje międzykulturowe.
Zapraszamy!