Kierunek Towaroznawstwo
Studia inżynierskie (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne).
Studia dadzą Ci gruntowną wiedzę biologiczną, techniczną, prawną i ekonomiczną o towarach z różnych branż. Poznasz czynniki kształtujące jakość i bezpieczeństwo towarów. Nauczysz się laboratoryjnych i konsumenckich metod oceny produktów oraz właściwego z nimi postępowania od produkcji, opakowania, obrotu po przygotowanie do konsumpcji czy użytkowania i utylizacji odpadów.
Masz do wyboru specjalności (wybór w trakcie studiów):
- Menedżer produktu
- Inżynier jakości
- Logistyka towarów
Warunki i tryb rekrutacji:
Egzamin maturalny (nowa matura) - konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo chemii albo fizyki albo biologii.
Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego o przyjęcie na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści stopnia centralnego i okręgowego olimpiady matematycznej, fizycznej, chemicznej, informatycznej, wiedzy technicznej, wiedzy i umiejętności rolniczych, wiedzy o żywieniu, biologicznej, ekonomicznej, wiedzy o żywieniu i żywności.
Dlaczego Towaroznawstwo?
Dlatego, że wszystkie uważne analizy rynku produkcji żywności i jej przetwórstwa prowadzą do wniosku, że w najbliższych latach w znaczący sposób w kraju i za granicą wzrośnie zapotrzebowanie na wysokowartościową i zdrową żywność. Niekoniecznie tanią!
Wszyscy chcemy jeść smacznie, żyć długo i w dobrej kondycji.
Jakie wnioski należy wyciągnąć z powyższej konstatacji? Najprostsze i logiczne.
Otóż dla zaspokajania wzrastającego popytu niezbędni będą dobrze wykształceni, przedsiębiorczy i odważni młodzi ludzie, którzy ten popyt zaspokoją – wiedzą i pracą.
Dlatego proponujemy kandydatom studia w zakresie Towaroznawstwa, które dobrze przygotują ich do skutecznego działania w powyższym zakresie.
Student Towaroznawstwa w czasie siedmiu semestrów zdobędzie:
- wiedzę o wyrobach spożywczych, przemysłowych, kosmetycznych,
- wiedzę o surowcach i materiałach stosowanych do produkcji różnego typu towarów,
- wiedzę o roślinach zielarskich, kosmetycznych, dietetycznych i przyprawowych,
- umiejętności w zakresie badania surowców, półwyrobów i wyrobów gotowych,
- wiedzę i umiejętności w zakresie procesów technologicznych wytwarzania, stosowania i eksploatacji towarów, własnościach i ocenie użytkowej wyrobów gotowych, sposobach ich konserwacji, magazynowania i transportu,
- umiejętności w zakresie handlu, marketingu, reklamie wybranych towarów.