Tegoroczna Konferencja akademicka odbyła się w Centrum Edukacji Statystycznej w Jachrance. W spotkaniu udział wzięło 82 reprezentantów Uczelni z całej Polski. Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać informacji na temat programu Live@edu dotyczących zarówno kwestii prawnych (firma 2Bussines) jak i samego wdrożenia ( Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie). Następnie Patrycja Gołębiewska przedstawiła informacje o certyfikacji Microsoft. Niestety ze względu na słabe łącze internetowe nie udało się połączenie z Pawełem Pławiakiem, który próbował opowiedzieć o wartości certyfikacji z pozycji certyfikowanego trenera Microsoft (MCT). Później Tomasz Niesłuchowski z firmy APN Promise przedstawił ofertę nowych certyfikatów Microsoft Technology Associate (MTA) oraz możliwość zakupu po preferencyjnych cenach pakietów certyfikacyjnych na Uczelnie oraz o nowej ofercie firmy Certiport. Ostatnią prezentację dnia poprowadził Rafał Czupryński, który zaprosił uczestników Konferencji do Nowego Jorku na finały światowe Imagine Cup. Zaplanowane wieczorem ognisko niestety musiało odbyć się wewnątrz i tak przy muzyce zespołu „BlueBird” rozpoczęła się część mniej oficjalna tegorocznego wyjazdu. Tego wieczoru (specjalnie dla naszej konferencji) miała miejsce światowa premiera wersji beta przeglądarki Internet Explorer 9. Wielu pasjonatów do późnych godzin nocnych testowało możliwości nowego produktu.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od prezentacji o chmurze. Nie był to Cirrus ani Cumulus ani nawet Nimbostratus, a Azure. Mariusz Kędziora opowiedział nam o tym jak chmura wygląda – pokazał kontenery serwerów i przedstawił możliwości tej technologii. W czasie kolejnej prezentacji mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy w Polsce telefon z systemem Windows Phone 7. Bartłomiej Zass przedstawił wymagania sprzętowe i możliwości nowego systemu dla urządzeń smartphone. Pokazał również, w jaki prosty sposób można tworzyć oprogramowanie w darmowym środowisku programistycznym. Tego dnia (po raz kolejny specjalnie z okazji naszej konferencji), ukazała się finalna wersja narzędzi dla programistów Windows Phone 7. Wydłużona prezentacja Bartłomieja Zassa zakończyła wspólną część tego dnia i utworzyły się dwie ścieżki tematyczne dla: opiekunów ITAcademy oraz druga dla dyrektorów IT.
Opiekunowie ITAcademy wysłuchali następnie dwóch sesji dotyczących nowych materiałów edukacyjnych. Czyli Ścibora Sobieskiego który, przedstawił problemy programowania zespołowego i rozwiązania ich za pomocą Visual Studio Team System, jest to kurs „ITA-111 Programowanie zespołowe” oraz Tomasza Gdali, który przedstawił problem obliczeń rozproszonych w Silverlight. Czyli kurs „ITA-110 Grafika i multimedia 2D – Silverlight”. Następnie na scenie pojawił się Piotr Bubacz, który opowiedział o nowościach w Microsoft. Rozpoczynając od nowej przeglądarki internetowej Internet Explorer 9, poprzez Office 2010, dodatki do Office (Microsoft Mathematics Add-In for Word and OneNote, Microsoft Interactive Classroom, Mouse Mischief), Office Web Apps, Windows Live Essentials 2011, Web Platfrom Installer, WebMatrix a kończąc na LightSwitch. Po przerwie Eugeniusz Licznarowski i Jan Kleczkowski przedstawili programy akademickie w roku 2009/2010. Prezentacja przerodziła się w otwartą dyskusję na temat programów akademickich. Mogliśmy zobaczyć skalę różnych działań podejmowanych przez Microsoft, jak również usłyszeć o planach w nowym roku akademickim. Zaprezentowana została również po raz pierwszy nowa strona IT Academy http://www.microsoft.com/poland/edukacja/itacademy, na której będą umieszczane najważniejsze informacje. Poznaliśmy również ofertę Student Select, dzięki której pracownicy i studenci Uczelni będą mieli możliwość zakupu pakietu Office Pro Plus 2010 za cenę €51. Ostatnią częścią tego dnia były prezentacje przedstawicieli Uczelni, którzy pokazali wykorzystanie programu ITAcademy w ich ośrodkach: Łukasz Bogacz (Uniwersytet Warmińsko Mazurski) oraz Bartosz Pawłowicz (Politechnika Rzeszowska).
Tym razem pogoda była dla uczestników łaskawsza i udało się nam zorganizować wieczorne ognisko, które trwało do późnych godzin nocnych i najbardziej wytrwali kończyli debatowanie na temat współpracy w holu Ośrodka.
Ostatniego dnia konferencji Robert Gajda opowiedział więcej o Windows Azure i biznesowych aspektach tej technologii. Przedstawił cennik i kalkulator umożliwiający symulacje kosztów tej usługi. Na koniec planowana była przedpremierowa prezentacja Microsoft Kinect - urządzenia umożliwiającego granie w gry poprzez ruchy całego ciała. Niestety ze względów technicznych została opóźniona. Wytrwali uczestnicy mogli tuż przed wyjazdem pograć w Xboxa Kinecta i posłuchać troszkę o tej niesamowitej technologii.
W ten sposób Konferencja Akademicka dobiegła końca, bardzo dziękujemy za udział i serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.
Zespół Akademicki
IT Academy PWSZ Krosno