start

Aktualności

Microsoft akademicki - wsparcie wyższych uczelni w Polsce

09-10-2010

Microsoft akademicki, czyli jak polski oddział firmy wspiera uczelnie wyższe, studentów i wykładowców


W roku akademickim 2009/2010 ponad 350 tysięcy polskich studentów wzięło udział w programach edukacyjnych firmy Microsoft skierowanych do uczelni wyższych. Dzięki tym programom, Microsoft czynnie uczestniczy w kształtowaniu przyszłych liderów rynku informatycznego.

Nowe technologie odgrywają ważną rolę w budowaniu gospodarek przyszłości. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby dzisiejszy świat pozbawiony urządzeń, które powstały dzięki zaawansowanej myśli technologicznej. Dlatego tak duże znaczenie ma aktywna współpraca środowisk akademickich oraz firm informatycznych, której przykładem jest partnerstwo polskiego oddziału firmy Microsoft z polskimi uczelniami wyższymi. W ramach tej współpracy studenci oraz kadra akademicka mogą korzystać z szeregu programów, dzięki którym mają dostęp do najnowszych technologii firmy Microsoft.

„Programy akademickie Microsoft dają nam możliwość wykorzystania najnowszych technologii oraz materiałów dydaktycznych. Dzięki temu możemy lepiej przygotować naszych studentów do wyzwań, przed którymi będą stawali po ukończeniu studiów,” – powiedział Piotr Bubacz, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji na Uniwersytecie Zielonogórskim. – „W tym roku przystąpiliśmy do programu IT Academy Advanced i planujemy szkolenia dla studentów, które umożliwiają przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego. Na bazie tego programu rozszerzamy współpracę z lokalnymi firmami i przygotowujemy wspólne szkolenia studentów i pracowników tych firm. W tym roku uczestniczyłem w finałach krajowych i światowych konkursu technologicznego Imagine Cup, miałem okazję poznać niesamowitych studentów i świetne projekty, które mogą zmienić nasz świat. Udało mi się przenieść tę atmosferę na mój wydział i aktualnie przygotowujemy dwie drużyny do kolejnej edycji”.

Partnerstwo polskiego oddziału firmy Microsoft ze środowiskiem akademickim ma już długie tradycje oraz wymierne efekty. Mogą to potwierdzić polscy studenci, którzy co roku startują w największym na świecie konkursie technologicznym – Imagine Cup, najbardziej znanej inicjatywie firmy Microsoft, jak również studenci odbywający praktyki w siedzibie głównej firmy w Redmond.

Poza Imagine Cup, Microsoft w partnerstwie z uczelniami wyższymi realizuje także szereg innych programów, takich jak: Grupa .NET i Grupa IT, MSDN Academic Alliance, ITAcademy, DreamSpark oraz praktyki studenckie w polskim oddziale Microsoft. Microsoft udziela wsparcia studentom oraz nauczycielom akademickim w postaci bezpłatnych licencji na oprogramowanie służące dydaktyce, jak również organizuje specjalne zajęcia dostarczające wiedzę o nowych technologiach.

„Studenci są dla nas szczególnie ważną grupą, ponieważ to oni staną się liderami przyszłości,” – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft. – „Dlatego do naszej współpracy ze środowiskiem akademickim przykładamy bardzo dużą wagę. Nasze programy edukacyjne obejmują kluczowe dla rozwoju rynku informatycznego zagadnienia, dzięki którym studenci nie tylko zdobywają szeroką wiedzę, ale również zwiększają swoje szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy po zakończeniu studiów.”

Studenci oraz nauczyciele akademiccy mogą skorzystać z następujących programów:

·         Imagine Cup, światowy konkurs, do którego rokrocznie zgłasza się ponad 300 tysięcy studentów z całego świata. Imagine Cup to doskonały start do kariery w branży IT oraz możliwość zaprezentowania na arenie międzynarodowej swoich kreatywnych pomysłów na rozwiązanie kluczowych problemów ludzkości poprzez wykorzystanie znajomości nowoczesnych technologii. To także szansa na poznanie nowych, interesujących ludzi oraz zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Do ostatniej edycji Imagine Cup zgłosiło się aż 3500 studentów z Polski. Do najbardziej prestiżowej kategorii konkursu – Projektowanie Oprogramowania – nadesłali prawie 100 projektów. W ramach przygotowań do finałów światowych, ponad 200 studentów z polskich uczelni skorzystało ze szkoleń z podstaw zakładania biznesu czy promocji produktu. W 2010 roku Polska była gospodarzem światowych finałów ósmej edycji konkursu Imagine Cup. W Warszawie polskie zespoły zdominowały kategorię Windows Internet Explorer 8 Award, zajmując trzy najwyższe miejsca na podium. Zespół Rhea zajął również drugie miejsce w kategorii Next Generation Web Award. Więcej informacji na temat Imagine Cup można znaleźć pod adresem www.imaginecup.pl.

·         Grupa .NET oraz Grupa IT, to wyjątkowa możliwość poszerzenia wiedzy podczas spotkań z ekspertami i praktykami branży IT. Z zorganizowanych w ubiegłym roku akademickim spotkaniach skorzystało ponad 15 000 osób. Na największych polskich uczelniach technicznych działa 45 studenckich kół technologicznych.

·         MSDN Academic Alliance oraz DreamSpark, to możliwość uzyskania licencji do bezpłatnego korzystania z oprogramowania oraz narzędzi technologicznych Microsoft. W ostatnim roku akademickim wydano w Polsce ponad 450 000 licencji dla studentów. Z programu skorzystało także ponad 450 wydziałów naukowych. Blisko 283 tysiące polskich studentów jest uprawnionych do bezpłatnego pobierania oprogramowania do celów edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć pod adresami: www.microsoft.com/poland/edukacja/msdnaa_dla_studenta.aspx (dla MSDN Academic Alliance) i www.microsoft.com/poland/edukacja/dreamspark.aspx (dla DreamSpark).

·         Program ITAcademy, to cykl szkoleń podnoszących kwalifikacje oraz wiedzę zarówno nauczycieli akademickich, jak i studentów. W ubiegłym roku akademickim w programie wzięło udział 468 wykładowców. Inicjatywa ta obejmuje także ITAcademy Lokalne, w ramach którego uczelnia otrzymuje grant edukacyjny, który może wykorzystać na rozwój wiedzy, umiejętności oraz certyfikację pracowników uczelni. W roku akademickim 2009/2010 z zajęć w ramach ITAcademy Lokalna skorzystało ponad 57 000 studentów. Efektem programu są materiały, które zostaną wykorzystane na 1346 przedmiotach we wszystkich uczelniach w Polsce. 138 ośrodków akademickich w kraju podpisało subskrypcję ITAcademy w wersji Advanced lub Essential.

Uzupełnieniem programów jest możliwość odbycia przez studentów praktyk, tak w polskim oddziale firmy, jak również w siedzibie głównej Microsoft w Redmond. W ubiegłym roku akademickim Microsoft gościł ponad 150 praktykantów, a kolejnych 17 pojechało na praktyki do USA, gdzie stanowią najliczniejszą grupę narodowościową spośród państw Europy Środkowowschodniej. Nabór na praktyki jest prowadzony przez cały rok.

Więcej informacji na temat wszystkich programów Microsoft skierowanych do studentów można uzyskać na stronie: www.microsoft.com/poland/edukacja/default.aspx. 

 

Zespół Akademicki

IT Academy PWSZ Krosno

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito