Program "Szkoły Partnerskie" - spotkanie z dyrektorami i przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych
Spotkaniem w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego zainaugurowano program współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie ze szkołami ponadgimnazjalnymi - "Szkoły Partnerskie". Spotkanie otworzył Jego Magnificencja Rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie profesor Grzegorz Przebinda.
W spotkaniu, na zaproszenie Rektora PWSZ w Krośnie, prof. dr hab. Grzegorza Przebindy, 25 marca 2014 r., uczestniczyli dyrektorzy i przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, którzy zadeklarowali chęć bliskiej współpracy z uczelnią. Program, realizowany pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, jest skierowany do szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego oraz powiatów graniczących z województwem podkarpackim. Jego celem jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki w zakresie kierunków kształcenia, prowadzonych w PWSZ w Krośnie, wspieranie podejmowanych przez szkoły inicjatyw na rzecz rozwoju intelektualnego i obywatelskiego młodzieży, wspieranie kadry pedagogicznej uczestniczących szkół w rozwoju osobistym i zawodowym, w podnoszeniu kwalifikacji, a także w realizacji wszelkich innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.
W ramach programu PWSZ w Krośnie, na wniosek dyrektora szkoły partnerskiej, może zorganizować zajęcia wykładowe, ćwiczenia lub warsztaty, o tematyce zaproponowanej przez Radę Pedagogiczną, a nauczyciele „Szkół Partnerskich” mogą uczestniczyć w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego na korzystnych warunkach. Jedyne obowiązki po stronie uczestniczących szkół sprowadzają się do umieszczenia w widocznym miejscu na zewnątrz budynku szkoły, przekazanej przez PWSZ w Krośnie, tablicy z napisem „Szkoła Partnerska” oraz analogicznych symboli na swojej stronie internetowej. Szkoła zobowiązuje się także do poinformowania uczniów o przystąpieniu do programu „Szkoły Partnerskie” i o jego celach, a także do informowania ich o aktualnych przedsięwzięciach związanych z programem. Do chwili obecnej przystąpienie do programu zadeklarowało już 17 szkół, a kilka kolejnych zgłosiło taki zamiar.
Szerokie możliwości współpracy w ramach programu przedstawił p.o. dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel, a jego wypowiedź uzupełniał Prorektor ds. Rozwoju doc. dr inż. Stanisław Rymar, natomiast ofertę edukacyjną uczelnianego Studium Języków obcych prezentowała kierownik studium mgr Anna Świst oraz mgr Agnieszka Kasprzyk. Dyrektor Instytutu Humanistycznego i przewodniczący Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia dr Władysław Chłopicki przedstawił program różnorodnych zajęć odbywanych w ramach Tygodnia Akademickiego.
W drugiej części spotkania Prorektor ds. studiów prof. ndzw. dr hab. Zbigniew Barabasz wręczał przedstawicielom szkół partnerskich tablice, które zostaną umieszczone na budynkach szkolnych jako potwierdzenie ich uczestnictwa w programie. Podczas przerwy kawowej dyskutowano szczegółowe możliwości współpracy ze szkołami, ustalano terminy i formę realizacji oczekiwanych zajęć. Po spotkaniu dyrektorzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w wykładzie o innowacyjnych metodach oceniania i egzaminowania w oparciu o oprogramowanie firmy Electric Paper z Londynu.