Grass urodził się w 1927 roku, dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1999 roku otrzymał literackiego Nobla. Najbardziej znany jest z tzw. trylogii gdańskiej, na którą składały się powieści „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” oraz „Psie lata”.
W czasie drugiej wojny światowej służył w niemieckiej armii, o czym poinformował dopiero w 2006 roku. Okoliczności jego służby w Waffen-SS wywołały wiele kontrowersji. Gdy sprawa wyszła na jaw, pisarzowi grożono odebraniem tytułu Honorowego Obywatela Gdańska.
Po drugiej wojnie światowej Günter Grass zamieszkał w Berlinie Zachodnim. W tym mieście oraz w Düsseldorfie ukończył studia plastyczne. Z wykształcenia był rzeźbiarzem. Oprócz pisarstwa zajmował się grafiką i projektował okładki do własnych książek. Politycznie angażował się po stronie socjalistycznego SPD. Jest uznawany za jednego z najważniejszych orędowników pojednania polsko–niemieckiego.
Debiutował w 1956 roku tomikiem wierszy i prozy „Zalety wietrznych kur”. W 1995 roku opublikował powieść „Rozległe pole”, a w 2000 roku ukazały się opowiadania „Moje stulecie”, ilustrowane akwarelami autora. Dwa lata później wydał powieść „Pełzanie rakiem”, której fabuła jest osnuta wokół katastrofy niemieckiego statku „Wilhelm Gustloff” w 1945 roku. Grass napisał też – wraz z dwoma innymi autorami – zbiór reportaży „W bogatym kraju”.
Na korytarzu w Collegium Pigonianum PWSZ im. Stanisława Pigonia w gablotce można obejrzeć wystawę książek Güntera Grassa z naszej Biblioteki.
Na zdjęciu G. Grass ze zmarłym 24 kwietnia 2014 roku polskim pisarzem Tadeuszem Różewiczem.
Więcej: