Świat Ikony w Kole Naukowym "Dosug"
10-05-2013
8 maja 2013 roku odbyło się kolejne twórcze spotkanie studentów Języka i Kultury Rosji oraz Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy w Kole Naukowym Досуг, tym razem poświęcone malarstwu.
Niezawodne studentki II roku DSdT – Dorota Szylak i Karolina Wójcik przygotowały autorską prezentację na temat ikon. Pani Karolina rozpoczęła od ogólnego tła historycznego i znaczenia malarstwa sakralnego, pani Dorota zaś mówiła o własnej fascynacji ikoną. Jako że sama podejmuje próby malowania ikon, mogła przybliżyć wszystkim szczegóły techniczne związane m.in. z gruntowaniem, utrwalaniem, czy nakładaniem farb. Potrafiła także ze znawstwem skomentować fakt, że ikona posługuje się swoją odrębną symboliką, zarówno co do barw, jak i szczegółów ułożenia ciała postaci.
Świadomość rangi tego malarstwa ma szczególną wagę właśnie na Podkarpaciu. W Muzeum Historycznym w Sanoku, w komnatach renesansowego zamku, znajduje się przecież wspaniała ekspozycja stała: Ikony i sztuka cerkiewna od XII w., licząca 1200 eksponatów. Są tam również zbiory malarstwa współczesnego, w tym Zdzisława Beksińskiego (urodzonego w Sanoku). Zachęcamy więc naszych studentów do znalezienia w wakacje czasu na rozwój duchowy i kontemplację prawdziwej sztuki w swoim regionie.
Warto również odwiedzić antykwariat Zbigniewa Oprządka w Krośnie (hetta.pl/) (koło Kościoła Farnego). W jego witrynie widać z daleka piękny witraż ze znanym z wielu ikon motywem walki św. Jerzego ze smokiem.
Zainteresowanych tematyką odsyłamy do literatury:
Paul Evdokimov, Sztuka ikony. Teologia piękna; Zbigniew Podgórzec, Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim; Irina Jazykova, Świat ikony; Dionizjusz z Furny, Hermeneia, czyli objaśnienie sztuki malarskiej.
(dr L. Styrcz-Przebinda)