start

Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Halloween Party - 31st October 2013

02-11-2013

 

Dnia 31 października studenci filologii angielskiej zorganizowali na naszej uczelni "przerażającą" imprezę z okazji Halloween. Oprócz studentów naszej uczelni pojawili się również studenci wymiany zagranicznej Erasmus. Atrakcje takie jak jedzenie jabłka ze sznurka, karmienie jogurtem 'po omacku', seans Scooby Doo czy karaoke wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Nie zabrakło tradycyjnie świecącej się dyni oraz smakowitych przekąsek. Bez wątpienia klimatu całej imprezie dodały wspaniałe przebrania naszych studentów. Wykazali się oni dużą kreatywnością i poczuciem humoru. 
 
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w imprezie!
 
(Kasia Wilusz, III rok FA)
  

Głównym symbolem święta Halloween jest święcąca w środku dynia "z wyszczerbionymi zębami", halloweenowa lampa Jack-o'-lantern. Inne popularne symbole to duchy, wampiry i czarownice, za które przebierają się zarówno dzieci jak i dorośli, bawiąc się na przyjęciach organizowanych w domach, ale także na tzw. farmach strachu (scary farms), czyli zaadaptowanych na ten cel dużych przestrzeniach, gdzie tworzone są specjalne scenerie, przypominające wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Upiór w operze czy Nosferatu - symfonia grozy.

 

Do tradycyjnych zabaw w Halloween należy zabawa cukierek albo psikus (trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców prosząc o cukierki. Gdy ktoś nie chce dać cukierka, dzieci w zamian robią mu psikusa.

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W zabawie Apple bobbing należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. 

 

Według jednej z teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji  w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi, czyli kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

(wikipedia)

                                                   

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito