Głównym symbolem święta Halloween jest święcąca w środku dynia "z wyszczerbionymi zębami", halloweenowa lampa Jack-o'-lantern. Inne popularne symbole to duchy, wampiry i czarownice, za które przebierają się zarówno dzieci jak i dorośli, bawiąc się na przyjęciach organizowanych w domach, ale także na tzw. farmach strachu (scary farms), czyli zaadaptowanych na ten cel dużych przestrzeniach, gdzie tworzone są specjalne scenerie, przypominające wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Upiór w operze czy Nosferatu - symfonia grozy.
Do tradycyjnych zabaw w Halloween należy zabawa cukierek albo psikus (trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców prosząc o cukierki. Gdy ktoś nie chce dać cukierka, dzieci w zamian robią mu psikusa.
Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W zabawie Apple bobbing należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.
Według jednej z teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi, czyli kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
(wikipedia)