Z czego to jest zrobione, jak to działa?
01-04-2014
Z czego to jest zrobione, jak to działa?
Jak poruszają się nasze stawy, czy rozumiesz mowę ciała, jak mówili nasi przodkowie i co kryją dostępne na co dzień tylko dla nielicznych laboratoria mogli przekonać się ci, którzy piątkową noc spędzili w murach krośnieńskiej uczelni. Trzecia edycja Nocy Nauki przyciągnęła tłumy i pokazała, że warto organizować tego typu wydarzenia.
Przyjemnie było zobaczyć, że nasze stanowiska cieszyły się zainteresowaniem wśród młodszych i starszych, a w niektórych miejscach trzeba było odstać w kolejce. Była to noc pełna pokazów, eksperymentów, warsztatów i prezentacji. Każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.
Uczestnicy mogli się zmierzyć z próbą kąpieli i pielęgnacji niemowlęcia, na dostępnym symulatorze, który pomimo niewielkich rozmiarów wzbudzał uczucie delikatności i troski podczas wykonywanych działań. Bardzo ciekawe były ćwiczenia z zakresu resuscytacji krążeniowo- oddechowej wykonywane u osoby dorosłej i u dziecka. W trakcie ćwiczeń zwracano uwagę na bardzo istotne znaczenie czasu podczas ratowania życia człowieka, a uzyskanie dyplomu „Małego ratownika” było dodatkową atrakcją. Ciekawostki z anatomii i fizjologii umieszczone na szkielecie człowieka budziły zachwyt i pozostawiały odbiorców w nostalgii i zadumie nad złożonością organizmu ludzkiego.
Noc Nauki była okazją by uczestniczyć również w zabawach drukarskich, ruchowych i integracyjnych. Wykładowcy i studenci przeprowadzali kolorowe i wybuchowe eksperymenty w laboratorium. Pokazali strukturę metali i ich stopów na mikroskopie, ciekawe zjawiska przyrody, ruchome piaski czy ocean. Razem z uczestnikami Nocy wykonywali kwadratowe bańki mydlane i niestandardowym sposobem pompowali balony.
Największym zainteresowaniem cieszyły się testy próbne YLE z języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych, przymierzanie okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu, zabawy ruchowe z Kinectem, monitorowanie zmian tętna podczas wysiłku na bieżni ruchomej, czy pomiar wysokości wyskoku pionowego z wykorzystaniem urządzenia OptoJump.
Dodatkowo, uczestnicy chętnie poddawali się wybranym zabiegom fizykalnym stosowanym w odnowie biologicznej, poznawali tajniki szermierki oraz sprawdzali poziom swoich zdolności psychofizycznych w testach koordynacyjnych.
Nie zabrakło herbatek ziołowych, przypraw z całego świata, tańców ludowych oraz degustacji pysznego chleba z tradycyjnego wypieku, którą zaprezentowali znani piekarze Państwo Kiełtykowie.
Było twórczo, naukowo i wyjątkowo…
(LP)