start

Wymiana międzynarodowa

Wyjazdy pracowników i studentów w ramach programu Erasmus

23-10-2013

Studia w ramach programu ERASMUS

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie w ramach programu ERASMUS każdego roku wysyła na studia zagraniczne swoich studentów jak również przyjmuje studentów z zagranicy.

Studia za granicą to niepowtarzalna szansa: zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia praktycznego, zarówno w dobrze wyposażonych laboratoriach, jak i podczas praktyk czy staży studenckich odbytych w ramach cyklów szkolenia na uczelniach partnerskich, porównia poziomu wiedzy uczelni macierzystej i uczelni partnerskiej, poznania innych metod nauczania i systemów edukacyjnych, praktycznego zastosowania umiejetnosci posługiwania się językiem obcym, zapoznania się z terminologią zawodową, zapoznania się z kulturą danego kraju "od wewnątrz", zwiedzania krajów europejskich, poznania warunków życia przeciętnej rodziny z innego kraju europejskiego, rozwijania swoich zainteresowań, sprawdzenia siebie w nowych, czasem trudnych warunkach, kształcenia umiejętności radzenia sobie i podejmowania samodzieelnych ważnych decyzji życiowych, łatwiejszego znalezienia pracy.

Podstawowe zasady
W programie Erasmus można ubiegać się o dwa rodzaje wyjazdów: wyjazd na część studiów – do zagranicznej uczelni współpracującej z Twoją uczelnią macierzystą; wyjazd na praktykę – do zagranicznej instytucji nieakademickiej współpracującej z Twoją uczelnią.

KTO może skorzystać z wyjazdów studenckich Erasmusa?
Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa, należy: być studentem uczelni, która posiada Kartę Uczelni Erasmusa i prowadzi wymianę studentów, być zarejestrowanym na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu (licencjata, inżyniera); mieć ukończonyconajmniej pierwszy semestr studiów pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich); być obywatelem kraju uczestniczącego w Erasmusie (albo mieć status uchodźcy lub kartę stałego pobytu w kraju uczestniczącym). Jest jeszcze jeden warunek ubiegania się  o wyjazd: Twój macierzysty wydział musi faktycznie brać udział w Erasmusie, to znaczy współpracować z zagranicznymi uczelniami albo instytucjami w ramach tego programu.

GDZIE ubiegać się o wyjazd na stypendium Erasmusa?
O wyjazd na studia albo na praktykę w ramach programu Erasmus możesz się ubiegać tylko w swojej macierzystej uczelni. Uczelnie otrzymują fundusze na wyjazdy studentów i samodzielnie prowadzą rekrutację i ocenę kandydatów, organizują wyjazdy i wypłacają stypendia. Szczegółowych informacji o możliwościach udziału w Erasmusie szukaj na stronie internetowej własnej uczelni, u wydziałowego albo uczelnianego koordynatora Erasmusa lub w biurze współpracy miedzynarodowej.

Do jakich KRAJÓW można wyjechać?
Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandia, Lichtenstein i Norwegia, kraj kandydujący – Turcja. Do JAKICH UCZELNI można wyjechać na część studiów? Wymianę studentów w Erasmusie mogą prowadzić uczelnie mające Kartę Uczelni Erasmusa, które podpisały ze sobą porozumienie o wymianie w ramach tego programu. Możesz planować wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni, która zawarła z Twoją macierzystą uczelnią (wydziałem) porozumienie o współpracy w tym programie, czyli do uczelni partnerskiej. Musi to być szkoła wyższa znajdująca się w kraju uczestniczącym w Erasmusie. Możesz odbyć część studiów tylko na takim wydziale, który kształci w tej samej dziedzinie, którą studiujesz, ewentualnie w dziedzinie pokrewnej.

Do JAKICH INSTYTUCJI można wyjechać na praktykę?

Uczelnia może wysyłać studentów na praktykę do instytucji zagranicznych, które wyraziły chęć przyjęcia studentów na praktykę w ramach Erasmusa.  Na praktykę możesz więc wyjechać do zagranicznej instytucji, organizacji, przedsiębiorstwa, które zawarło z Twoją uczelnią porozumienie o współpracy w tym programie, czyli do instytucji partnerskiej. Tak jak w przypadku uczelni, instytucja ta musi znajdować się w kraju uczestniczącym w Erasmusie. Uczelnia może także korzystać z pośrednictwa instytucji, firm specjalizujących się w organizacji praktyk zagranicznych. Z tymi instytucjami uczelnia musi także zawrzeć porozumienie. W takim przypadku studenci mogą wyjechać do instytucji, firm współpracujących z instytucją pośredniczącą w organizowaniu praktyk.  

NA JAK DŁUGO można wyjechać na studia?
Na okres od trzech miesięcy do jednego roku akademickiego. Uczelnia powinna wysyłać swoich studentów na okres stanowiący pewną zamkniętą część programu studiów, którą łatwo jest zaliczyć, np. jeden semestr.  Pobyt za granicą w ramach Erasmusa nie może wykroczyć poza jeden – ten sam – rok akademicki - tzn. stypendium, które rozpoczęło się w semestrze letnim jednego roku akademickiego nie może być kontynuowane w semestrze zimowym następnego roku. Dokładny termin rozpoczęcia studiów w partnerskiej uczelni zagranicznej zależy przede wszystkim od tego, kiedy rozpoczynają się tam zajęcia w semestrze zimowym i letnim, a także od indywidualnych ustaleń między studentem, uczelnią wysyłającą i przyjmującą.

NA JAK DŁUGO można wyjechać na praktykę?
Na okres od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego – tego samego – roku akademickiego.

 

Uczelnie partnerskie na które można wyjechać dostępne są na stronie http://archiwum.pwsz.krosno.pl/uczelnie-partnerskie/erasmus/

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito