start

Aktualności

Ćwiczenia terenowe z Obsługi Ruchu Turystycznego na Węgrzech - wiosna 2019

14-04-2019

We wczesnowiosennej aurze studenci II roku Turystyki i Rekreacji oraz II roku Międzynarodowej Komunikacji Językowej, pod kierunkiem dra Łukasza Szmyda i dra Piotra Łopatkiewicza, uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych z Obsługi Ruchu Turystycznego. Szlak naszego wyjazdu wiódł z Krosna przez Słowację, gdzie zwiedzaliśmy Koszyce – największe miasto we wschodniej Słowacji, ze znakomitą gotycką katedrą Św. Elżbiety. Z Koszyc udaliśmy się w kierunku Węgier, gdzie przez Miszkolc dotarliśmy do węgierskiego kurortu Lillafüred. Stamtąd, przez fascynujące pasmo Gór Bukowych, jedną z najpiękniejszych dróg górskich w Europie dojechaliśmy do węgierskiego Egeru – dawnego barokowego miasta biskupiego, z zamkiem dominującym na wzgórzu, którego załoga w 1552 roku, dowodzona przez Istvana Dobo, zasłynęła z bohaterskiej obrony przed Turkami.

Eger to także liczne zabytki, turecki minaret, wspaniały późnobarokowy kościół Franciszkanów-Minorytów, neoklasycystyczna katedra oraz wspaniała zabudowa mieszczańska z XVIII wieku. Eger to także centrum jednego z ważniejszych na Węgrzech regionów produkcji winnej, stąd nasz pobyt nie mógł pominąć piwnic winnych w dolinie Pięknej Pani, gdzie mieliśmy okazję degustacji słynnych miejscowych wyrobów. Eger to również znany węgierski kurort, słynący ze wspaniałych kąpielisk termalnych, których uroków mogliśmy doświadczyć drugiego dnia pobytu.

Z Egeru udaliśmy się do Sárospatak, miasta związanego z węgierską rodziną Rakoczych, słynącego z jednej z ważniejszych uczelni wyższych – Kolegium Komeniusa.  Z Sárospatak, w towarzystwie naszego węgierskiego przyjaciela i językoznawcy Vadima Voznesenskego, udaliśmy się do pobliskiego Hercegkút, jednego z ważniejszych miejsce regionu Tokajskiego, wpisanych na Listę Światowego dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, gdzie – odwiedzając piwnicę Pana Laszlo Hoffmanna, znów mogliśmy zapoznać się z produkcją win tokajskich.

Ćwiczenia terenowe miały na celu doskonalenie umiejętności bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego oraz zapoznanie z kulturą Węgier, o tyleż dla nas bliską co egzotyczną.

P. Ł.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito