start

Studenckie Koło Naukowe Zabytkoznawców i Krajoznawców

Objazd naukowy Sandomierz - Opatów - Ujazd - Klimontów - Koprzywnica - Baranów Sandomierski

 Wyjazd naukowo-szkoleniowy do Sandomierza i okolic

W dniach 30 listopada do 1 grudnia 2019 studenci II roku Turystyki i rekreacji – członkowie SKN Zabytkoznawców i Krajoznawców, pod opieką dra Piotra Łopatkiewicza, uczestniczyli w dwudniowym wyjeździe naukowo-szkoleniowym do Sandomierza i jego najbliższych okolic. W programie zwiedzania i zajęć znalazły się znakomite zabytki wpisane na listę Pomników Historii (najwyższy status ochrony zabytków w Polsce), takie jak: się gotycka Katedra rzymskokatolicka, Muzeum Diecezjalne, późnoromański kościół Św. Jakuba i klasztor Dominikanów, wąwóz królowej Jadwigi, późnogotycki kościół Nawrócenia Św. Pawła, brama Opatowska, Ratusz i Zamek, zaś drugiego dnia: romańska kolegiata Św. Marcina w Opatowie, zamek Ossolińskich Krzyżtopór Ujeździe, barokowa kolegiata i zespół kościoła i klasztoru Dominikanów w Klimontowie, późnoroamański zespół klasztoru cestersów w Koprzywnicy oraz renesansowy zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim.

Zajęcia miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie historii architektury i sztuki oraz wykazanie znaczenia dziedzictwa kulturowego w turystyce.

Wyjazd SKN Zabytkoznawców i Krajoznawców do Pragi - czerwiec 2016

Wyjazd SKN Zabytkoznawców i Krajoznawców do Pragi

W dniach 17-19 czerwca 2016 roku – pod kierunkiem opiekuna Koła dra Piotra Łopatkiewicza – miał miejsce wyjazd dydaktyczno-naukowy Studenckiego Koła Naukowego Zabytkoznawców i Krajoznawców PWSZ w Krośnie w Sudety i do Pragi. Pierwszego dnia studenci zwiedzali rezerwat „Błędne Skały” i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Po noclegu spędzonym u stóp Szczelińca w Karłowie, wcześnie rano wyruszyliśmy w kierunku Pragi. Drugi dzień to intensywne zwiedzanie Pragi – jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od klasztoru Norbertanów na Strahowie, Hradczan, Pałacu Schwarzenbergów, Pałacu Arcybiskupiego, ogrodów królewskich i renesansowego Pałacu królowej Anny Jagiellonki. Około południa naszym celem stało się serce Hradczan, Katedra Św. Wita, następnie zaś gotycki  zamek królewski, bazylika Św. Jerzego, Zlata uliczka i wieża Daliborka. We wczesnych godzinach popołudniowych  grupa przeniosła się na Malą Stranę, gdzie studenci zobaczyli wspaniały kościół Św. Mikulasza oraz barkowe ogrody Albrechta Wallensteina o. Przez Most Karola dotarliśmy na Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy ratusz, kościół Panny Marii przed Tynem, zabudowę ul. Paryskiej i dzielnicę żydowską Josefov, w końcu Karolineum – najstarszy gmach praskiego Uniwersytetu Karola IV, dom Miejski i bramę Prochową. Zwiedzanie zakończyliśmy na Nowym Mieście, gdzie zobaczyliśmy Vaclavske Namesti, gmach Muzeum Narodowego oraz Teatru Narodowego. Późnym wieczorem wróciliśmy na nocleg do Karłowa. Trzeciego dnia dotarliśmy do XVIII-wiecznej twierdzy Srebrnogórskiej – najwyżej położonej twierdzy górskiej w Europie. Kolejnym naszym celem stał się Kamieniec Ząbkowicki, gdzie zwiedzaliśmy dawny kościoła cystersów  - najstarszy gotycki kościół halowy na ziemiach polskich i imponujący neogotycki zamek Marianny Orańskiej – największe tego typu założenie romantyczne w Europie. We wczesnych godzinach popołudniowych zatrzymaliśmy się w Paczkowie, gdzie mieliśmy okazję  zobaczyć doskonale zachowane średniowieczne fortyfikacje miasta. W godzinach wieczornych, pełni wrażeń dotarliśmy do Krosna. Wyjazd pozwolił studentom doskonalić umiejętności i zdobywać wiedzę w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, ponadto wydatnie poszerzył wiedzę w zakresie najwybitniejszych dokonań historii architektury i sztuki europejskiej. Rozszerzenie programu wyjazdu o polskie Sudety – góry rzadko odwiedzane przez mieszkańców Polski południowo-wschodniej, doskonalił będzie wiedzę członków Koła w zakresie geografii – tak ważnego dla turystyki – regionu turystycznego Europy środkowej.

P.Ł.

 

 

Objazd naukowy Sulejów-Łęczyca-Toruń-Kruszwica-Strzelno-Gniezno

 Trzydniowy wyjazd Studenckiego Koła Naukowego Zabytkozanwców i Krajoznawców Sulejów-Łęczyca-Toruń-Kruszwica-Strzelno-Gniezno

 

Wiosną 2015 roku Koło rozpoczęło przygotowania do organizacji trzydniowego wyjazdu dydaktyczno-szkoleniowego do Torunia i Gniezna. Wyjazd odbył się w dniach 15-17 maja 2015 roku, wzięło w nim udział 15 studentów oraz opiekun Koła. Podczas wyjazdu, pierwszego dnia, zwiedzano zespół klasztoru Cystersów w Sulejowie (z przełomu XII i XIII wieku), następnie romańskiej kolegiaty w Tumie pod Łęczycą (2. poł. XII wieku). Dzień drugi upłynął na intensywnym zwiedzaniu Torunia – jednego z najcenniejszych zespołów urbanistycznych w Polsce – Pomnika Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W programie znalazły się m.in.: kościół ŚŚ. Janów, kościół i klasztor franciszkanów, kościół Św. Jakuba na Nowym Mieście, ruiny zamku krzyżackiego, Ratusz i Muzeum Miejskie, Dom-Muzuem Mikołaja Kopernika, mury obronne. Dzień trzeci (po wyjeździe z Torunia) upłynął na zwiedzaniu romańskiej kolegiaty w Kruszwicy oraz ruin zamku wraz z tzw. Mysią Wieżą (z XIV w.), romańskiego kościoła Norbertanek i rotundy Św. Prokopa w kujawskim Strzelnie, w końcu zaś gotyckiej katedry Św. Wojciecha w wielkopolskim Gnieźnie.

 

Wyjazd SKN Zabytkoznawców do Pragi

W dniach 13-15 czerwca 2014 roku - pod kierunkiem opiekuna Koła dra Piotra Łopatkiewicza - miał miejsce wyjazd dydaktyczno-naukowy Studenckiego Koła Naukowego Zabytkoznawców i Krajoznawców PWSZ w Krośnie. Pierwszego dnia studenci zwiedzali rezerwat „Błędne Skały” i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Po noclegu spędzonym u stóp Szczelińca w Karłowie, wcześnie rano wyruszyliśmy w kierunku Pragi. Drugi dzień to intensywne zwiedzanie Pragi – jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hradczan, Pałacu Schwarzenbergów, Pałacu Arcybiskupiego, ogrodów królewskich i renesansowego Pałacu królowej Anny Jagiellonki. Około południa naszym celem stało się serce Hradczan, Katedra Św. Wita, zamek królewski, bazylika Św. Jerzego i Zlata uliczka. Następnie grupa przeniosła się na Małą Stranę, gdzie studenci zobaczyli barkowe ogrody Albrechta Wallensteina oraz wspaniały kościół Św. Mikulasza. Przez Most Karola dotarliśmy na Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy ratusz, kościół Panny Marii przed Tynem, dzielnicę żydowską Josefov, najstarszy gmach praskiego Uniwersytetu Karola, dom Miejski i wieżę Prochową. Zwiedzanie zakończyliśmy na Nowym Mieście, gdzie zobaczyliśmy Vaclavske Namesti, gmach Muzeum Narodowego oraz Teatru Narodowego. Późnym wieczorem wróciliśmy na nocleg do Karłowa. Trzeciego dnia dotarliśmy do XVIII-wiecznej twierdzy Srebrnogórskiej, romantycznego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, dzień zakończyło zwiedzanie średniowiecznych fortyfikacji Paczkowa. W godzinach wieczornych, pełni wrażeń dotarliśmy do Krosna. Wyjazd pozwolił studentom doskonalić umiejętności i zdobywać wiedzę w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, ponadto wydatnie poszerzył wiedzę w zakresie najwybitniejszych dokonań historii architektury i sztuki europejskiej. Rozszerzenie programu wyjazdu o polskie Sudety – góry rzadko odwiedzane przez mieszkańców Polski południowo-wschodniej, doskonalił będzie wiedzę członków Koła w zakresie geografii – tak ważnego dla turystyki – regionu turystycznego Europy środkowej.

 

Studenckie Koło Naukowe Zabytkoznawców i Krajoznawców

Opiekun naukowy dr Piotr Łopatkiewicz

Sandomierz - kwiecień 2010

Kraków - listopad 2010

Krosno-Kosciół Farny - czerwiec 2010

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito