Zbyt wyrazisty
Borys Niemcow zamordowany
W nocy z piątku na sobotę (27.02.2015) w centrum Moskwy zabito Borysa Niemcowa jednego z najpopularniejszych polityków w Rosji ostatnich 25 lat. Niezależnie od zajmowanego stanowiska odgrywał znaczącą rolę w polityce oraz w życiu publicznym, rolę, którą nie do końca sprawiedliwie oceniano za jego życia, a którą przyjdzie nam zrozumieć po jego tragicznej śmierci.
Z biografii Borysa Niemcowa można poznać historię postsowieckiej Rosji. Był demokratą pierwszej fali, dzięki swojej energii oraz umiejętności rozmawiania z ludźmi, został najpierw posłem, a potem gubernatorem obwodu niżnonowogrodzkiego. Urzędnik jelcynowskiej Rosji, uczący się na swoich błędach i błędach innych. Gubernator, który sprzeciwił się wobec polityki rządu federalnego centrum w związku z wojną w Czeczeni. Pierwszy wicepremier, który ze względu na obiektywne i subiektywne okoliczności rozpoczął walkę z państwem i oligarchami. Polityk, który uczestniczył w kampaniach wyborczych, bez względu na nastroje w partii. Nieprzejednany opozycjonista, który przyjaźnił się z funkcjonariuszami najbardziej lojalnymi wobec władz. Bon vivant i polityczny stoik, nie porzucający swoich poglądów nawet, gdy mogło to być dla niego korzystne. Człowiek, który stwarzał preteksty do anegdot i nie bał się ich opowiadać o sobie, jak również o innych.
Zawsze był gotowy do rozmowy, nigdy nie unikał sporów nawet wtedy, gdy publiczność była nastawiona przeciwko niemu.
Borys Niemcow po tym jak wstąpił do twardej opozycji, miał wiele okazji, aby porzucić sprawy polityczne i zająć się życiem prywatnym. On jednak z nich nie skorzystał - uznając to za niepotrzebne.
Borys Niemcow przegrywał, jednakże nigdy nie uważał się za przegranego. Zawsze starał się być popularny, ale nie poświęcał zasad dla popularności. I bez względu na okoliczności Borys Niemcow o każdej porze dnia i godziny udowadniał, że rosyjski polityk może i powinien być żywym człowiekiem, a nie pełniącym funkcję, popełniającym błędy i poszukującym, a nie chodzącym dogmatem. Taki niewątpliwie powinien być polityk publiczny tam, gdzie jest polityka publiczna.
Gleb Czerkasow
tłum. Weronika Sala (III rok DST, grupa tłumaczy pisemnych)
adres oryginału: http://www.kommersant.ru/doc/2677630