Prof. Dr. Mag. Gerhard Rabensteiner
W dniach 9-12 grudnia 2008 Zakład Języka Niemieckiego w Jaśle gościł Pana Prof. Dr Mag. Gerharda Rabensteinera z Austrii, wykładowcę z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Klagenfurcie, który przyjechał do nas w ramach wymiany nauczycieli akademickich programu Ersmus –Sokrates. Poprowadził on zajęcia ze studentami I, II i III roku podczas których zapoznał nas m.in. z metodą nauczania w konwencji „Freinet”.
Studenci mieli okazję także bliższego poznania Pana Profesora, który okazał się być człowiekiem bardzo sympatycznym oraz chętnym do rozmów. Już pierwszego wieczoru w Jaśle Pan Profesor został zaproszony przez studentów na kolację do miejscowej restauracji, gdzie próbował polskich potraw, np. różnego rodzaju pierogów. Pan Profesor zwiedzał z nami Jasło a z naszymi wykładowcami okolice – także te dalsze, Beskidu Niskiego.
W Jaśle prof. Rabensteiner uczestniczył w uroczystości otwarcia wystawy „Jasło na starych pocztówkach”. Był pod wielkim wrażeniem historii miasta, które do czasu wybuchu II wojny światowej nazywane było ze względu na swą urodę „perłą Podkarpacia”, i być może właśnie dlatego także z tak wielką nienawiścią zniszczone zostało w 99% przez wycofujących się przed radzieckim frontem Niemców.
Bardzo podobało mu się Krosno, gdzie podziwiał pięknie zachowaną i odrestaurowaną starą substancję architektoniczną miasta.
Pan Profesor odbył także kilkugodzinną wycieczkę w kierunku Magurskiego Parku Narodowego, gdzie oglądał okoliczne cerkwie oraz odwiedził kilka cmentarzy wojennych z I wojny światowej. Ostatnim etapem wyprawy był cmentarz na Banicy, którym opiekują się studenci naszego Koła Naukowego, a także pozostali, ponieważ opieka nad tym cmentarzem, którego odrestaurowanie zainicjowaliśmy kilka lat temu, stała się obecnie sprawą ważną dla nas wszystkich. Tym bardziej, że także dzięki nam władze gminy przystąpiły do prac konserwatorskich, które właśnie ukończono przed zimą. Obecnie na wzgórzu Banica leży głęboki śnieg, a więc cmentarz można było fotografować tylko z pewnej odległości. Natomiast w pobliskim schronisku czekał na gościa rozpalony kominek i smaczny obiad.
Zarówno Profesor Rabensteiner jak i my, czyli strona przyjmująca, oceniamy tę wizytę w Zakładzie Filologii Germańskiej jako bardzo udaną. Oczywiście najważniejsze były rozmowy, pytania o to, jak studiuje się w Pädagogische Hochschule w Klagenfurcie, a także o samo miasto, które jest stolicą Karyntii. Okazało się, że Pan Profesor dobrze zna cztery nasze studentki przebywające obecnie w tej uczelni na semestralnej wymianie w ramach programu Erasmus-Socrates i bardzo je chwalił za wielkie zaangażowanie i pilność w nauce. O niezwykłe pięknym położeniu, klimacie, stylowej secesyjnej architekturze miasta Klagenfurt opowiadał nam jak o prawdziwym raju na ziemi. Okazuje się, że Klagenfurt ma jako miasto, czyli miejsce do życia i pracy, tak wysoki standard, że nikt z miasta nie chce wyjeżdżać, jak się to dzieje w przypadku innych miejscowości, co ma w tym sensie negatywne znaczenie, iż ciężko jest tam o pracę dla absolwentów uczelni, której muszą szukać w innych miastach.
Studenci byli zachwyceni osobą Pana Profesora. Bardzo mile spędzili czas na nauce i rozmowach z nim i wszyscy żałowali, że jego pobyt trwał tak krótko.
Krystyna Szayna-Dec Jasło, 12.12.2008.
Agnieszka Mirowska