start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Nasi absolwenci

Monika Pietryka

Jako absolwentka PWSZ w Krośnie, ZFG w Jaśle, mam zaszczyt podzielić się z Wami, Drodzy Maturzyści przemyśleniami, doświadczeniami i wspomnieniami, dotyczącymi mojej 3-letniej przygody, związanej ze studiowaniem na w/w uczelni. Rozpoczęłam ją, będąc na początku drogi, która miała mi otworzyć drzwi do kariery zawodowej. ZFG nie tylko sprostał moim wymaganiom, ale wyszedł daleko poza nie. Wpływ na to miało wiele ważnych czynników: doskonała, pełna różnorodnych, interdyscyplinarnych zajęć oferta kształcenia, zapewniająca nie tylko rozwój intelektualny, świetnie wykształcona kadra wykładowców, których pasja, zaangażowanie i zapał przekazywania wiedzy potrafił obudzić dotąd nieznane zainteresowania. Duże znaczenie dla rozwoju umiejętności językowych mają tutaj różnego rodzaju wyjazdy studyjne (Berlin, Hamburg, Bielefeld), konferencje naukowe, spotkania z Niemcami i Austriakami, których działalność jest ceniona na całym świecie (m.in. Austriacki Czarny Krzyż, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie). Dla mnie szczególną wartość miała możliwość podjęcia semestralnych studiów na Alpen Adria Universität w Klagenfurcie (Austria), oraz czynna działalność w Kole Naukowym Germanistów. Uczestnictwo w tych właśnie przedsięwzięciach, pozwoliło mi znacznie poszerzyć własne horyzonty.
Jeżeli zdecydujesz się pójść w moje ślady, Drogi Maturzysto i oddasz swoją przyszłość w ręce PWSZ w Krośnie, ZFG w Jaśle, to mogę Ci zagwarantować, iż kiedyś, w przyszłości dokonując bilansu zysków i strat, na pewno będziesz miał poczucie satysfakcji z dobrze podjętej decyzji, która, tak, jak, i w moim przypadku zaprocentuje w całym życiu. (Monika Pietryka, rocznik 2008).

Małgorzata Kosińska

Bardzo się cieszę, że mam możliwość wypowiedzenia się na temat studiów w Zakładzie Filologii Germańskiej w Jaśle  Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, ponieważ nigdy nie żałowałam, że wybrałam tę uczelnię. Spędziłam tam 3 lata i okres ten wspominam bardzo ciepło. Poznałam wielu wspaniałych wykładowców, na których zawsze można było liczyć. Byliśmy jedynym oddziałem PWSZ-u  znajdującym się w Jaśle i fakt, że nie było nas tak dużo, pozwolił nam zawrzeć z nimi bardziej osobisty kontakt, co uważam za duży plus studiowania w Jaśle. Wraz z innymi studentami staraliśmy się osiągać jak najlepsze wyniki chociaż z tym różnie bywało:).
Teraz, gdy już większość z nas studiuje na innych uczelniach, i spotykamy się jako absolwenci ZFG , często wspominamy chwile tam spędzone. I niejeden z nas z chęcią wróciłby do Jasła.
Jestem pewna, że każdy, kto studiował w Jaśle ma podobne odczucia:)
Pozdrowienia dla wszystkich wykładowców!
(Małgorzata Kosińska, rocznik 2009)

Monika Kubina

Witam. Ja osobiście bardzo mile wspominam te trzy lata spędzone w Zakładzie Filologii Germańskiej w Jaśle. Cudowna atmosfera, wykwalifikowana i przyjazna kadra wykładowców, wspaniali ludzie, nowe znajomości oraz możliwość rozwoju intelektualnego na bardzo wysokim poziomie.
Moim zdaniem plusem jest też bogaty program studiów, zajęcia z bardzo różnych dziedzin. Poza tym niezwykła ,,kameralność”, wykładowcy znają swoich studentów, co zapewnia indywidualne podejście. A nie na każdej uczelni można spotkać się z tak komfortowymi warunkami nauczania. Studiujący w Jaśle mają szansę na liczne wyjazdy poza granice naszego kraju (do Niemiec, Austrii i nie tylko), biorąc udział w licznych stypendiach (np. Socrates Erasmus) oraz pobytach studyjnych (Hamburg, Berlin, Bielefeld itp.). To właśnie dzięki tej uczelni miałam okazję po raz pierwszy w życiu wyjechać do Niemiec a tym samym poznać bliżej język oraz nawiązać tam kontakty i przyjaznie z rodowitymi Niemcami, które utrzymuję do dziś. O tej uczelni mogłabym wyrażać same pochlebne opinie, ale najlepiej samemu się przekonać jak tam jest. Ja osobiście bardzo polecam, bo wiedza tam zdobyta pozwoliła mi na kontynuację nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Już na pierwszym roku studiów MU zaczęłam pracować jako nauczyciel języka niemieckiego w szkole podstawowej i w gimnazjum oraz dodatkowo jako lektor języka niemieckiego w Szkole Języków Obcych.
(Monika Kubina, rocznik 2008)
 

Natalia Książek

Dlaczego warto podjąć studia w PWSZ ZFG w Jaśle? Otóż powodów jest kilka. Po pierwsze wysoko wykwalifikowana kadra, zapewniająca poziom nauczania w niczym nie odbiegający od tego na dużych uczelniach. Po drugie miła, wręcz rodzinna, atmosfera studiowania w ZFG umożliwiająca zawarcie przyjaźni na całe życie. Należy także wspomnieć o corocznych wyjazdach studentów do Hamburga, które dostarczają zawsze niezapomnianych wrażeń. Oczywiście bywają także trudne momenty, ale one są wpisane w życie każdego studenta, niezależnie od kierunku i miejsca studiowania.
Przez trzy lata spędzone w Jaśle otrzymałam gruntowne przygotowanie językowe i pedagogiczne, zarówno do podjęcia pracy jak i dalszych studiów, rozwinęłam swoje zainteresowania literaturą niemieckojęzyczną i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, poznałam wspaniałych ludzi. Studia w PWSZ ZFG w Jaśle – naprawdę warto! (Natalia Książek, rocznik 2008)

Grzegorz Kaczmarek

 

 

Bardzo miło wspominam lata spędzone w Zakładzie Filologii Germańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Zakład znajdował się wcześniej w Jaśle , w latach 2009-2012 uczęszczałem więc do zakładu w Jaśle, w roku akademickim 2011/2012 został on przeniesiony do Krosna.
Studia na kierunku filologia germańska w PWSZ to jedna z najlepszych decyzji, które podjąłem w moim życiu. Byliśmy bardzo zgraną grupą i chętnie angażowaliśmy się w życie uczelni. Na początku studiów miałem wątpliwości, czy poradzę sobie na studiach, ale moje wątpliwości zostały szybko rozwiane. Dzięki wysokiej kompetencji wykładowców i miłej atmosferze, jaka panuje w uczelni, można nauczyć się języka  w mowie i piśmie oraz posiąść wiedzę teoretyczną i praktyczną. Lata spędzone na Uczelni, to jeden z najpiękniejszych okresów w moim życiu, to nie tylko chwile nauki ale również rozrywka i rozwój osobisty . Kierunek filologii germańskiej umożliwił mi żywy kontakt z krajami niemieckojęzycznymi. Już na pierwszym roku studiów miałem szansę wyjazdu do Niemiec. Dwutygodniowy pobyt w Niemczech połączony był z praktykami w hamburskich szkołach. Oprócz tego zwiedziłem wiele miast jak Berlin, Poczdam, Kiel, Lubekę i  Drezno. Na drugim roku studiów wziąłem udział w konferencji polsko-niemieckiej w Szczecinie. We wrześniu ubiegłego roku wyjechałem na stypendium zagraniczne do Austrii w ramach programu Erasmus. Studiowałem dwa semestry w Pädagogische Hochschule w malowniczym mieście Klagenfurt położonym na południu Austrii, gdzie również odbyłem praktykę w szkole. W Klagenfurcie poznałem studentów niemal z każdego zakątka świata. Z niektórymi utrzymuję kontakt . Perfekcyjne położenie miasta Klagenfurt pozwoliło mi na zwiedzenie sąsiednich krajów, a mianowicie Słowenii, Włoch, Chorwacji, czy samej stolicy Austrii Wiednia.
 Pragnę  również wspomnieć, że należałem do koła naukowego, które zajmowało się m.in. cmentarzem  w Banicy. Corocznie jeździliśmy na banickie wzgórze , ażeby uporządkować groby poległych w czasie I wojny żołnierzy austriackich i rosyjskich.
Obecnie studiuję na Uniwersytecie Rzeszowskim studia uzupełniające  drugiego stopnia. Dzisiaj,  jeżeli stanąłbym przed wyborem uczelni, bez wahania wybrałbym jeszcze raz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie.

 

Elzbieta Korzeniowska

Przed trzema laty stanęłam przed dylematem wyboru uczelni. Chciałam wybrać uczelnię kształcącą nowocześnie i praktycznie, posiadającą w swojej ofercie  specjalności odpowiadające aktualnym wymogom rynku pracy.

Z obecnej perspektywy przyznaję, że mój wybór był zdecydowanie słuszny.

Studiowanie filologii germańskiej był od wielu lat moim marzeniem, podjęcie studiów w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Krośnie w Zakładzie Filologii Germańskiej (mieścił się w czasie 2 lat moich studiów  w Jaśle), umożliwiło mi spełnienie tego marzenia.
Dzięki współpracy  ZFG z  Towarzystwem Polsko- Niemieckim w Hamburgu mogłam wyjechać do Hamburga, zwiedzić Berlin, Lubekę, Poczdam i Drezno. Większość z nas miała również okazję uczestniczyć w konferencjach polsko- niemieckich, w ramach współpracy zakładu z ewangelickim stowarzyszeniem Ost-West-Kreis  z Niemiec, dzięki któremu mieliśmy kontakt z "żywym” językiem. Ja osobiście  jako członkini Studenckiego Koła Naukowego Germanistów mogłam uczestniczyć w trzech takich konferencjach: w
Szczecinie, Targowiskach i Sromowcach .
Dzięki studiom w Krośnie miałam możliwość jako stypendystka programu Erasmus studiować w Niemczech, w Kolonii, co było wspaniałym doświadczeniem i możliwością rozwoju. Już jako absolwentka tej uczelni bez  problemu mogłam podjąć studia drugiego stopnia na UJ a poza tym szczęście mi dopisało i zaraz po ukończeniu studiów w roku 2012 znalazłam pracę w szkole. Łączę studia  niestacjonarne w Krakowie z pracą nauczyciela w gimnazjum, co jest spełnieniem moich marzeń.
PWSZ w Krośnie otwiera wiele drzwi i daje wielkie perspektywy znalezienia pracy, z czystym sumieniem i gorąco polecam tę  uczelnię  a szczególnie filologię  germańską.


Spróbuj a nie będziesz żałować! :)

Elżbieta Korzeniowska ( absolwent  2012)

Iwona Wożniak

Jako absolwentka PWSZ w Krośnie (ZFG w Jaśle) pragnę zachęcić  wszystkich do studiowania na w/w uczelni.

Powodów  jest wiele...

Zakład Filologii Germańskiej dzięki swojej profesjonalnej kadrze akademickiej wykazuje się duża otwartością na potrzeby studentów, gwarantuje wysoki poziom kształcenia oraz niepowtarzalną atmosferę studiowania.

Miło wspominam wielu wykładowców, którzy dali mi możliwość rozwijania swoich  umiejętności i pasji.

Od początku do końca nie było łatwo. Ale chyba właśnie tego oczekuje się od studiów,  mając na uwadze swoją przyszłość i rozwój zawodowy.

Podczas studiów  trzeba było wykazać się dużą systematycznością

i zorganizowaniem, żeby móc nadążyć za szybkością realizowanego materiału. Metody pracy, zdobywanie informacji, a przede wszystkim materiał przerabiany na zajęciach w moim odczuciu były naprawdę na wysokim poziomie.

Dobrym pomysłem były wszelkiego rodzaju wyjazdy językowe, jak np. wyjazd studyjny do Hamburga, w którym biorą udział wszyscy studenci,  kursy w Bielefeld, czy też często organizowane konferencje naukowe, spotkania z Niemcami i Austriakami, umożliwiające najbliższy kontakt z żywym językiem, i poznanie go, jak to się mówi „od podszewki“.

Osobiście z nostalgią wspominam wyjazd studyjny do Hamburga. Miałam wtedy możliwość poznania wielu wspaniałych miejsc, ludzi, a rodzina goszcząca zapewniła dogodne warunki pobytu i ciepło rodzinnej atmosfery (już nie wspominając o tym w jakim stopniu w tym momencie odczułam korzyści płynące z umiejętności językowych).

To niesamowite jak obcy ludzie mogą zachwycić swą serdecznością

i gościnnością.

Program takiego wyjazdu każdego roku jest przygotowywany z największą dokładnością przez wykładowców PWSZ, w związku z czym student nie ma czasu na tzw. nudę, a każda godzina to szansa na nową przygodę, nowe miejsca, nowych ludzi i nowe informacje. Realizacja każdych pojedynczych punktów tego niezwykle napiętego, z precyzja i największą dokładnością  przygotowanego programu, momentami wydawała się wprost niewykonalna, a pomimo to wyruszaliśmy ciągle na  nowo, spełnialiśmy plan, docierając do kolejnych miejsc - czasem dosłownie w biegu, ale z sukcesem do końca, do ostatniego dnia. I pamiętam jak nadszedł ten ostatni dzień, dzień pożegnania –zebraliśmy się tego poranka w umówionym miejscu i właściwie chyba nikt z nas nie chciał jeszcze wracać. Niekończące się pamiątkowe „sesje” zdjęciowe, pożegnania (ciągle na nowo), których to nie miał „odwagi” przerwać żaden z towarzyszących nam opiekunów – wykładowców. Całość naprawdę niezwykle wzruszająca.

Zakład Filologii Germańskiej wielokrotnie przyjmował również zagranicznych gości, wykładowców, którzy specjalnie dla nas, studentów, przybywają tutaj na zaproszenie władz uczelni, aby podzielić się z nami doświadczeniami i wiedzą. Sama wielokrotnie brałam udział w tego typu spotkaniach i wykładach i było to dla mnie zawsze rzeczą niezwykle interesującą, jak i na pewno dużym doświadczeniem dla każdego pojedynczego studenta, dając możliwość określenia swoich umiejętności językowych i ich rozwoju. W końcu tak naprawdę sprawdzić samego siebie można przede wszystkim w konfrontacji z „nativ-speakerami”, czyli naszymi „Muttersprachlerami”, gdzie nie ma miejsca na ewentualne podparcie się językiem polskim w momencie gdy coś nie do końca wydaje się być zrozumiałym. Choć i w tym miejscu pragnę zaznaczyć, że w ZFG zetknęłam się w ramach swojej edukacji wielokrotnie z rodowitymi wykładowcami Niemiec czy Austrii, którzy odwiedzali zakład prowadząc z nami zajęcia i wykłady. Przede wszystkim chciałabym wymienić tutaj osobę Pana Koeniga, którego wykłady chłonęłam wręcz, z niezwykłą ciekawością. Niestety w Jego zajęciach miałam okazję (i zaszczyt!) uczestniczyć tylko przez jeden semestr – szósty i ostatni semestr moich studiów. To co utkwiło mi w pamięci, to kilka prostych, szybkich zdań innych studentów, kiedy to po powrocie z semestralnego pobytu na zagranicznej uczelni, w oczekiwaniu na wykład Pana Profesora, usłyszałam tylko, że jest to wykładowca surowy, który ciągle tylko powtarza, że „polscy studenci nie zadają pytań”. (Rzeczywiście mnie samej udało się w ciągu semestru usłyszeć to zdanie kilkakrotnie!)

Ale osoba Pana Profesora zrobiła na mnie duże wrażenie i bardzo polubiłam Jego wykłady, w które wtrącał wielokrotnie zdania, doświadczenia, krótkie anegdoty, którymi właśnie budził zainteresowanie studentów. Moje na pewno. Ale być może było to też zasługą przedmiotu, jaki wykładał, mianowicie literatury. Lektury i tematy, które omawialiśmy podczas zajęć trafiały w przedmiot moich zainteresowań, co więcej budziły chęć na więcej – nie tylko czytałam te utwory, książki, czerpałam wiedzę z wykładów, które regularnie odwiedzałam, ale sama szukałam dalszych, głębszych informacji.

Co ciekawe – do dziś zachowałam jeszcze kilka nagrań wykładów Pana profesora, które udało mi się wówczas uchwycić.

I chyba dokładnie w tym czasie tak w pełni zdałam sobie sprawę, że świat literatury to jest ten mój świat. Choć wiedziałam to prawdopodobnie już dużo wcześniej, już w czasach liceum, a z pewnością na 2 roku studiów, podczas wykładów pani dr Szayny–Dec, która z wielkim zamiłowaniem starała się otworzyć nam ten, tak naprawdę nieznany nam jeszcze wówczas, literacki świat, i poprowadzić po jego ścieżkach. Wiem na pewno – nie było łatwo, obcy język podwyższał poziom trudności, niejednokrotnie próbował nas zawirować w swych sagach i opowieściach, czasem błądziliśmy i próbowaliśmy się odnaleźć w tych najdawniejszych, niezwykle skomplikowanych, wymagających maksymalnej koncentracji tekstach, ale myślę, że też odczuwaliśmy ich piękno i podziwialiśmy sposób, w jaki człowiek oddany „temu” światu próbuje nam przekazać jego niezwykłość i urok. To piękna i fascynująca dziedzina germanistyki!

Choć wielokrotnie zmieniałam drogi, wybierałam i próbowałam inaczej, coś nowego,  coś modnego, coś bardziej dziś „aktualnego”, to – dziś stwierdzam – właśnie literatura zawsze była moim wiernym od lat towarzyszem. Nawet odsuwając ją w kąt, czułam jej obecność i bliskość, jakby czekała tam na mnie, czekała, że wrócę…

I gdyby nie moje kolejne wielkie zamiłowanie do języka niemieckiego, dziś pewnie byłabym szczęśliwą absolwentką filologii polskiej.

Doch – was nicht ist, kann ja noch werden, jak mówi znane niemiecki przysłowie, i w jego myśl dziś staram się połączyć przedmioty moich zainteresowań i kontynuuję studia na zagranicznej uczelni, na kierunku „Vergleichende Literatur- und Kulturwissenschaften”[1], gdzie w toku w/w studiów można przemieszczać się pomiędzy różnymi dziedzinami, w pewien sposób samemu sobie studia planować – i tak w moim przypadku będzie to germanistyka, slawistyka i anglistyka.

Zdobyta na krośnieńskiej uczelni znajomość języka pozwoliła mi też na skorzystanie w czasie studiów z oferty programu Socrates/Erasmus. Bardzo miło wspominam swoją semestralną przygodę na Alpen-Adria-Universität w Klagenfurcie w Austrii, jestem niezmiernie wdzięczna władzom uczelni za umożliwienie mi pobytu tam,  i wszystkim gorąco polecam taki właśnie wyjazd. Studia te poszerzają horyzonty, usamodzielniają, dostarczają niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Do tego jeszcze bezcenne znajomości i przyjaźnie, jakie udaje się podczas takiego wyjazdu nawiązać i później pielęgnować. Mnie się to udało i udaje po dzień dzisiejszy, i z wielką przyjemnością spotykam tych ludzi na nowo – jest to nie tylko niezastąpiona okazja „szlifowania“ języka, drogą mailową, telefoniczną czy przede wszystkim podczas spotkań, ale również  odwiedzania i poznawania wielu nowych miejsc, jak i wielokrotne okazje pokazania również  im naszej pięknej Ojczyzny, która – wiem z doświadczenia – budzi ich zachwyt i jest przyczyną ciągłych tutaj powrotów i odwiedzin.

Wielkim sukcesem tego wyjazdu był dla mnie również fakt, że właśnie tam, w Klagenfurcie, udało mi się zebrać materiały do napisania mojej pracy licencjackiej, za której temat wybrałam sobie pisarza z miasta mojej erazmusowskiej przygody – Roberta Musila. Miałam więc niesamowitą szansę,  jak mało kto,  szukania źródeł  mojej wiedzy u korzeni, a jako że praca z literaturą zawsze sprawiała mi wielką radość, radość ta wydała się być podwójna i było to dla mnie niesamowitym wyzwaniem. I poza licznymi fotografiami, do dziś zachowałam w pamięci rodzinny dom mojego bohatera (dziś muzeum), którego progi wielokrotnie zdarzało mi się przekraczać w poszukiwaniu ciągle nowych informacji.

Dlatego wszystkim nowym studentom powiedziałabym: Miejcie odwagę wyjechać! Korzystajcie z każdej nadarzającej się okazji, bo doświadczenia za granicą uczą nas niezmiernie dużo! A spotkane osoby i przyjaźnie pozostają na długie lata i niesamowicie owocują!

 

Z przyjemnością i wielkim sentymentem powracam wspomnieniami do  czasu moich studiów, chociaż był to także okres ciężkiej pracy.

Nauczyłam się języka i robiłam mnóstwo innych „rzeczy”(wspólnie z wykładowcami i innymi studentami organizowaliśmy wyjazdy, wycieczki,  konferencje,  prezentacje itp. – zdobytych umiejętności jest wiele).

Bardzo cenię sobie również wiedzę i umiejętności jakie wyniosłam z tej  uczelni, biorąc pod uwagę pedagogiczne i metodyczne przygotowanie do zawodu nauczyciela. To również wspaniali wykładowcy, ludzie o których nie sposób nie wspomnieć, którzy mnóstwo serca wkładali w to, aby uwrażliwić nas na wiele rzeczy, problemów, aby zrobić z nas wspaniałych ludzi, którzy dalej przekazywać będą zdobytą wiedzę i wartości dalszym pokoleniom. Wiem, że nauczyłam się od nich wiele, a umiejętności te wykorzystuję w codziennym życiu, bo niejednokrotnie przecież wymaga ich nie tylko zawód nauczyciela –wychowawcy.

Dzięki dużemu zaangażowaniu obu stron wszystko, co  nawet czasem wydawało się nierealne do osiągnięcia, było realizowane.

Do dziś mam kontakt z absolwentami  i wyjątkowymi wykładowcami, których na tej uczelni dane było mi spotkać wielu, którzy do dziś w niezawodnym tempie i z wielkim zaangażowaniem spieszą z pomocą, w odpowiedzi na każdy, najmniejszy nawet sygnał.  Za co jestem ogromnie wdzięczna i – raz jeszcze tutaj oficjalnie – serdecznie dziękuję!

Uczelnia ta otworzyła przede mną liczne perspektywy, dała mi duże możliwości rozwoju, ukierunkowała moje zainteresowania i plany na przyszłość…

 

Iwona Woźniak

 



[1] Komparatystyka literatury i kultury

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito