Tak jak w ubiegłych latach Kraków jest w naszych planach – już niebawem – 21 stycznia 2010, wyjazd o godzinie 10.00.
Cel wyjazdu: odwiedzenie wszystkich miejsc związanych z kulturą niemiecką – dawną i obecną, z pograniczem kultur polskiej i niemieckiej, z historycznym stykiem obu narodów.
14.00 dziedziniec Collegium Maius – najstarsza zachowana część Uniwersytetu Jagiellońskiego. Być może także tu zdobywał wiedzę dr Faust – prototyp bohatera dramatu Johanna Wolfganga Goethego
oraz
płyta Rynku z datą 1525 – przypomnienie wydarzenia Hołdu Pruskiego: Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego /po jego sekularyzacji/ Albrecht Hohenzollern składał hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu /. Scena przedstawiona malarsko przez Jana Matejkę – obraz znajduje się w sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach/
14.30 wizyta w Konsulacie generalnym RFN.
Specjalnie dla jasielskich studentów wykład wygłosi pan Konsul Generalny dr Heinz Peters.
Zapozna nas ze specyfiką pracy w Konsulacie oraz z różnorodnymi zadaniami poszczególnych jego działów. Pan Konsul Generalny bardzo chętnie zgodził się na to spotkanie.
16.00 wizyta w Goethe-Instytut: zapoznanie się z pracą Instytutu oraz możliwościami korzystania ze zbiorów bibliotecznych Instytutu.
17.00 wizyta w Collegium Novum – pod tablicą pamięci profesorów UJ aresztowanych w tym miejscu przez niemieckich okupantów 6 listopada 1939r. i wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
17.30 wizyta w kościele Mariackim – ołtarz mistrza z Norymbergii Wita Stwosza (Veit Stoss 1438-1533). Artysta pracował nad ołtarzem w latach1577-1589. Przybył do Krakowa na zaproszenie rajców miejskich jako uznany i znany w Europie artysta rzeźbiarz.
czas wolny
19.15 wizyta w Teatrze Starym na spektaklu pt. „Werter” w reż. Michała Borczucha na podstawie „Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego.
(Stary Teatr Scena Kameralna Starowiślna 21)
Po spektaklu powrót autobusem do Jasła