Kierunek Mechanika i budowa maszyn
Specjalność Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym
Studia trwają 7 semestrów i kończą się nadaniem tytułu inżyniera.
specjalność Obrabiarki sterowane numerycznie
Specjalność Obrabiarki sterowane numerycznie zapewni pozyskanie niezbędnej wiedzy do rozpoczęcia działalności związanej z produkcją i usługami w zakresie precyzyjnej obróbki skrawaniem, toczenia i frezowania oraz związane z tymi procesami centrami obróbczymi sterowanymi numerycznie (CNC). Studenci tej specjalności posiadają wiedzę z matematyki, fizyki, podstaw konstrukcji maszyn, wytrzymałości materiałów wspierającą następujące przedmioty specjalnościowe:
- podstawy obróbki skrawaniem,
- budowa obrabiarek CNC,
- programowanie i obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie,
- rozwiązanie problemów w zakresie sterowanie – obrabiarka,
- dobór odpowiednich narzędzi skrawających,
- parametryzacje technologiczne i geometryczne,
- komputerowe tworzenie dokumentacji technologicznej,
- bezpieczeństwo pracy na obrabiarkach.
Po zakończeniu studiów I stopnia (inżynierskich) absolwent potrafi:
- wytrzymałościowo kształtować elementy konstrukcji urządzeń maszyn,
- przeprowadzić numeryczną analizę stanu naprężeń podczas procesu skrawania,
- wizualizować wytwarzane obiekty (3D) i symulować stan naprężania i odkształcenia,
- projektować proces technologiczny związany z techniką wytwarzania,
- obsługiwać obrabiarki sterowane numerycznie,
- parametryzować obrabiarki sterowane numerycznie,
- zarządzać parkiem maszynowym.
specjalność Mechatronika i diagnostyka samochodowa
Specjalność Mechatronika i diagnostyka samochodowa zapewni dobrą znajomość techniki motoryzacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem układów mechatronicznych, elektronicznych i układów sterowania we współczesnych urządzeniach w aspekcie ich niezawodność i bezpieczeństwa. Zagadnienia te obejmują eksploatację układów i elementów mechatronicznych zorientowaną na wykorzystanie komputerowych technik diagnostycznych. Studentom tej specjalności przekazana będzie ogólna wiedza z matematyki, fizyki, materiałoznawstwa, podstaw konstrukcji maszyn wspartych systemami CAD/CAM. Absolwenci tej specjalności uzyskują wykształcenie odpowiadające potrzebom współczesnego zaplecza technicznego motoryzacji, oparte na eksploatacji (użytkowania, diagnostyki, napraw i utylizacji), układów automatycznego sterowania, logistyki zaplecza technicznego motoryzacji, a także technik komputerowych stosowanych we współczesnych samochodach. Prezentowane będą nowoczesne zastosowania układów elektromechanicznych i elektronicznych w układach zawieszenia pojazdów, silnikach spalinowych, elektrycznych i ogniwach paliwowych oraz zespołach przeniesienia napędu. Studenci nauczą się eksploatacji urządzeń i zarządzania zapleczem technicznym przy wykorzystaniu systemów komputerowych, ponadto uzyskają wiedzę z zakresu systemów pokładowego diagnozowania pojazdów, o oparciu o światowe wymagania w tej dziedzinie. Specjalność przygotuje absolwentów do pracy zawodowej głównie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i eksploatacji urządzeń sterowanych elektronicznie. Przygotowuje również absolwentów do zarządzania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w obszarze związanym z zastosowaniem mechatroniki w diagnostyce i konserwacji urządzeń mechanicznych.
specjalność Mechanika lotnicza
Absolwent tej specjalności zdobędzie dobrą znajomość techniki lotniczej ze szczególnym uwzględnieniem awioniki, budowy płatowców i silników lotniczych. Zagadnienia te obejmą budowę, obsługę i eksploatację jak również diagnostykę poszczególnych zespołów samolotów. Wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne stanowić będą przygotowanie do starań o indywidualny certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego wymagany w zawodzie mechanika lotniczego.
Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) absolwent będzie potrafił:
- diagnozować stany poprawnej pracy silników lotniczych;
- korzystać z systemów nawigacji lotniczej;
- dokonywać podstawowych napraw sprzętu lotniczego.