start

Aktualności

Szkolenie z graficznego środowiska programowania LabVIEW

20-12-2013

18 grudnia 2013r. wybraliśmy się na szkolenie z graficznego środowiska programowania LabVIEW firmy National Instruments  do Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. W kursie wzięli udział opiekun dr Renata Bal, oraz 8 studentów z naszej uczelni należącej do koła naukowego "Sesto Elemento".

Co to jest LabVIEW?

LabVIEW często jest wykorzystywane w ośrodkach badawczych (m.in. Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN i NASA), przy testach w przemyśle oraz wszędzie tam, gdzie wykonuje się pomiary i analizę pobieranych danych.

Oprogramowanie LabVIEW nie tylko wprowadza rewolucyjne zmiany w przemyśle, ale wpływa również na tradycyjne badania akademickie i nauczanie. W laboratorium wykorzystującym produkty LabVIEW naukowcy są bardziej wydajni, a studenci korzystają z lepszych metod nauczania. Zwolnieni z pracochłonnego procesu zbierania danych nauczyciele i studenci mogą skupić się na wynikach i koncepcjach.

Zajęcia w Krakowie prowadził dr inż. Robert Barański z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Kurs przeprowadzony w czasie 8h obejmował między innymi:

  • podstawy programowania,
  • konfiguracja kart pomiarowych (Data Acquisition),
  • konfiguracja zintegrowanych kart muzycznych,
  • akwizycję sygnałów drganiowych i akustycznych,
  • analiza sygnałów.

Podczas przerwy mieliśmy również okazję zobaczyć komorę pogłosową, oraz nowo wyremontowaną komorę bezechową w AGH. Komora pogłosowa to pomieszczenie skonstruowane do pomiarów akustycznych, zaprojektowane w ten sposób by uzyskać jak najlepiej rozproszone pole akustyczne. Natomiast komora bezechowa to specjalne pomieszczenie w którym panują warunki pola swobodnego dzięki zastosowaniu na ścianach specjalnych elementów rozpraszająco-pochłaniających.

Po wejściu do tego pomieszczenia (komory bezechowej), chyba  każdy z nas z biegiem czasu poczuł dziwne uczucie wygłuszenia. Człowiek cały czas przebywa w takim otoczeniu, gdzie natężenie dzwięku wynosi od 20 dBA ( normalne oddychanie / szelest liści, szept)  -  80 dBA ( głośna muzyka/duży ruch miejski). W komorze bezechowej cały czas w ciągu dnia natężenie wynosi około 1,5 dBA (w porze nocnej spada nawet poniżej 0 dBA) co było bardzo dziwne dla naszego organizmu.

 

 

Opublikował:
Damian Rak

 

Bibliografia:

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito