start

Laboratoria Zakładu Energetyki

Laboratoria Zakładu Energetyki:
Laboratorium fizyki, ul. Stanisława Wyspiańskiego 20 (segment B), s. 3B. Wyposażenie: kalorymetr z termometrem, miernik cyfrowy M-830B, miernik M - 386OM, miernik M- 389 ODT, miernik uniwersalny T 507THD, mierniki cyfrowe uniwersalne, mikrometr zewnętrzny 0÷25 mm, mikrometr zewnętrzny cyfrowy 0÷25 mm, mikroskop laboratoryjny typ MICRO B, mostek RLC MIC - 407DD, multimetr MX-800, multimetr ST-99C, refraktometr laboratoryjny, stoper CASIO HS-20-1, suwmiarka cyfrowa 200 mm BASIC, suwmiarka cyfrowa BASIC, termometry laboratoryjne, waga laboratoryjna AD 600 elektroniczna, waga szalkowa szkolna, zasilacz DF 1731SB3A, zasilacz Z -3, zespół opornic suwakowych, zestaw do optyki geometrycznej, zestaw pomiarowy DF6911. Laboratorium jest wyposażone w niezbędne instalacje i sprzęt laboratoryjny pozwalający na indywidualną realizację zadań w grupach dwudziestoosobowych. Realizowane są tematy z zakresu: mechaniki, optyki, kalorymetrii, elektromagnetyzmu, akustyki, ciepła itp. Powierzchnia 51 m2, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, dostępny rzutnik z laptopem, dostęp do Internetu.
 
Laboratorium chemii, ul. F.X. Dmochowskiego, budynek Nr 2, s. 1. Wyposażenie: dygestorium, łaźnia wodna z termostatem, mieszadła magnetyczne, ociekacz z tworzywa, palnik gazowy, statywy laboratoryjne z uchwytami, szkło laboratoryjne, termometry, waga analityczna, waga elektroniczna, odczynniki chemiczne. 20 stanowisk dydaktycznych wyposażonych jest w stoły laboratoryjne, do których doprowadzony jest prąd, woda i gaz. Każdy stół zaopatrzony jest w dwukomorowy zlew, palniki gazowe, suszarkę do naczyń szklanych i probówek, szafki na sprzęt laboratoryjny. Powierzchnia 80 m2, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, rzutnik z laptopem, dostęp do Internetu.
 
Laboratorium odnawialnych źródeł energii ul. Dmochowskiego, budynek Nr 3. Wyposażenie: urządzenia pomiarowe: kamera termowizyjna FLIR, mierniki do pomiaru temperatury, mierniki do pomiaru wilgotności, stanowiska laboratoryjne do badania sprężarkowej pompy ciepła; stanowisko do badania parametrów modułów - fotowoltaiczne (amorficzne, polikrystaliczne oraz monokrystaliczne), stanowisko do badania współpracy obiegowych pomp grzewczych (c.o.), stanowisko do badania współpracy wentylatorów promieniowych, stanowisko do badania kolektora słonecznego, stanowiska demonstracyjne: Kolektor słoneczny płaski, kolektor słoneczny rurowo-próżniowy, małej mocy elektrownie wiatrowe. Powierzchnia 130 m2, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, rzutnik z laptopem, dostęp do Internetu.
 
Laboratorium wytrzymałości materiałów, ul. Dmochowskiego, budynek nr 2 s. 6, ul. Żwirki i Wigury 9a. Wyposażenie: stanowisko do przeprowadzania statycznej próby rozciągania metali (maszyna wytrzymałościowa o zakresie pomiarowym 100 kN), stanowisko do przeprowadzania statycznej próby ściskania metali (maszyna wytrzymałościowa o zakresie pomiarowym 100 kN), stanowisko do badania twardości (twardościomierz), stanowisko do badania stanu naprężenia i ugięcia w belce poddanej czystemu zginaniu, stanowisko do badań elastooptycznych, wykorzystywane do wyznaczania stałej modelowej belki poddanej czystemu zginaniu oraz stałej modelowej okrągłej tarczy ściskanej wzdłuż średnicy, stanowisko do badań stateczności konstrukcji cienkościennych, wykorzystywane do eksperymentalnej analizy stanu naprężeń i odkształceń sprężonych dźwigarów blachownicowych, stanowisko do wyznaczania naprężeń w belce zginanej. Powierzchnia 80,22 m2, 22 miejsca, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, rzutnik z laptopem, Internet.
 
Laboratorium elektrotechniki i elektroniki – ul. Żwirki i Wigury 9a - wyposażone jest w sprzęt umożliwiający organizację stanowisk przeznaczonych do badań i analizy układów elektrycznych: Pomiary rezystancji R metodą techniczną i mostkową,  pomiary w obwodach sprzężonych magnetycznie, badanie i pomiary układów trójfazowych połączonych w gwiazdkę i w trójkąt, badanie obwodów prądu odkształconego, komputerowa symulacja stanów ustalonych i nieustalonych w obwodach elektrycznych. Badanie i pomiary Transformatora,  maszyny prądu przemiennego,  bocznikowego silnika prądu stałego, pomiary w obwodach prądu stałego., badanie układów napędowych parametrów silnikami prądu przemiennego i prądu stałego.
 
Laboratorium termodynamiki technicznej i mechaniki płynów  - ul. Dmochowskiego, budynek 3,  wyposażone jest w:  stanowisko  do cechowania termometrów w osłonach lub bez osłon,  Stanowisko do pomiaru ciśnień wyposażone w barometr oraz mikromanometr Askania, Stanowisko do cechowania manometru sprężynowego 4 MPa na prasie tłokowej, Stanowisko do pomiaru przepływu powietrza kryzą ISO wg PN-EN ISO 5167, Stanowisko do badania sprężarki tłokowej, jednostopniowej wyposażone w indykator mechaniczny, Stanowisko wentylatora z odcinkiem pomiarowym kryzy ISO uzupełnione o nagrzewnicę elektryczną powietrza i odcinek z krzyżynom wymiennikiem ciepła, chłodzonym wodą z pomiarem przepływu za pomocą rotametru, Stanowisko z odkurzaczem elektrycznym pomiary; ciśnienia, temperatury, przepływu oraz mocy elektrycznej, Stanowisko do wyznaczania wartości opalowej paliw ciekłych i stałych. Stanowisko wyposażone jest w kalorymetr KL- 12, butle z tlenem, prasę do przygotowywania próbek, wagę elektroniczna do ważenia wykonanych próbek oraz program komputerowy do zbierania i analizowania uzyskanych wyników pomiarowych. Stanowisko do badania pomp obiegowych (typ pompy: 25POr60c), ponadto stanowisko wyposażone jest w trzy przepływomierze elektroniczne, dwa wakuometry, trzy manometry, zawory regulacyjne, Stanowisko do badania wentylatorów promieniowych (typ wentylatora: MBA 110T), wyposażone w dwa falowniki, trzy kryzy pomiarowe, jedna kryza źrenicowa (irysowa), sześć manometrów w kształcie u- rurek, klapy regulacyjne, Stanowisko do pomiaru prędkości i kierunku wiatru wyposażone w anemometr czaszowy typu: LB-747 oraz program komputerowy do zbierania i akwizycji danych pomiarowych, Tunel aerodynamiczny moc wentylatora wymuszającego przepływ powietrza 5 kW, Stanowisko do pomiaru przepływu płynów wyposażone w trzy rotametry różnych typów.
 
Laboratorium Komputerowe, ul. Kazimierza Wielkiego 6B, s. 11. Wyposażenie: 22 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Oprogramowanie standardowe: Windows XP, pakiet Office 2003. Oprogramowanie specjalistyczne: AutoCAD 2012, ArchiCad, Arcon, Rama 2d/3d, Konstruktor, PlaTo, Ceninwest, Norma PRO, Rodos. Powierzchnia 84,19 m2, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, dostępny rzutnik z laptopem, dostęp do Internetu.
 
Laboratorium Komputerowe, ul. Kazimierza Wielkiego 6B, s. 21. Wyposażenie: 22 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Oprogramowanie standardowe: Windows XP, pakiet Office 2003 i specjalistyczne: SCILAB, Excel 2003 z dodatkami. Powierzchnia 61,13 m2, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, dostępny rzutnik z laptopem, dostęp do Internetu.
 
Obiekty sportowe: ul. Stanisława Wyspiańskiego 20 - segment C. Hala sportowa z zapleczem sanitarnym dla 120 osób; sala do zajęć ruchowych, aerobiku, zajęć tanecznych dla 20 miejsc; sala z kompletnym wyposażeniem do zajęć z gimnastyki sportowej dla 20 miejsc; siłownia dla 20 miejsc; sala do tenisa stołowego dla 16. Łączna liczba miejsc: 196.
 

Stanowisko do badania sprężarkowej pompy ciepła SPC, moc 6 kW
 
 
 
Stanowisko do wyznaczania parametrów modułów fotowoltaicznych (PV)
 
 
 
Stanowisko do badania współpracy obiegowych pomp grzewczych (c.o)
 
 
 
Stanowisko do badania współpracy wentylatorów promieniowych 2x 1,5 kW
 
 
 
Stanowisko do badania kolektora słonecznego
 
 
Stanowisko do badania modułu klimatyzacyjnego
 
 
 
Stanowisko do badania ogniw paliwowych typu DMFC
 
 
 
Kalorymetr KL- 12 do wyznaczania ciepła spalania paliw ciekłych i stałych
 
 
 
Tunel aerodynamiczny (opływ płata)
 
 
 
Stanowisko do badania pompy odśrodkowej o mocy 1,5 kW
 
 
 
 Stanowisko do badania sprężarki tłokowej z możliwością kreślenia wykresu indykatorowego
 
 
  Stanowisko do badania wentylatora promieniowego o mocy 1,5 kW
 
 
 
Stanowisko do wyznaczania rezystywności gruntu
 
 
Stanowiska demonstracyjne:
 
- Kolektor słoneczny płaski / moduły fotowoltaiczne (PV) amorficzne, mono- i polikrystaliczne
 
 
- Kolektor słoneczny rurowo- próżniowy
 
 
- Małej mocy elektrownia wiatrowa
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Opracował:
dr inż. Piotr Ostrowski
dr inż. Katarzyna Stanisz
Instytut Politechniczny
Zakład Energetyki
 

  

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito