start

Aktualności

Lawendowe Pole, czyli jak opuścić miasto na dobre - spotkania z ciekawymi ludźmi

31-12-2015

 

 
 
 
Studenckie Koło Naukowe Agroekologów już po raz trzeci realizuje cykl wykładów samodoskonalących „Twoja wiedza o zrównoważonym rozwoju środowiska drogą do sukcesu naukowego”. W tej edycji, w listopadowe i grudniowe popołudnia wykłady wygłosili: Joanna Posoch – etnografka, która kilkanaście lat temu zamieniła pracę w korporacji na życie na wsi, Małgorzata Nadziakiewicz – pracownik firmy CIECH Sarzyna SA propagującą wywarzone stosowanie środków ochrony roślin w gospodarstwach rolnych, oraz Piotr Zajdel – współwłaściciel pierwszego na Podkarpaciu Rzemieślniczego Browaru.

Pani Joanna Posoch zatytułowała swój wykład „Lawendowe Pole, czyli jak opuścić miasto na dobre". Pani Joanna założyła na Warmii plantację lawendy, która dała początek licznym przedsięwzięciom z kręgu natura-kultura. Lawenda bardzo dobrze przetrwała niekorzystne warunki jakie panują w tym rejonie, dlatego też w dalszej kolejności możliwe było zorganizowanie manufaktury zielarskiej „Lawendowe Pole” oraz Żywego Muzeum Lawendowego im. Jacka Olędzkiego. W trakcie wykładu pani Joanna pokazała bogatą dokumentację fotograficzną związaną z uprawą i zbiorem lawendy, techniką jej suszenia oraz przetwarzania. Studenci mogli zobaczyć również produkty otrzymane z lawendy: olejek lawendowy, lawendowe bukiety, kosmetyki. W trakcie spotkania pani Joanna podpisywała autorską książkę „Lawendowe Pole, czyli jak opuścić miasto na dobre”.

Pani Małgorzata Nadziakiewicz w oparciu o preparaty produkowane przez CIECH Sarzyna SA przedstawiła nowości fitofarmaceutyczne. W swojej wypowiedzi nawiązała do nowych formulacji pestycydów, które zwiększają bezpieczeństwo operatora i konsumenta. Przypomniała studentom kierunku Rolnictwo oraz Produkcja i bezpieczeństwo żywności obowiązujące zasady użytkowania preparatów według etykiety-instrukcji oraz skutki stosowania zafałszowanych środków ochrony roślin.
Ostatnim w tym semestrze wykładowcą był Piotr Zajdel – właściciel Browaru Rzemieślniczego Z&Z w Wojkówce, który przedstawił studentom perspektywy rozwoju domowego browarnictwa i biroturystyki. Browar w Wojkówce jest jednym z czterech mikrobrowarów działających na Podkarpaciu, ale pierwszym, który przecierał ścieżki biurokratyczne na tym terenie. Pan Piotr przedstawił proces technologiczny produkcji piwa górnej fermentacji oraz zasady klasyfikacji piw. Podał też wiele ważnych informacji związanych z kalkulacjami cenowymi, co pozwoliło studentom wyrobić własne stanowisko na temat ceny jednostkowej piwa i jego jakości.

Kolejne spotkania z cyklu wykładów samodoskonalących „Twoja wiedza o zrównoważonym rozwoju środowiska drogą do sukcesu naukowego” zaplanowano w semestrze letnim, na które już dzisiaj zapraszają członkowie SKN Agroekologów.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito