start

Aktualności

Innowacyjny jak... student PWSZ w Krośnie

22-03-2016

 

Innowacyjny jak... student PWSZ w Krośnie

 

                W dniu 22 marca 2016 roku JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie wręczył nagrody studentom PWSZ w Krośnie- laureatom konkursu "Masz nowatorski pomysł". Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt pomysłów w kategoriach, umożliwiających wykazanie się innowacyjnym myśleniem studentów o zróżnicowanych zainteresowaniach. Wśród nagrodzonych znalazły się pomysły z dziedziny bezpieczeństwa podróżowania, komunikacji cyfrowej, projektowania 3D, ale także inicjatywy rozwijające wiedzę i umiejętności studentów, nastawione na promocję Uczelni i regionu.

                Jak wynika z najnowszego rankingu Global Innovation Index 2015 Polska wśród 141 klasyfikowanych krajów zajęła dopiero 46 miejsce w innowacyjności, na dodatek spadając o jedną lokatę w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem, a pod względem efektywności innowacji znalazła się aż na 93 lokacie. W Unii Europejskiej pozostała za nami jedynie Rumunia. Daleko nam do przodujących w Europie Szwajcarów, Brytyjczyków czy Szwedów. I to wszystko mimo wydanych przez NCBiR w latach 2010-2013 9 mld zł na projekty badawczo-rozwojowe.

                Regionem wybijającym się pod względem innowacyjności wśród wszystkich województw, według danych GUS jest Podkarpacie, a potwierdzeniem działania "ducha innowacyjności" wśród młodych ludzi regionu jest zainteresowanie jakim studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie zareagowali na ogłoszenie konkursu na nowatorski pomysł na biznes „Masz nowatorski pomysł”.

                Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu autorskiego pomysłu na niecodzienne rozwiązanie na przedmiot lub urządzenie użytkowe, innowacyjną technologię, twórcze wykorzystanie programu komputerowego, ciekawe rozwiązania organizacyjne dla miasta Krosno, szybką komunikację między rocznikami, reklamę uczelni, studencką imprezę integracyjną czy pobicie rekordu Guinessa. Opisując swój pomysł studenci musieli wykazać się nie tylko kreatywnością ale również oszacować koszty realizacji i wdrożenia swojego projektu

                Władze Uczelni nie tylko przewidziały atrakcyjne nagrody pieniężne, ale również pomoc prawną, ocenę możliwości technologicznych i finansowych oraz wsparcie we wdrożeniu pomysłu w życie.

                Wśród zgłoszonych pomysłów, obok dotyczących naszej codzienności rozwiązań, takich jak systemy zbierania odpadów nie brakło również projektów futurystycznych jak chociażby pomysł na jednoosobową maszynę latającą. Wiele z pomysłów, jakkolwiek bardzo nowatorskich, jest jednocześnie na tyle realistycznych, że łatwo można wyobrazić sobie ich wprowadzenie do naszej codzienności.

                Jury konkursowe w toku wielokrotnych spotkań i dyskusji, a także przesłuchań autorów niektórych propozycji, wyłoniło laureatów konkursu. I miejsce zajął  Grzegorz Markiewicz za pomysły: Speedway Safety System MSSS - system zwiększania bezpieczeństwa podczas zawodów żużlowych, Pregnant Safety System - system bezpieczeństwa pasywnego dla kobiet w ciąży podróżujących samochodami oraz Wheelie Stop - mechanizm zapobiegania nadmiernemu uniesieniu przedniego koła motocyklu. II miejsce – Bartłomiej Zimny za pomysł stworzenie aplikacji PWSZbook, służącej do agregowania treści i zarządzania nimi oraz komunikowania się społeczności Uczelnianej. Na III miejscu uplasował się Bartłomiej Michalski za propozycję szerokiego wykorzystania możliwości oprogramowania Solid Edge St7.

                Przyznano również wyróżnienia w konkursie dla studentów: Łukasza Sypnia za pomysł na Uczelniany teledysk oraz LIPDUB – reklamę uczelni, Marka Gazdy za pomysł nakręcenia Film krótkometrażowy, poruszającego ważną tematykę relacji międzyludzkich oraz propozycję stworzenia lokalnej atrakcji turystycznej - Gabinetu luster, a także dla Jarosława Cebuli za projekt utworzenia na Uczelni wielozadaniowego studia nagraniowego.

                Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, wierząc, że z innowacyjnymi pomysłami nagrodzonymi w konkursie spotkamy się jeszcze nie raz gdy pojawią się na ulicach naszych miast. Do współpracy, zapraszamy także przedsiębiorców zainteresowanych realizacją śmiałych zamierzeń naszych studentów.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito