start

Aktualności

Trwa akcja promocyjna PWSZ w Krośnie

03-04-2016

 

 

 

Trwa akcja promocyjna PWSZ w Krośnie, w której biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. Do tej pory wykładowcy, profesorowie oraz doktorzy, a także pracownicy działu promocji naszej uczelni odwiedzili szkoły m.in. w Krośnie, Sanoku, Jedliczu, Jaśle, Nowym Żmigrodzie, Czudcu, Kołaczycach, Iwoniczu Zdroju, Dukli, Sanoku oraz Brzostku.

Podczas spotkań wykładowcy prezentują treść wykładu, który został wybrany przez szkołę za pośrednictwem platformy internetowej w ramach akcji „Dobre kierunki na przyszłość – otwarte wykładu dla szkół ponadgimnazjalnych”. Następnie pracownik działu promocji przedstawia prezentację naszej uczelni oraz odpowiada na najbardziej nurtujące uczniów pytania.

Oprócz wykładów w szkołach odbywają się również spotkania warsztatowe w laboratoriach i salach wykładowych PWSZ w Krośnie.

Dziękujemy wszystkim szkołom za serdeczne przyjęcie, a także za odwiedziny w murach naszej uczelni.

Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku spotkamy się na naszej uczelni z uczniami z odwiedzonych szkół, którzy będą już w tym czasie studentami PWSZ w Krośnie.

Poniżej przedstawiamy krótkie relacje ze spotkań przygotowane przez uczniów oraz opublikowane na profilach FB szkół ponadgimnazjalnych.

 

Zespół Szkół nr 2 w Krośnie

„Dnia 01. 02. 2016 r. uczniowie klas II TŻ i II C/K wzięli udział w wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych w PWSZ w Krośnie. Tematem wykładu było "Badanie autentyczności i pochodzenia żywności". W trakcie wykładu młodzież dowiedziała się w jaki sposób fałszowana jest żywność oraz które produkty spożywcze, dostępne na polskim rynku, najczęściej są fałszowane. Po wykładzie młodzież wraz z opiekunami udała się na zajęcia laboratoryjne.

Pierwsze zajęcia laboratoryjne dotyczyły oceny jakości surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego (kompleksowa ocena wartości odżywczej jaj, wykorzystywanie nowoczesnych metod wykonywania zafałszowań żywności). Zajęcia prowadził dr inż. Kazimierz Pokrywka.
Drugie zajęcia laboratoryjne dotyczyła rośliny bulwiastej - ziemniaka (ocena konsumpcyjna ziemniaka surowego i gotowanego, rozpoznawanie typów kulinarnych ziemniaka, ocena jakościowa ziemniaka gotowanego oraz badanie zawartości witaminy C w bulwie ziemniaka).

Zajęcia prowadził mgr inż. Bernadetta Bienia.”

Źródło + zdjęcia

 

Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie

„Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, wybierając profil, podczas trzech lat nauki, mają z bliska przyjrzeć się pracy osób wykonujących bardzo różne zawody. Celem takich działań jest pomoc każdemu uczniowi w wyborze przyszłej kariery zawodowej. Obok badań rynku pracy dotyczących zapotrzebowania na konkretny zawód, chcemy aby nasi uczniowie dokonywali życiowych wyborów, wiedząc co oznacza praca w nim „na co dzień.” Jedną z pierwszych propozycji dla klas medycznych, było zapoznanie się z pracą pielęgniarki.

W ramach podjęcia współpracy z PWSZ Krosno, uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu medycznym wzięli udział w zajęciach na wydziale pielęgniarstwa w PWSZ w Krośnie. Młodzież została podzielona na kilkuosobowe grupy. Każda z nich wzięła udział w zajęciach z innego bloku tematycznego: toalety jamy ustnej, higieny mycia głowy oraz stawiania baniek próżniowych, ogniowych i chińskich.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni, gdyż oprócz wysłuchania teorii mogli wziąć czynny udział w zajęciach. Każdy chętny mógł postawić bańkę ogniową, bądź spróbować swoich sił w myciu głowy pacjenta. Na koniec wszyscy uczniowie mieli okazję zobaczyć salę poświęconą historii pielęgniarstwa.”

Źródło + zdjęcia

 

 

Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku

„W ramach Akademickich Dni Nauki PWSZ w Krośnie 9 marca 2016r. uczniowie ZS4 i ZS5 uczestniczyli w III Targach Zatrudnienia i Edukacji. Targi mają za zadanie pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej dalszego kształcenia. Uroczystego otwarcia dokonał rektor PWSZ prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Z wykładu inauguracyjnego pana profesora Kazimierza Sikory dowiedzieliśmy się ’’Jak mówili nasi przodkowie?”. Podczas zmagań z polską ortografią 5–ciu finalistów ZS 4, biorących udział w finale Krośnieńskiego Dyktanda, reszta młodzieży zwiedziła Rektorat – miejsce urzędowania władz uczelnianych, zapoznała się z ofertą kształcenia krośnieńskiej uczelni, a na zakończenie wyjazdu spacerując po krośnieńskim rynku pozowała do zdjęć - zobaczcie z jakimi modelami…”

Źródło + zdjęcia

 

Zespół Szkół nr 2 w Krośnie

„17 marca 2016 r. na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie młodzież naszej szkoły z klas: I TF, IV TF i IV TŻ wraz z nauczycielami Panią Moniką Delikat i Panem Wojciechem Bazanem wzięła udział w konferencji naukowej „Troska o jedność i integralność ziem polskich”, która odbyła się w auli uczelni. Program obejmował wykłady o tematyce:

- „Zwornik piastowskie państwowości. Metropolia Gnieźnieńska w sobie dzielnicowej”

 - „Język i obyczaj jako zworniki narodowe funkcjonujące w praktyce kościelnej Polski rozbiorowej”

- „Rola Kościoła katolickiego w wojnie polsko – bolszewickiej”

- „Troska o losy Ojczyzny w kaznodziejstwie politycznym i patriotycznym”.

Udział w konferencji naukowej był dla młodzieży bardzo wartościową „lekcją historii”.”

Źródło + zdjęcia

 

Zespół Szkół nr 2 w Krośnie

„W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach organizowanych przez PWSZ w Krośnie. Zajęcia odbywały się w ramach projektu: Dobre kierunki na przyszłość - otwarte wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

3 marca br. uczniowie klas I TF i III TF wraz z opiekunami p. Małgorzatą Ciereszyńską oraz p. Ewą Długosz – Radoń uczestniczyli w wykładzie na temat: „ Czy kosmetyk tylko upiększa? Kosmetyki a dermokosmetyki”. Młodzież została zapoznana z ogólną charakterystyką kosmetyków i dermokosmetyków, a następnie uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w pracowni chemicznej. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać krem na bazie lanoliny oraz błyszczyk do ust z wykorzystaniem masła mango.”

Źródło + zdjęcia

 

Zespół Szkół nr 2 w Krośnie

„W dniu 23 marca 2016 r. uczniowie z klasy II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych odbywających się w pracowniach PWSZ w Krośnie.

Warsztaty praktyczne pt. „Zastosowanie smaku, zapachu, dotyku i węchu w ocenie towaroznawczej produktów” prowadziła pani dr inż. Jolanta Baran. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość w sposób doświadczalny sprawdzić wrażliwość własnych zmysłów smakowych, zapachowych i dotykowych. Poznali teorię percepcji zapachu oraz klasyfikację zapachów perfum. Dowiedzieli się także, co to są feromony, co oznacza powiedzenie „czerwona płachta na byka” oraz jakie są podstawowe rodzaje smaków.

Kolejne warsztaty na temat „Odkrywamy tajemnice ziarna” odbyły się w Laboratorium Oceny Jakości Produktów Pochodzenia Roślinnego. Uczniowie, kształcący się w zawodzie technik żywienia, aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, wykonując oznaczenie liczby opadania mąki, określając jej przydatność do wypieku, ilość i jakość glutenu, szklistość i mączystość ziarna zbóż. Rozpoznawali ziarna różnych gatunków zbóż, kasz oraz uzyskiwanych z nich produktów. Powtórzyli wiadomości dotyczące typów mąk i ich zastosowań kulinarnych, właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Ponadto pozyskali informacje dotyczące glutenu, który wpływa na wartość odżywczą pieczywa. Wiedza na temat glutenu jest bardzo istotna dla uczniów - ekspertów żywienia, gdyż w przyszłości niejednokrotnie będą musieli wskazywać produkty, konsumentom stosujących dietę bezglutenową. Wykonując ćwiczenia pod nadzorem prowadzącej zajęcia pani mgr inż. Bernadetty Bienia, uczniowie wykazali się dużą sprawnością i precyzyjnością w zastosowaniu przyrządów pomiarowych takich jak: waga laboratoryjna, urządzenie do oznaczania wskaźnika sedymentacji, farinotom do określania szklistości pszenicy.

Zajęcia przebiegły w przyjaznej, naukowej atmosferze. Były inspiracją dla uczniów, którzy wkrótce będą musieli dokonać wyboru dotyczącego dalszej drogi kształcenia zawodowego.

Warsztaty we współpracy z kadrą naukową PWSZ w Krośnie zorganizowała nauczycielka biologii, pani Wioletta Lenik.”

Źródło + zdjęcia

 

22 marca odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 4 w Jaśle (Ekonomik).

Podczas spotkania pracownicy naszej uczelni przedstawili ofertę kształcenia, zaprezentowali studenckie koła naukowe, przybliżyli działalność Biura Karier, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, Samorządu Studenckiego oraz poinformowali uczniów o możliwości otrzymania stypendiów.

W ramach otwartych wykładów akademickich dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dr Wojciech Krukar przedstawił wykład nt. Apeniński łuk wulkaniczny (Wezuwiusz, Etna, Stromboli).

Dziękujemy uczniom za spotkanie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się z Wami na naszej Uczelni

 

Źródło + zdjęcia

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito