start

Aktualności

Spotkanie z kandydatem na Rektora prof. dr hab. Grzegorzem Przebindą

07-04-2016

 

 

 

 

Zgodnie z ustalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, kalendarzem wyborów w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, 5 kwietnia 2016 roku, w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego 4 odbyło się spotkanie kandydata na Rektora, prof. dr hab. Grzegorza Przebindy ze społecznością akademicką Uczelni. W spotkaniu, prowadzonym przez przewodniczącego Uczelnianego Kolegium Elektorów mgr Franciszka Tereszkiewicza, licznie uczestniczyli wykładowcy, pracownicy administracji i studenci.
Kandydat na Rektora i urzędujący Rektor w jednej osobie, przedstawił swoją wizję rozwoju Uczelni na kolejną kadencję; przypomniał krótko historię szkoły, zwrócił uwagę na trudności, z jakimi społeczność akademicka PWSZ w Krośnie musiała borykać się w minionych latach, a także podkreślił znaczenie sukcesów odniesionych, tak w trakcie swojej kadencji, jak i kadencji wcześniejszych rektorów.
 
 
Prof. Grzegorz Przebinda podkreślał, że w ciągu czterech ostatnich lat udało się umocować uczelnię w regionie, rozpropagować ją wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i upraktycznić profil kształcenia. Szczególnie dużo uwagi prof. Przebinda poświęcił rozwojowi Uczelni w obszarze dydaktyki; mówił o otwartych nowych kierunkach studiów oraz o rozwoju kadry wykładowców. Zaapelował do studentów aby byli aktywni dodając, że jest otwarty na rozmowę z nimi. Podkreślał, że to dzięki studentom uczelnia istnieje.

Najważniejszymi postulatami kandydata na Rektora są:

-        Dbałość o jak najlepszą współpracę z uczelniami akademickimi.

-        Umocnienie pozycji uczelni w środowisku zewnętrznym.

-        Zawieranie umów partnerskich z przedsiębiorstwami.

-        Rozwijanie studiów dualnych.

-        Działanie na rzecz zmiany niekorzystnych dla uczelni zawodowych zapisów ustawowych, obejmujących ograniczenie zatrudniania pracowników oraz niższy współczynnik finansowania przez MNISW pracowników zatrudnionych w drugim miejscu pracy.

-        Poszerzanie współpracy z uczelniami zagranicznymi w ramach programu Global Understanding i Erasmus+.  

-        Odtworzenie studiów neofilologicznych w zakresie języka niemieckiego.

 
 
W drugiej części wystąpienia zostały przedstawione zestawienia obrazujące całość działalności Uczelni w kontekście upływającej kadencji władz rektorskich. Pokazane zostały przedsięwzięcia zainicjowane w ciągu ostatnich czterech lat i kontynuowane, zarówno w zakresie działalności naukowo-dydaktycznej, kulturotwórczej, aktywności studenckiej, współpracy międzynarodowej i innych obszarów działania.
Po zakończeniu prezentacji, prowadzący spotkanie mgr Tereszkiewicz odczytał pytania, przedłożone kandydatowi na Rektora. Dotyczyły one w większości kwestii poruszonych we wcześniejszym wystąpieniu, takich jak rozwój Uczelni, perspektywy otwarcia studiów II stopnia czy wspierania rozwoju naukowego młodej kadry. Szansę zadania bezpośrednich pytań mieli również uczestnicy spotkania, z czego skorzystali zarówno pracownicy Uczelni jak i studenci. Pojawiły się nawet propozycje rozwiązania przedstawionych tą drogą Rektorowi, problemów i wątpliwości, jak na przykład w sprawie sposobu ustalania rankingu stypendialnego dla studentów.
Spotkanie zostało zakończone przez mgr Franciszka Tereszkiewicza, który poinformował, że spotkanie Kolegium Elektorów, na którym zostanie dokonany wybór Rektora, odbędzie się 12 kwietnia.
Rozmowy z kandydatem na Rektora toczyły się jednak nadal w kuluarach, a nawet na dziedzińcu Kampusu Humanistycznego, po zakończeniu spotkania.
 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito