start

Aktualności

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22-04-2016

 

 

 
 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa, ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:

 

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności,
 daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
 
 
PWSZ w Krośnie również przyłącza się corocznie do akcji popularyzującej czytanie książek organizując: akcje wymiany książek „bookcrossing”, spotkania z pisarzami oraz wystawy tematyczne związane z historią i powstawaniem książek.   
 
W Krośnie obchody Światowych Dni Książki potrwają od 22 do 25 kwietnia. Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza m. in. na spotkanie z Panem Rafałem Witkiem – autorem powieści, wierszy i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, oraz z dr Piotrem Mareckim, który zaprezentuje wykład o najnowszej literaturze cyfrowej pt. "10 rzeczy, których nie wiedzieliście o polskiej literaturze cyfrowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej".
 
Z roku na rok świętowanie zarówno w Krośnie jak i innych miastach przybiera coraz to ciekawszy wygląd, a towarzyszące mu wydarzenia organizowane są z dużym rozmachem. Już od kilku lat do akcji promowania czytelnictwa dołączają gwiazdy, politycy i blogerzy. W radiu i telewizji prowadzone są specjalne programy kulturalne i słuchowiska. Na wielu stronach w Internecie można wziąć udział w konkursach, a za pomocą mediów społecznościowych zadawać pytania ulubionym pisarzom.
 
Jednak 23 kwietnia to nie tylko wspólne czytanie bajek, spotkania autorskie, prelekcje i Targi Książki. To także idealny moment na zakupy. Do obchodów chętnie przyłączają się wydawnictwa, księgarnie i dyskonty. Coraz większa liczba dystrybutorów oferuje tego dnia wiele ciekawych promocji i darmową dostawę. Dzięki temu wszyscy miłośnicy książek mogą kupić produkty w niższych cenach.
 
Zawsze przy okazji obchodów Światowych Dni Książki nasuwa się refleksja nad stanem czytelnictwa w Polsce. Najnowsze badania wykazały, że aż 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Niestety takie wyniki nie napawają optymizmem. Mimo wzmożonej promocji i ogólnodostępnych bibliotek poziom czytelnictwa ciągle spada. Tego typu święta na pewno pomagają we wzroście popularności literatury, ale czy to wystarczy, aby przekonać do niej Polaków? Pozostaje nam wierzyć, że któregoś dnia społeczeństwo doceni książki tak, jak na to zasłużyły.
 

W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich zachęcamy do sięgnięcia po jedną z polecanych lektur

Umberto Eco pisarz i erudyta, wielki miłośnik książek, w wywiadzie-rzece Nie myśl, że książki znikną wraz Jeanem-Claudem Carriere, snuje rozważania na temat stanu współczesnej kultury i literatury. Ciekawą pozycją jest także Ex Libris: wyznania czytelnika autorstwa Anne Fadiman. Autorka opisuje książki - rodzinne przedmioty codziennego użytku, które przechodząc przez ręce czytelników zaczynają żyć swoją własną historią poprzez zapiski, korekty oraz notatki na marginesach. Z kolei Alberto Manguel w Mojej historii czytania splata dwa wątki. Pierwszy dotyczy historii rozwoju pisma i drukarstwa, a drugi to biografia intelektualisty ukształtowanego przez słowo drukowane.

Na uwagę zasługuje także zbiór felietonów Młodszy księgowy: o książkach, czytaniu i  pisaniu autorstwa Jacka Dehnela będących opisem szalonej przygody, jaką jest książkomania.

Na koniec trochę beletrystyki. W opowiadaniu Dom z papieru Carlosa Maríi Domíngueza zawierającym wątek kryminalny, autor snuje rozważania na temat miłośników książek. Opisuje ich przywary, fobie, słabości i przyzwyczajenia.

Po wszystkie lektury zapraszamy do naszej biblioteki!

 
 
 
 
 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito