start

Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia w PWSZ w Krośnie

29-04-2016

 

 

 

 
Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Blisko 382 miliony osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce, choruje obecnie na cukrzycę. Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że w 2035 roku liczba chorych sięgnie 592 milionów. Dane epidemiologiczne wskazują, że na cukrzycę współcześnie choruje coraz więcej osób, dlatego w ostatnich latach cukrzyca zyskała wysoką pozycję w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych świata. Jako jedyna choroba niezakaźna została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI wieku. ONZ uznała w 2011 roku cukrzycę za jedną z czterech chorób, które zabijają ludzkość
W Polsce także jest źle, wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża, a chorych na cukrzycę typu 1 i 2 diagnozuje się coraz więcej. Pomimo tego w Polsce cukrzyca nie została zaliczona do strategicznych priorytetów opieki zdrowotnej w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015. Priorytetowo traktowane były nowotwory, choroby układu krążenia i choroby psychiczne. W obecnie obowiązującym Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 wniesiono zapis, który brzmi "zatrzymanie wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 roku".
Bardzo istotnym elementem jest zwrócenie uwagi i wzywanie społeczeństwa do zmiany nawyków żywieniowych jako jednego z podstawowych sposobów walki z chorobami takimi jak cukrzyca oraz do wczesnego objęcia opieką pacjentów zagrożonych ryzykiem powikłań cukrzycowych.
W 2010 roku Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą wspólnie z TNS OBOP przeprowadziła ogólnopolskie badanie epidemiologiczne poświęcone epidemii cukrzycy w Polsce, które dowiodło, że co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a tylko 26% deklaruje, że wykonuje to badanie corocznie. Polacy uważają, że cukrzycy nie można zapobiec. Nic bardziej błędnego! Przecież my sami, bez względu na wiek, poprzez niezbilansowaną, zbyt wysokokaloryczną dietę i brak aktywności fizycznej zapracowujemy sobie na cukrzycę. Każdy dzień, każda godzina jest dobra aby podjąć działania profilaktyczne i uchronić się przed "słodkim zabójcą". [ IDF Atlas, 6 edycja, 14. Listopada 2013]

Waga problemu cukrzycy światowego społeczeństwa znalazła uznanie w obecnym roku w WHO, który rok 2016 uznał za rok walki z tą chorobą pod hasłem "Pokonaj cukrzycę". Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie dbając o rozpowszechnianie wiedzy z zakresu promocji zdrowia, opieki i profilaktyki zorganizował 21 kwietnia 2016 roku konferencję z tej okazji. Zaszczytem dla nas było przybycie młodzieży Michalickiego Zespołu Szkół im. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym wraz z opiekunem Panią mgr Renatą Kmak–Frydrych, którzy w szczególny sposób są zainteresowani tematyką medyczną.
 
Wśród przybyłych na konferencję była dr Renata Rabiasz, pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa, pracownicy Uczelni oraz studenci różnych kierunków studiów.
 
Wykład inaugurujący konferencję wygłosiła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Piontek, jedna z najwybitniejszych polskich diabetologów, pierwszy krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, temat wystąpienia Cukrzyca typu I – epidemiologia, diagnostyka i modele insulinoterapii”. Pani profesor przedstawiła najnowsze trendy w diagnostyce i terapii cukrzycy typu 1.
Na uznanie zasługują także kolejne wystąpienia Cukrzyca jako zagrożenie zdrowotne dla społeczeństwa - pani Natalii Frodyma, Stosowanie wymienników węglowodanowych w leczeniu cukrzycy - pani Anieli Pojnar i Zasady pomiaru poziomu glukozy we krwi glukometrem - pani Karoliny Bzdek i Anny Woźniak, prelegentkami były studentki II roku kierunku pielęgniarstwo, które wystąpienia przygotowały pod merytorycznym nadzorem pani mgr Agnieszki Kijowskiej. Po zakończonej konferencji istniała także możliwość nabycia umiejętności praktycznych, poznanie obsługi glukometru i nauka wykonania zgodnie z zasadami pomiaru poziomu glikemii z krwi włośniczkowej. Rozdawane były także ulotki przedstawiające piramidę żywieniową obowiązująca od roku 2016 wraz z "dekalogiem zdrowego odżywiania się".

 

 (RR, AK)

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito