start

Aktualności

"Klimaty PWSZ 2016" już za nami

22-08-2016

 


 

 

Akademicki weekend rozpoczęliśmy cyklem wykładów Ludzie z pasją ze znakomitymi wykładami prof. dr hab. inż. Antoniego Szumnego Analityczne problemy zielarzy i dr Henryka Różańskiego Grzyby lecznicze lasów krośnieńskich. Konferencję otworzył i przywitał uczestników JM Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Profesor Antoni Szumny wprowadził słuchaczy w bogactwo substancji chemicznych wytwarzanych przez rośliny, wielość przemian metabolicznych, dokonujących się w ich komórkach, a także w trudności związane z próbami syntezowania tych związków w warunkach laboratoryjnych.

Równie znakomity wykład wygłosił jak zawsze dr Henryk Różański, przedstawiając zgromadzonym na sali uczestnikom, wybrane gatunki grzybów, występujących w lasach okolic Krosna, podając nie tylko ich opisy morfologiczne, właściwości i charakterystykę systematyczną, ale również bieżące i historyczne zastosowania poszczególnych gatunków i substancji w nich obecnych.

 

W tym samym czasie na dziedzińcu PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego malowano na papierze, tekturze a nawet ozdabiano kamienie. Wymalowano także prawdziwy samochód w odlotowe wzory. Nie brakowało chętnych do przyglądania się rzeczywistości oczami imprezowicza, kąpania noworodka, sprawdzania czystość dłoni i oznaczania pH domowym sposobem. Inni z kolei brali udział w eksperymentach chemicznych, grach matematycznych i badali predyspozycje kierownicze.

 

Nasi goście ćwiczyli pamięć językową, szukali złota, nie stronili też od testów sprawności fizycznej. Uwagę przykuwał Bolid, Bugdy i konstrukcja domu drewnianego. Siatkarki AZS PWSZ zamieniały się w trenerów i szkoliły zapalonych, młodych zawodników.


Wydarzeniom weekendowym towarzyszyły także zajęcia i wystawy Zakątka zielarskiego. Zainteresowani mogli nie tylko nabyć produkty pochodzenia naturalnego, ale również dowiedzieć się więcej na temat ich pochodzenia i właściwości, przetwarzania surowców zielarskich, komponowania mieszanek przyprawowych, wykonywania nalewek i wielu innych trudnych zagadnień, których rozwikłanie wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia nabywanego w toku wielu żmudnych prób. Nie zabrakło degustacji nalewek, ciasteczek i miodu.

 

W bibliotece natomiast odbyła się interesująca debata poświęcona teraźniejszości i przyszłości książki. Dyskutanci, ludzie książki, zajmujący się różnymi aspektami jej funkcjonowania podjęli liczne wątki dotyczące stanu czytelnictwa, formy książki we współczesnym świecie nowych mediów. Z ożywionej dyskusji wyłonił się, co może nawet zaskakiwać, bardzo optymistyczny obraz, który można podsumować słowami Uberto Eco - "nie myśl, że książki znikną".  

Na krośnieńskim rynku uczelnia przygotowała specjalną Strefę Zdrowia i Sportu z udziałem dietetyka. Wykonywano pomiary komponentów masy ciała za pomocą profesjonalnego analizatora TANITA, a także pomiary poziomu glukozy we krwi. Co więcej, chętni, pod okiem trenera pierwszoligowego zespołu siatkarzy, sprawdzali swoją sprawność fizyczną na bieżni elektrycznej, monitorując równocześnie poziom tętna przy pomocy pulsometrów.

 

W ostatni dzień tegorocznych Karpackich Klimatów odbył się XII Bieg o Skarb Portiusa. Na dystansie o długości 7 km rywalizowało 216 zawodników z Krosna i okolic, a także z innych części Polski oraz z Ukrainy, Węgier i Kenii. Naszą uczelnię reprezentowała liczna reprezentacja z udziałem Rektora, pracowników, studentów i przyjaciół. Cieszymy się, że biegi krótkodystansowe mają coraz więcej zwolenników.

 

Pełne wyniki XII Biegu o Skarb Portiusa dostępne są na stronie http://mosirkrosno.pl/images/2016/z160821glowny.pdf

Fotorelacja z biegu https://www.facebook.com/PWSZKrosno/photos/?tab=album&album_id=1231212476913457

 

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali i chętnie nas odwiedzali.  Uczelnia zaprasza już za rok na kolejną edycję Klimatów PWSZ. 

 

 

 

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito