start

Aktualności

W PWSZ w Krośnie obradowali rektorzy szkół wyższych Podkarpacia

12-10-2016

 

 

 

 

10 października br. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie gościła rektorów szkół wyższych Podkarpacia. Spotkanie takie odbyło się już po raz kolejny, stanowiąc forum wymiany poglądów i informacji zarówno uczelni akademickich, jak i państwowych wyższych szkół zawodowych, uczelni prywatnych i innych podmiotów związanych ze szkolnictwem wyższym naszego województwa. Spotkania takie odbywają się od 2013 roku, a ich inicjatorem jest obecny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wiceminister prof. dr hab. Aleksander Bobko, który jako rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprosił do tej formy współpracy rektorów innych podkarpackich uczelni.

Krośnieńskie spotkanie rektorów szkół wyższych Podkarpacia zostało poświęcone kształtowaniu akademickiej przestrzeni Podkarpacia, współpracy między uczelniami oraz uczelni z podmiotami gospodarczymi. W rozmowach uczestniczyli: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz przedstawiciele przedsiębiorstw współpracujących z PWSZ w Krośnie - Grupy Nowy Styl i Splast. Szczególnym gościem był Sekretarz Stanu prof. dr hab. Aleksander Bobko.

Jeszcze przed rozpoczęciem głównego spotkania w sali konferencyjnej rektoratu miała miejsce radiowa debata z udziałem m.in. JM Rektora PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorza Przebindy, JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusza Markowskiego, JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestra Czopka i JM Rektora PWSTE w Jarosławiu prof. dr hab. Krzysztofa Rejmana. Debata została poświęcona zagadnieniom współpracy podkarpackich uczelni ale też ogólnym zagadnieniom szkolnictwa wyższego. Zwracano uwagę na brak spójnego i precyzyjnego, a nade wszystko stabilnego prawa. Podkreślano również marginalizowanie roli PWSZ-ów, między innymi przez pominięcie ich przedstawicieli w zespołach przygotowujących projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Rektorzy zaznaczali, że kierunki prowadzone w zarządzanych przez nich jednostkach są dobrze dopasowane do potrzeb podkarpackiego rynku pracy. Przebieg debaty transmitowało Radio Rzeszów. Całość dostępna jest do odsłuchania tutaj:

   .

Temat zmieniającego się prawa kontynuowany był również na spotkaniu w szerokim gronie. Jego miejscem była Sala Senacka. Zebranych gości powitał i spotkanie otworzył prezentacją krośnieńskiej PWSZ rektor prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Wiceminister prof. dr hab. Aleksander Bobko przedstawił aktualny stan prac nad treścią nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, przedstawił szeroko kontekst zmian prawnych, dokonanych w ostatnim czasie oraz zarysował możliwe scenariusze rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. Jako kolejny wypowiadał się Prezydent Krosna i jednocześnie przewodniczący Konwentu PWSZ w Krośnie Piotr Przytocki. Podkreślał znaczenie dla miasta funkcjonowania w nim uczelni wyższej, wskazywał liczne pola współdziałania samorządu lokalnego i uczelni, podkreślał rolę, jaką w życiu społeczności Krosna odgrywa PWSZ. Głos zabrała również wicemarszałek Maria Kurowska oraz wicewojewoda Witold Lechowski. Poruszyli ważne problemy reformy i rozwoju szkolnictwa średniego zawodowego, w kontekście zmian czekających uczelnie wyższe. Pierwszą część spotkania zamknęli przedstawiciele biznesu, dyrektor techniczny Grupy Nowy Styl Tomasz Bardzik i dyrektor handlowy Splast Agnieszka Sanocka-Zajdel, krótko opisując reprezentowane przez siebie firmy oraz podkreślając różnorodność płaszczyzn współpracy z PWSZ w Krośnie oraz wysoką jakość tych kontaktów.

W nawiązanej dyskusji, najpoważniejszym tematem wciąż pozostawała przygotowywana na 2018 rok ustawa o szkolnictwie wyższym. Rektorzy pytali wiceministra Aleksandra Bobko o sposób wyłonienia ostatecznej wersji ustawy oraz o szczegółowe rozwiązania dotyczące między innymi uwzględnienia w procedurach habilitacyjnych współpracy z przemysłem czy sposobu ustalania poziomu finansowania szkół, a także finansowania szkół prywatnych. Na to ostatnie pytanie Sekretarz Stanu jednoznacznie odpowiedział przecząco. Żywiołowa dyskusja między rektorami, dotycząca potrzeb zmian w zakresie procedur habilitacyjnych czy nawet ich likwidacji, mimo wielu argumentów nie zbliżyła początkowych stanowisk, zwracając uwagę na bardziej ogólny problem rozwoju kadry naukowej w Polsce. Kolejnym ważnym zagadnieniem w dyskusji była kwestia minimów kadrowych wyższych uczelni zawodowych i szkół prywatnych. Rozporządzenie regulujące tą kwestię, wydane przed rozpoczęciem bieżącego roku akademickiego jest pierwszym krokiem ku jednoetatowości pracowników naukowo-dydaktycznych wyższych uczelni. Taka zmiana, stwarza konkretne zagrożenia dla małych i średnich uczelni, co było mocno akcentowane przez rektorów PWSZ-ów oraz szkół prywatnych.

Rozmowy o perspektywach szkolnictwa wyższego w Polsce przeniosły się także do zabytkowych piwnic rektoratu, a kontynuacja tematów podjętych w trakcie debaty podkreśla ich znaczenie nie tylko dla uczelni ale również dla społeczności lokalnych, w których te uczelnie działają. Ogromne znaczenie całego spotkania wynika nie tylko z możliwości wymiany poglądów, ale zwłaszcza z wypracowania zbliżonych stanowisk rektorów w wielu kwestiach. Ważne jest również miejsce spotkania. Po raz pierwszy rektorzy niemal wszystkich uczelni Podkarpacia obradowali w Krośnie. Mamy nadzieję, że nie ostatni.

 

Lista uczestników spotkania:

prof. dr hab. Aleksander Bobko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Witold Lechowski – Wicewojewoda Podkarpacki
Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego
Piotr Przytocki – Prezydent Krosna
prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski – Rektor Politechniki Rzeszowskiej
prof. dr hab. Sylwester Czopek - Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
doc. dr Elżbieta Cipora – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku
dr Paweł Maciaszczyk – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu
prof. dr hab. Grzegorz Przebinda – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu
dr Paweł Trefler – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej  w Przemyślu
dr inż. Stanisław Polański - Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle
Prof. dr hab. Jerzy Posłuszny – Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej
prof. dr hab. inż. Stanisław Sosnowski – Prezydent Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie
dr Andrzej Rozmus – Prorektor ds. nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Agnieszka Sanocka-Zajdel – Dyrektor Handlowy „Splast”
Tomasz Bardzik – Dyrektor Techniczny „Grupy Nowy Styl”
Paweł Smaś – Dyrektor Centrum Konstrukcyjno-Technologicznego B+R „Grupy Nowy Styl”
prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz – Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
dr Dominik Wróbel – prorektor ds. studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
mgr Franciszek Tereszkiewicz – Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito