Dzień otwarty rozpoczął się znakomitymi wykładami naszych wykładowców.
Dr Joanna Kułakowska-Lis wygłosiła wykład poświęcony humanistyce cyfrowej, w którym przedstawiła nowe możliwości i narzędzia badawcze, które tworzą się w tamach dziedzin humanistycznych w miarę rozwoju nowych mediów. Zwróciła uwagę także na nowe wyzwania, które stoją przed humanistami, jako badaczami człowieka i jego działalności artystycznej i społecznej. Przywołując jako przykłady projekty opracowane przez uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet Harvarda i Stanford University (np. Republice of Letters) przedstawiła konkretne korzyści płynące z sięgania przez humanistów po zaawansowane technologie cyfrowe, pozwalające np. analizować w szybkim tempie ogromne zasoby danych.
Dr Łukasz Wojtyczek opowiedział o najbardziej naturalnej formie profilaktyki zdrowotnej, czyli aktywności fizycznej. Tematem wykładu była profilaktyka chorób, zwana potocznie profilaktyką zdrowotną i jej bezpośrednia zależność od stylu życia każdego człowieka. Najważniejszą rolę w profilaktyce chorób odgrywa aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie. W trakcie wykładu omówiono wpływ ruchu na organizm człowieka i jego poszczególne układy oraz zasady i wskazówki metodyczne na których powinna opierać się aktywność fizyczna, rozumiana jako profilaktyka chorób.
Po wykładach zebrana w murach krośnieńskiej uczelni młodzież czynnie uczestniczyła w warsztatach. Uczniowie poznawali tajniki szybkiego projektowania za pomocą drukarki 3D, obserwowali, a następnie samodzielnie wykonywali badania właściwości fizycznych i mechanicznych gruntu metodami laboratoryjnymi oraz polowymi, a także dowiedzieli się jak wykonać analizy chemiczne. Uczestnicy przeprowadzali ocenę konsumencką czekolad mlecznych, dwóch konkurencyjnych marek. Pozostali własnoręcznie przygotowali cukierki pachnące owocami świata. Nauczyli się jak jeść smacznie, zdrowo i bezpiecznie.
Dowiedzieli się jak wypowiadać się w sposób charyzmatyczny, jak skutecznie dobierać argumenty, jak formułować odpowiedzi na trudne pytania. Biorący udział w grze szkoleniowej: „Czy jesteś przywódcą” mogli się przekonać czy potrafią przemawiać do tłumu, przekonać grupę do swych argumentów oraz wykorzystać emocje grupy do zrealizowania swoich celów. Z kolei na warsztatach kreatywnego pisania uczniowie poznawali podstawy stylistyki i zmierzyli się ze stylami użytkowymi, które stosowali, aby wybłagać u pań nauczycielek przeniesienie sprawdzianu.
Uczniowie z zaciekawieniem i z zaangażowaniem wzięli udział w przygotowanych zajęciach. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród.
Mamy nadzieję, że uczestnicy piątkowego spotkania ponownie opuścili naszą uczelnię ze świadomością, że warto wiedzieć i umieć więcej.