start

Aktualności

Studenci PWSZ w firmie "Aero-Kros"

08-11-2016

 

 

 

3 listopada 2016 r. na krośnieńskim niebie można było podziwiać samolot przedwojennej konstrukcji o nazwie Storch. Niedawno, bo 15 października 2016 studenci III-ego roku Mechaniki i budowy maszyn wraz opiekunami, tj. dr inż. Józefem Brzęczkiem oraz dr Agnieszką Woźniak, dyrektor Instytutu Politechnicznego, mieli przyjemność podziwiać samolot Storch stojący w warsztatach Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych "Aero-Kros" sp. z o.o. w Krośnie. "Aero-Kros” to firma, która jest spadkobiercą bogatych tradycji i doświadczeń w zakresie produkcji sprzętu lotniczego i technicznej obsługi statków powietrznych z blisko 60-letnim doświadczeniem. Zwiedzający zapoznali się z działalnością zakładu, dzięki uprzejmości dyrektora technicznego pana Pawła Zawiszy, nawiasem mówiąc absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie.

„Aero-Kros” to producent ultralekkiego samolotu MP-02 „Czajka”. Studenci zwiedzili halę produkcyjną, na której produkowany był kolejny, jedenasty egzemplarz Czajki.

Firma to też zakłady naprawcze. Zwiedzający zobaczyli odrestaurowane samoloty Storch z 1943, 1945 i 1946 roku. Samoloty prezentowały się w chwili zwiedzania bardzo okazale, ale do firmy dotarły w stanie, który można uznać za złom. Samoloty otrzymały nowe lakierowanie na wzór użytkowanych przez Szwajcarskie Siły Powietrzne samolotów Fieseler Fi 156 Storch. Zniszczone egzemplarze trafiły do zakładu ponad rok temu dzięki Szwajcarskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Storchów. Jeden z nich odbył udany lot w ubiegły piątek. Oblotu dokonał doświadczony pilot inż. Krzysztof Galus. Szwajcarzy użyją tego samolotu do rekonstrukcji akcji ratowniczej w Alpach, w której to remontowane w Krośnie egzemplarze brały udział w 1946 roku. Samoloty Storch wykorzystywano bowiem do patrolowania i rozpoznania terenu, ale także w akcjach ratunkowych, ze względu na krótki start i lądowanie. Zdjęcia z oblotu tych podniebnych cudów możemy opublikować dzięki uprzejmości pana Zawiszy.

Warto dodać na zakończenie, że nasi studenci mieli możliwość odbycia ćwiczeń z przedmiotu Konstrukcja i technologia samolotu. Możliwość ta pozwoliła na pracę na rzeczywistych strukturach płatowców i silników lotniczych. Ćwiczenia dotyczyły zarówno zagadnień nowych produktów (w tym kompozytowych) jak i realizacji napraw i przeglądów.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito