start

Aktualności

Wyjazd studyjny studentów Rolnictwa i SKN Agroekologów

23-12-2016

 

 

W dniach 1-3.12.2016 r. studenci z kierunku Rolnictwo (IV rok), członkowie SKN Agroekologów brali udział w wyjeździe studyjnym, podczas którego mogli poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu kształtowania środowiska przyrodniczego oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na potrzeby turystyki wiejskiej.
Jednym z odwiedzanych miejsc było EkoCentrum ICPPC w Stryszowie prowadzonym przez Jadwigę Łopatę i sir Juliana Rose. Studenci zapoznali się z technologią budowy budynków z gliny (w szalunku i metodą bloczków), funkcjonowaniem przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków oraz sposobami pozyskiwania energii cieplnej z biomasy, słońca i gruntu. Ponadto duże zainteresowanie wzbudziła sferyczna szklarnia i półkolista weranda umożliwiająca pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń. Studenci wysłuchali interesującą prelekcję na temat samowystarczalności żywnościowej kraju i zaletach produktów tradycyjnych.



Podczas pobytu w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie oraz Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu studenci mieli okazję zaobserwować zachowania behawioralne żubrów, muflonów, danieli, jeleni i ptaków drapieżnych układanych metodami sokolniczymi. W Centrach Edukacji Przyrodniczej działających przy zwiedzanych ośrodkach studenci zapoznali się z wystawionymi eksponatami oraz sprawdzili funkcjonowanie wszystkich urządzeń multimedialnych.



Ogrody do zwiedzania Kapias w Goczałkowicach, pomimo deszczowej i wietrznej pogody, dostarczyły nam wielu doznań estetycznych. Pięknie o tej porze roku prezentował się ogród japoński, zakątek letni i skandynawski, labirynt, wrzosowiska i ogród zimowy. Uwagę przyciągały majestatyczne, a jednocześnie lekkie i zwiewne, wysokie źdźbła wielu gatunków traw. Ponadto studenci mieli okazję zapoznać się z zimową pielęgnacją roślin ozdobnych i bogatym asortymentem małej architektury ogrodowej.


Pretekstem do zatrzymania się w Katowicach była chęć zobaczenia spektakularnej aranżacji przestrzeni wokół Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na uwolnionych terenach pokopalnianych zaprojektowano przestrzeń publiczną wypełnioną drzewami, rabatami z roślinnością miododajną i wieloma atrakcjami jak fontanny, zabawki muzyczne, labirynt czy amfiteatr. Duże wrażenie wywarł spacer po zielonym dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego tworzącego zieloną dolinę w centrum historycznym miasta.


Podczas pobytu na Cieszyńskim i Górnym Śląsku nie zabrakło chwil na degustacje lokalnych potraw. Studenci smakowali karbinadle z panczkrautem (kulki z mielonego mięsa i solonego śledzia podawanych z ziemniakami z kapustą), golonko pieczone w piwie, pierogi o różnych smakach podawanych z warzywną surówką, czeski miodownik, itp. Niestety nie wszystkie frykasy nam dane było popróbować, tak więc ominęła nas przyjemność zjedzenia kopy pszczyńskiej, ciasteczek cieszyńskich, czy też słynnych cieszyńskich kanapek.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito