start

Aktualności

Język niemiecki ponad kulturowymi podziałami

09-01-2017

 

 

Czy widzieliście już rynek świąteczny w Niemczech? Czy spotkaliście się z uchodźcami?
Wizyta w Görlitz 14-16 grudnia 2016 roku dała nam taką wyjątkową możliwość.

Początkowo nic nie wskazywało na powodzenie wyjazdu: jedna osoba rozchorowała się nam zaraz na parkingu, druga dotarła z dużym opóźnieniem. Przezwyciężywszy początkowe kłopoty wyruszyliśmy jednak na zachód. Pomimo sypiącego śniegu i marznącej mżawki dotarliśmy po siedmiu godzinach do Świdnicy, gdzie czekała nas pierwsza atrakcja tej wycieczki- siedemnastowieczny kościół pokoju. Świątynia ta zbudowana z muru pruskiego powstała w 1657 roku i jest jedną z dwóch tego typu świątyń na terenie dzisiejszej Polski i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Późnym wieczorem dojechaliśmy do Zgorzelca, gdzie pokrzepieni ciepłym posiłkiem wyruszyliśmy na podbój Goerlitz, gdzie wszyscy tłumnie ruszyliśmy w kierunku stoiska z grzanym winem i typowymi niemieckimi kiełbaskami. Po nocnej integracji wyruszyliśmy w kierunku Drezna. Po drodze mieliśmy okazję doświadczyć sprawności niemieckich celników, po czym głodni wrażeń dotarliśmy na parking pod mostem w Dreźnie. Z miejsca postoju były dwa kroki do starówki, z tego tytułu mieliśmy okazję dokonać wstępnych oględzin starego miasta. W odróżnieniu od Goerlitz, w Dreźnie jarmarków świątecznych jest kilka.

Kolejnym przystankiem było Hygiene Museum, które wbrew swojej nazwie poświęcone jest wszelkim aspektom życia ludzkiego, a nie tylko utrzymywaniu (bądź nie) czystości. To muzeum to nie tylko starocie, ale między innymi interaktywne zabawki oraz gry, które badają możliwości poznawcze naszych zmysłów. Zmęczeni, strudzeni wróciliśmy do centrum, gdzie czekały na nas galerie i rynki świąteczne z jeszcze większą ilością wina i bratwurstów. Najedzeni i napojeni wróciliśmy w sam raz na rozpoczęcie kolejnej nocy integracyjnej.

Nazajutrz czekała na nas największa atrakcja i główny cel wyprawy - wizyta w szkole językowej Euro-Schule. Kontakt z tą instytucją nawiązaliśmy dzięki Pani Barbarze Jackowskiej, która była studentką i  później pracownikiem PWSZ w Krośnie, a obecnie jest lektorem języka niemieckiego w Euro-Schule. Podstawowym zadaniem tej szkoły jest nauczanie języka niemieckiego obcokrajowców. Największą część uczniów stanowią tu uchodźcy z Bliskiego Wschodu.

Szczególnym wyzwaniem dla nauczycieli pracujących w tej szkole, jest praca z analfabetami. Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach grup o różnym poziomie zaawansowania. Spotkaliśmy tam bardzo sympatycznych ludzi, którzy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z podróży do Niemiec. Próbowali również zapisać nasze imiona po arabsku. Dyrekcja szkoły wspominała o możliwości zatrudnienia Polaków, a więc na przykład nas, w charakterze nauczycieli języka niemieckiego. Jest zatem szansa na ciekawą pracę. To był ostatni punkt naszej wycieczki i po wizycie w szkole wyruszyliśmy w drogę powrotną.

tekst: Alicja Jędrzejczyk, Anna Pawlik, Edyta Petka,  III rok dwujęzykowych studiów dla tłumaczy
zdjęcia: Eunika Polowiec (relacja Euniki Polowiec tutaj)

Wyjazd został zorganizowany i merytorycznie przygotowany przez wykładowców języka niemieckiego - mgr Annę Hycnar i dra Leszka Habrata, dzięki uprzejmości mgr Barbary Jackowskiej (Euro-Schulen).

 

Postscriptum

19 grudnia 2016 roku w Berlinie, kilka dni po wizycie naszych studentów w Görlitz, doszło do kolejnego - niestety - w ostatnich latach w Europie zamachu terrorystycznego. Zamachowiec uprowadził z parkingu potężną ciężarówkę i wjechał w Jarmark Bożonarodzeniowy nieopodal znanej berlińskiej ulicy Kurfürstendamm. W wyniku tego bezwzględnego ataku śmierć poniosło 12 osób, w tym także polski kierowca, którego pojazd i jednocześnie miejsce pracy  posłużył jako narzędzie zbrodni dla terrorysty.

Nasze uczelniane studenckie wyprawy zagraniczne wyraźnie dowodzą, że tak jak cała Europa, tak  i my wszyscy w Polsce od kilku dobrych lat uczymy się żyć z okrucieństwem współczesnego terroryzmu. W 2011 roku byliśmy w Moskwie wraz z rektorami ówczesnym i obecnym; Januszem Gruchałą i Grzegorzem Przebindą,  niemalże tuż po zamachu na lotnisku w Domodiedowo (24.I.2011 - 36 ofiar i 180 rannych), zaś w minionym roku w maju grupa studentów dwujęzykowych studiów dla tłumaczy udała się do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, której mieszkańcy i goście także doświadczyli terroru na lotnisku Zaventem i stacji metra Maelbeek (22.III.2016 - 32 ofiary i ponad  300 rannych).  W grudniu 2016 fatalny Berlin.

Nie przechodźmy obojętnie wobec ofiar tych zamachów, ale wspólnymi siłami postarajmy się także dociec rzeczywistych przyczyn współczesnego terroru, do których niewątpliwie należą niesprawiedliwe wojny toczone również przez Europejczyków na Bliskim Wschodzie, a także brak racjonalnego porozumienia między kulturami.

Bartosz Gołąbek

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito