Międzynarodowy Festiwal Młodzieży jest imprezą o rosnącym prestiżu, o czym świadczy objęcie go patronatem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polski Komitet ds. UNESCO. Jest też przedsięwzięciem przekraczającym kolejne granice i rozwijającym się, czego dowodzi lista jego uczestników wciąż zmieniająca się, poszerzana o nowych gości, ciągle otwarta, a jednocześnie oparta o stałe przyjacielskie stosunki. I jest też Festiwal wydarzeniem bardzo krośnieńskim, nie tylko w sensie miejsca, w którym się odbywa, a nade wszystko jako kontynuacją wielonarodowościowych tradycji tego szczególnego miejsca, które było domem dla wielu kultur i na tym bogactwie zbudowało swoją historię.
Dlatego Festiwal nie mógł zacząć się inaczej, niż polonezem wyrażającym krośnieński genius loci. Skomponował go dr Janusz Boczar do słów mgr Danuty Kamińskiej, na co dzień pracowników PWSZ im St. Pigonia w Krośnie. Gdy tradycji stało się zadość, Zespół Pieśni i Tańca PWSZ otworzył festiwalowy przegląd występem tanecznym, w którym krośnieńska młodzież zaprezentowała bogactwo ludowych tańców, a chór zaprezentował wiązankę śpiewek ludowych. Ach, gdyby tylko nasi zagraniczni goście mogli zrozumieć ich słowa! Z pewnością pojęli jednak ważniejszą od słów wesołość, która ożywiła zgromadzoną publiczność.
Na tak przygotowany grunt z przyjemnością wkroczyły zespoły z zaprzyjaźnionych uczelni: z Akademii Drukarstwa ze Lwowa i z Egerskiego Uniwersytetu z Kampusu w Sarospatak na Węgrzech. Zespoły te prezentowały układy taneczne i występy wokalne, w których energia młodości wrażała się w geście, melodii i ruchu. Nie brakło więc ukraińskich pieśni o miłości do ojczyzny, czy wymagającego wręcz ekwilibrystycznych umiejętności występu solistek z Węgier, które akompaniowały sobie plastikowymi kubkami.
Egzotycznego smaku Festiwalowi dodają zawsze goście z odległych krajów. W tym roku w daleką podróż do swoich krain zabrali nas gości z Chin i Kazachstanu. Nie tylko występowali w niezwykłych strojach, grali na niespotykanych instrumentach, ale także dostarczali innych zmysłowych atrakcji: pokaz parzenia herbaty zakończył się degustacją, a występ zespołu Hangzhou Entel Foreign Language School w Chinach ozdobił pokaz sztuki malowania piaskiem.
Było także bardzo nowocześnie – zespół z Kazachstanu swój występ wplótł w ramę multimedialnej wizualizacji historii swego narodu ilustrowanej obrazami zapierających dech w piersiach krajobrazów. Na nowoczesność postawili też goście z Petersburga, którzy opowiedzieli o swojej uczelni i zaznaczyli obecność polskiej kultury w Rosji za pomocą stworzonej przez siebie prezentacji.
Przegląd zespołów zamykał niezwykły pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu słuchaczy Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Prezentowane przed krośnieńską widownią sceny pochodziły z pracy dyplomowej Anny Pękali pod tytułem „Nie tędy droga”. Trzeba powiedzieć wprost: było to piękne widowisko.
Publiczność opuszczała budynek Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza z poczuciem dosytu atrakcji. Czuliśmy się zaszczyceni tym, że młodzi ludzie z tylu miejsc dzielili się z nami swoimi pasjami i talentem. Dziękujemy młodym artystom, zapraszamy za rok.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
WG