Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro
Jan Paweł II
Człowiek przychodzi na świat w rodzinie pochodzenia, w niej podlega procesowi wychowania, aby w życiu dorosłym założyć własną rodzinę prokreacyjną, obdarzyć potomstwo miłością i realizować proces wychowania. Nie jest to proces ławy, wymaga od rodziców i nauczycieli zaangażowania, uwagi, ciepła, ustalenia wartości i celów działania. Zdecydowanie łatwiej realizować proces wychowania dysponując odpowiednią wiedzą naukową odnoszącą się do jego uwarunkowań. Tak określony obszar wiedzy łączy się z pedagogiką, jako nauką, która w centrum własnego zainteresowania stawia człowieka, w kontekście oddziaływania na jego osobowość, w tym wiedzę, umiejętności, emocje, postawy, przekonania i poglądy. Wychowanie nie ogranicza się do dziecka i młodego człowieka, choć niewątpliwie to istotny obszar poszukiwań pedagogiki jako nauki, ale dotyczy osób dorosłych, nie w pełni sprawnych i tych będących już w podeszłym wieku, jednostek zdrowych i z deficytami, uczniów uzdolnionych i o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ten fascynujący obszar poszukiwań badawczych warto poznawać, analizować i wyjaśniać.
Odkrywając słowo poprzez studia(…)
Jan Paweł II
Studia na kierunku pedagogika są ściśle związane ze społeczną praktyką edukacyjną. Obejmują szereg subdyscyplin pedagogicznych wynikających z wieku rozwojowego osób (np. pedagogika przedszkolna, wczesnoszkolna, gerontopedagogika) oraz celów edukacji - ukształtowanie umiejętności czytania przez edukację szkolną (dydaktyka, dydaktyka nauczania zintegrowanego, metodyki szczegółowe). Pozwalają poznać pojęcia i kategorie, w tym opieka, pomoc, profilaktyka, terapia, animacja społeczno-kulturowa, dysfunkcja w odniesieniu do grup i jednostek, dewiacja i patologia. Studia pozwalają zdobyć wiedzę o środowiskach wychowawczych i socjalizacyjnych (m.in. rodzina, szkoła, grupy rówieśnicze, środowisko lokalne). Studenci pedagogiki poznają obszary wspólne z innymi dziedzinami wiedzy i kultury (szczególnie filozofii, psychologii, socjologii) oraz system pojęciowy dyscypliny, jego znaczenie i zastosowanie do zrozumienia, opisu, wyjaśniania, interpretacji oraz projektowania wychowania i kształcenia, czyli szeroko rozumianej edukacji.
Troska o dziecko (...) jest pierwszym i podstawowym
sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka
Jan Paweł II
Na kierunku pedagogika osoby mogą wybrać specjalności nauczycielskie - edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym lub językiem angielskim. Takie specjalności orientują absolwentów kierunku na pracę z dziećmi w wieku od 3 do 10 roku życia, a więc w placówkach wychowania przedszkolnego i szkołach podstawowych - edukacji wczesnoszkolnej. Jedna ze studentek pedagogiki – Gabriela Nycz stwierdza: „Jestem nauczycielką przedszkola – zmieniam świat” i dodaje „W pracy z przedszkolakami najważniejsza jest cierpliwość i rozumienie małego dziecka, kochanie go takim jak jest”. Stwierdza też, że dzieci są dla niej źródłem radości i siły. Natomiast dla osób, które chcą pracować z osobami dorosłymi, rodzinami, jednostkami w trudnych sytuacjach życiowych przeznaczone są specjalności nienauczycielskie: pedagogika społeczno-opiekuńcza z terapią pedagogiczną, czy opieka nad osobami starszymi z organizacją czasu wolnego. Znajdują one zatrudnienie w placówkach pracujących z rodziną i dzieckiem, człowiekiem niepełnosprawnym, chorym, w podeszłym wieku.
Należy zapewnić odpowiednie sytuacje wychowawcze,
szukając w sposób twórczy nowych dróg oddziaływania
Jan Paweł II
Studia na kierunku pedagogika to nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej. To przede wszystkim zajęcia o charakterze praktycznym, 15 tygodni praktyk w placówkach edukacyjnych i pomocowych (w zależności od specjalności). Zajęcia na kierunku prowadzą osoby o znacznym dorobku naukowym i wieloletnim doświadczeniu praktycznym. Dlatego też studentów kształcimy w oparciu o mikronauczanie, kładąc szczególny nacisk na metody aktywizujące. Metaplan, dyskusja, burza mózgów, mapy myśli, muszla pamięci, metoda 6 myślących kapeluszy, tarcza strzelecka, rybi szkielet, to tylko kilka z kilkudziesięciu wykorzystywanych metod kształcenia.
Praca ma dopomagać człowiekowi do tego, aby stawał się lepszym,
duchowo dojrzalszym, bardziej odpowiedzialnym(…)
Jan Paweł II
Studia to także czas licznych działań społecznych i woluntarystycznych na rzecz dzieci i młodzieży, osób chorych, cierpiących i starych, rodzin dysfunkcyjnych i zastępczych. Zarówno nauczyciele akademiccy, jak i studenci kierunku pedagogika są aktywnie zaangażowani w wydarzenia, imprezy i uroczystości miejscowe, które są opisane i zilustrowane na stronie internetowej Zakładu Pedagogiki, w zakładce Aktualności. Wspomnieć należy o działaniach: „Tradycja łączy pokolenia”, „Zasadził dziadziuś rzepkę w ogrodzie”, „Literackie podwórko”, „W ogródku u Pigonia”, „Jeden z dziesięciu u seniorów”, systematycznych działania na rzecz chorych dzieci w szpitalu.
Każdy urzeczywistnia siebie przez bezinteresowny dar z siebie samego
Jan Paweł II
Studia na kierunku pedagogika przygotowują do pracy na rzecz człowieka w różnym wieku, do wspinania się na palce, aby pomóc, wesprzeć i cieszyć się z sukcesów uczniów i podopiecznych. Zapraszamy!