start

Aktualności

Humanistyka dotknięta kryzysem!?

25-07-2017

 

 

 

 

 

W ostatnich latach humanistyka została zepchnięta na bok i zdeprecjonowana. Dlatego resort nauki podjął się działań, które mają temu zjawisku zaradzić.

Zapraszamy do lektury fragmentów artykułu „Humanistyka dotknięta kryzysem; resort nauki próbuje temu zaradzić” opublikowanego w serwisie PAP – „Nauka w Polsce”.

 

"Wśród Polaków powszechne jest przekonanie, że studia humanistyczne są niepraktyczne. Badania rynku pracy wcale tego nie potwierdzają" - zauważył wicepremier Jarosław Gowin, powołując się na wyniki badań ekonomicznych losów absolwentów. Zwrócił uwagę, że wśród pracodawców narasta potrzeba zatrudniania pracowników o możliwie szerokich horyzontach i wyposażonych w kompetencje miękkie.

"Nie ma bynajmniej problemu ze znalezieniem dobrej pracy dla dobrych humanistów. Ważne jest, żebyśmy kształcili humanistów na poziomie naprawdę wysokim. Humanistyka ma sens i jest bardzo potrzebna. Powinna mieć charakter naprawdę elitarny" - zastrzegł minister.

Minister nauki uznał, że polska gospodarka będzie naprawdę innowacyjna tylko wtedy, jeśli nauki ściśle i technologiczne "opierać się będą na tkance kulturowej tworzonej przez nauki humanistyczne i społeczne".

 

Zapraszamy do całego lektury artykułu

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413892,gowin-humanistyka-dotknieta-kryzysem-resort-nauki-probuje-temu-zaradzic.html

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie realizując misję kształcenia na kierunkach humanistycznych oferuje studia umożliwiające zdobycie umiejętności oczekiwanych przez pracodawców - w tym sprawnego posługiwania się językami obcymi - dlatego w swojej ofercie ma kilka nowych, niezwykle atrakcyjnych kierunków studiów.

Zmieniające się otoczenie, wyzwania dydaktyczne i wymagania pracodawców spowodowały, iż obecnie w uczelni funkcjonują trzy zakłady prowadzące studia humanistyczne: Filologii Angielskiej, Pedagogiki oraz Komunikacji Międzykulturowej, które kształcą na następujących kierunkach lub specjalnościach: Humanistyka cyfrowa na kierunku filologia polska, Pedagogika, Dwujęzykowe studia dla tłumaczy, na których studenci mają do wyboru dwa języki obce – spośród angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i hiszpańskiego oraz Międzynarodowa komunikacja językowa. Studia przeznaczone są dla tych, którzy cenią sobie samodzielność myślenia, kreatywność, znajomość języków obcych, umiejętność funkcjonowania w przestrzeni Internetu, a także w międzynarodowym środowisku.


PWSZ w Krośnie, realizując praktyczny profil kształcenia, dostosowuje plany studiów do aktualnych potrzeb i wymagań w przekonaniu, że ukończenie studiów o tym profilu jest dla absolwentów wyznacznikiem pełnego przygotowania do wejścia na rynek pracy. Dla przykładu, zagadnienia obejmujące studia na specjalności Humanistyka cyfrowa pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu literatury i języka, edytorstwa, fotografii i filmu, wizualizacji wiedzy i informacji, podstaw przedsiębiorczości i marketingu w Internecie, a także psychologii społecznej.

Absolwent umiejący sprawnie napisać tekst, fotografować i filmować, przygotować do druku publikację i administrować stronę internetową, zna etykietę pracy administracyjnej może przebierać w ofertach pracy - tak twierdzą współpracujący z uczelnią najwięksi pracodawcy Podkarpacia - a PWSZ w Krośnie umożliwia chętnym i ambitnym kandydatom ich zdobycie.

Jeszcze jest czas na podjęcie dobrej decyzji.

  

Humanistyka musi być otwarta ku prawdzie,

nie wolno pomijać pytań o sens życia i historii,  

czy też takich wartości jak piękno, dobro i prawda.

 

Prof. Franciszek Ziejka

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito