start

Aktualności

Głos Rektora Grzegorza Przebindy podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie

25-09-2017

 

 

 

19-20 września w Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca roczne prace konsultacyjne Narodowego Kongresu Nauki, mające doprowadzić do powstania nowej ustawy organizującej funkcjonowanie nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.  Licznie zgromadzeni w krakowskim centrum kongresowym przedstawiciele świata akademickiego i nauki wysłuchali propozycji projektu tzw. Ustawy 2.0 (nazwanej tu Konstytucją Dla Nauki) przygotowanej w czasie ponad rocznych konsultacji prowadzonych przez zespół Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin osobiście przedstawił efekt tych konsultacji. Wypracowany i długo dyskutowany kształt projektu nowej ustawy, sądząc po jego odbiorze, został pozytywnie przyjęty przez wiele naukowych i akademickich środowisk, których reprezentacje zebrały się w Krakowie.

Krakowski kongres był również kolejną okazją do skonfrontowania stanowisk i kontynuowania rozpoczętej w październiku 2016 roku w Rzeszowie intensywnej środowiskowej debaty. Zwyczajem poprzednich spotkań,  toczyła się ona  w ramach dobrze przemyślanych i zorganizowanych tematycznych seminariów i paneli dyskusyjnych. Do jednego z nich, w trakcie krakowskiego podsumowania, jako jedyny przedstawiciel polskich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, został przez organizatorów zaproszony rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, profesor Grzegorz Przebinda.  W dyskusji pod hasłem Reforma szkolnictwa wyższego i nauki a zrównoważony rozwój Polski, którą prowadził Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński, udział wzięli, obok Grzegorza Przebindy, prof. Jacek Semaniak Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, oraz dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. prof. WSB,  Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Udział rektora Przebindy w tej publicznej dyskusji był ważną i dobrze wykorzystaną okazją do przypomnienia, a często także unaocznienia wielowymiarowej roli, jaką spełniają PWSZty w regionach, w których istnieją już od blisko 20 lat.  Rektor Przebinda zaprezentował potencjał naszej uczelni i wskazał na wartościowe, ale i negatywne w jego opinii zapisy w projekcie nowej ustawy, które mogą godzić w interesy środowisk i społeczności, w których funkcjonują uczelnie tego typu.

Trafność wielu tez wygłoszonych przez Grzegorza Przebindę, a także istotę funkcjonowania Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych uwypuklił w swym podsumowującym wystąpieniu, powołując się na rektora Przebindę, wicepremier Jarosław Gowin.

 

Prace nad projektem ustawy weszły już w końcową fazę, a intencją wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest, aby weszła ona w życie 1 X 2018 roku.  W Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie, obok rektora Grzegorza Przebindy PWSZ w Krośnie reprezentowali także prorektor Dominik Wróbel, kanclerz Franciszek Tereszkiewicz, a także  piszący te słowa, dyrektor Instytutu Humanistycznego Bartosz Gołąbek.

Współgospodarzem krakowskiego Kongresu był Uniwersytet Jagielloński z Rektorem Wojciechem Nowakiem na czele.  

Debaty kongresu były nagrywane i są sukcesywnie udostępniana na stronie internetowej nkn.gov.pl/ Nagranie dyskusji po panelu, w którym wystąpił rektor Grzegorz Przebinda rozpoczyna jest dostępne do obejrzenia tutaj:

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito