W dniach 29-30 listopada 2017 roku w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie odbyło się cykliczne seminarium Współczesne technologie w przemyśle maszynowym. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się pod nazwą Obróbka powierzchniowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Krosna, Piotr Przytocki.
W pierwszym dniu seminarium wprowadzenie teoretyczne z zakresu obróbki powierzchniowej zatytułowane Zastosowanie shot peening – uwarunkowania teoretyczne i uzasadnienie stosowanych parametrów technologicznych, przedstawił prof. dr hab. inż. Andrzej Świątoniowski, kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn PWSZ w Krośnie.
W tym dniu prelegentami byli również przedstawiciele wiodących firm oferujących technologie w zakresie obróbki powierzchniowej, tj. światowy lider w tym zakresie czyli firma Rösler, którą reprezentował pan Tobias Maaser z oddziału z Francji, a także przedstawiciel Röslera w kraju, firma Awexim Sp. z o.o., którą reprezentował pan Łukasz Romaldowski. Panowie zaprezentowali ofertę firmy Rösler oraz przedstawili informację na temat obróbki strumieniowo-ściernej (shot blasting, shot peening), a w szczególności m.in. o materiałach obróbczych, w tym o rodzaju technologii, mediach w niej stosowanych, o procesach kontrolnych i regulacji procesów obróbki oraz o maszynach i urządzeniach stosowanych do tego rodzaju obróbki powierzchniowej. Drugim przedstawicielem firmy Rösler w Polsce jest Korporacja Przemysłowo Handlowa Zygmunt J. Głuchowski. Właściciel firmy pan Zygmunt Głuchowski również był obecny na seminarium. Prelegenci poruszyli w kolejnym panelu branżowym temat obróbki wibrościernej, łącznie z elementami mycia przemysłowego, jak również kontroli warstwy wierzchniej.
Podczas seminarium zaprezentowane zostały demonstracyjne urządzenia, tj. myjka przemysłowa firmy Summa Šumperk z Czech, komora do badania czystości technicznej firmy Gläser z Niemiec, system do autonomicznej analizy zanieczyszczeń firmy Olympus i spektroskop oraz wideoendoskop przemysłowy tej samej marki. Wszyscy uczestnicy mogli dokładnie zapoznać się z działaniem maszyn.
Uczestnikami wydarzenia, oprócz gości honorowych takich jak: Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, JM Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, prorektor ds. rozwoju prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz, prorektor ds. studiów dr Dominik Wróbel oraz kanclerz mgr Franciszek Tereszkiewicz, byli przedstawicielstwie ponad 20 firm z regionu, m. in.: Goodrich Aerospace Poland - Zakład Tajęcina, Grupa Nowy Styl, UTC Aerospace System, Pratt&Whitney Rzeszów czy Magellan Aerospace Polska. Oprócz przedstawicieli firm w seminarium wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn oraz Budownictwo PWSZ w Krośnie wraz z nauczycielami akademickimi. W sumie w seminarium wzięło udział ponad 200 osób. Drugi dzień przebiegał w formie spotkań bilateralnych.
Ideą całego cyklu seminariów jest zaprezentowanie współczesnych technologii w przemyśle na poziomie aplikacyjnym. Oprócz umożliwienia bezpośredniego kontaktu z zaawansowanym poziomem technologii i uzyskaniem konsultacji z tego zakresu, cykl ma na celu zachęcenie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do studiowania kierunków technicznych.