W dniu 6.12.2017 roku studenci PWSZ w Krośnie, pracownicy uczelni oraz mieszkańcy miasta Krosna wzięli udział w XVIII Światowym Maratonie Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka. Napisaliśmy prawie 200 listów w obronie praw człowieka.
W tym roku listy pisaliśmy w obronie 10 bohaterów Maratonu. Byli nimi:
Ni Yulan- chińska prawniczka, która od ponad 20 lat jest prześladowana przez chińskie władze za obronę osób eksmitowanych z ich domów, kobieta jeździ na wózku w związku z jej pobiciem przez śledczych oraz pozostaje pod stałym nadzorem policji.
Hanan Badr- El-Din- obywatelka Egiptu walcząca o prawa obywatelskie w tym państwie, kobieta walczy z rządem Egiptu o likwidację procederu „przymusowych zaginięć”, której ofiarą padł jej mąż, grozi jej za to co najmniej 5 lat pozbawienia wolności.
Tadjadine Mahamat Babouri- czadyjski obrońca praw człowieka, który za otwartą krytykę rządu Czadu na Facebooku był bity, rażony prądem, zakuwany w łańcuchy i przewożony z jednego więzienia do drugiego, mężczyzna ma 7 dzieci i choruje na gruźlicę, a resztę życia może spędzić w więzieniu.
Shackelia Jackson- jamajska aktywistka, walcząca o prawo do życia ubogich jamajskich obywateli, którzy często padają ofiarami nieudolnego działania policji strzelającej bezkarnie do osób o „rasistowskim wyglądzie” podejrzanych o popełnienie przestępstw, brat kobiety został zastrzelony przez policjanta za przestępstwo, którego nie popełnił, kobieta jest cały czas zastraszana przez władze Egiptu.
Farid al-Atrash i Issa Amro- palestyńscy aktywiści walczący o prawa Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, zachęcają oni palestyńską młodzież do pokojowego wyrażania sprzeciwu wobec izraelskiej okupacji i dyskryminującego prawa w Hebronie, zostali oni aresztowani i są prześladowani przez izraelskie władze.
Xulhaz Mannan- bangladeski aktywista, założyciel jedynego bangladeskiego magazynu poświęconego sprawom lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i queer (LGBTIQ), który został zamordowany przez grupę ekstremistów Ansar al-Islam, osoby te do tej pory przebywają na wolności, władze nietolerancyjnego Bangladeszu nie chcą postawić zbrodniarzy przed sądem.
Taner Kılıç- turecki działacz Amnesty International, obrońca praw człowieka w Turcji, oskarżony przez rząd Turcji o działalność w „zbrojnej organizacji terrorystycznej” i aresztowanego, do dziś przebywa w więzieniu.
Clovis Razafimalala- obywatel Madagaskaru skazany na 5 lat pozbawienia wolności za walkę o ochronę lasu deszczowego na Madagaskarze, skorumpowani przemytnicy i urzędnicy sprzedają cenne drewno różane bogacąc się , fałszywie oskarżają protestujących zamykając ich w więzieniach dla własnego zysku.
Sakris Kupila- fiński transpłciowy obywatel walczący o swoje prawo do zmiany imienia oraz zakaz określania przez władze Finlandii osób transpłciowych jako chorych psychicznie i poddawania ich sterylizacji.
MILPAH - Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności Lenca z La Paz- obywatele Hondurasu chroniących środowisko Lency, nie dopuszczają by na ich terenie została wybudowana hydroelektrownia i kopalnia za co są mordowani, bici, zastraszani, palone są im domy, władza ich prześladuje zamiast udzielić im ochrony.
Konkursy J.M. Rektora PWSZ w Krośnie na najlepszy list napisany w obronie praw człowieka dla studentów PWSZ w Krośnie zostanie rozstrzygnięty w styczniu 2018 roku. Serdecznie zapraszamy na następny Maraton za rok.
Serdecznie dziękuję studentkom I roku kierunku Zarządzanie za pomoc w organizacji XVIII Światowego Maratonu Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka, Paniom: Jadwiga Zima, Róża Bulanda, Agnieszka Gąsior, Aleksandra Chmiel, Aleksandra Świątek, Małgorzata Lorens, Kinga Wojdyła, Kasia Kluzowicz, Natalia Jezior, Paulina Jezior.