Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie od 1 lutego 2018 r. przystąpi do realizacji projektu Innowacyjne kształcenie na kierunku Pielęgniarstwo - utworzenie Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Krośnie, POWR.05.03.00-00-0076/17. Na realizację inwestycji uczelnia uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w wysokości: 2 437 232,14 zł.
Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej wykorzystujący wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w maksymalnie zbliżonych do realistycznych warunkach. Utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej umożliwi kształcenie studentów kierunku pielęgniarstwo za pomocą nowego narzędzia, jakim jest symulator wysokiej wierności i symulacja medyczna. Prowadzenie szkoleń symulacyjnych pozwoli studentom na wykonanie procedur inwazyjnych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, skomplikowane symulatory człowieka mogą bowiem realistycznie kaszleć, okazywać ból, wymiotować sztuczną treścią pokarmową czy krwawić sztuczną krwią. Wszystko po to, aby w kontakcie z prawdziwymi pacjentami nie popełniać błędów i szybciej rozpocząć działania mogące ratować życie. Czynności podejmowane przez studentów będą omawiane w trakcie debriefingu, a błędy popełniane podczas ćwiczeń studenci będą mogli skorygować w trakcie realizacji kolejnych scenariuszy.
Konieczność wprowadzenia zmian w metodologii nauczania i programie kształcenia kierunku pielęgniarstwo została wymuszona zmieniającymi się oczekiwaniami rynku pracy. Realizacja projektu znacząco wpłynie na lepsze przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu pielęgniarki/ pielęgniarza. Doskonalenie umiejętności praktycznych poprzez ich ocenę i analizę pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. Wdrażana metoda nauczania pomoże także wzmocnić kompetencje, które stanowić będą o konkurencyjności absolwentów PWSZw Krośnie w zakresie profesjonalizmu wykonywanych usług medycznych.
Projekt będzie realizowany w okresie od 1 lutego 2018 do 31 lipca 2020 r. Pierwsze zajęcia w nowo utworzonym Centrum Symulacji Medycznej odbędą się już w październiku 2018 roku.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie uczelni w zakładce „Fundusze europejskie”.