Narodził się pomysł, aby wyróżnić studentów, którzy szczególnie angażują się w życie Uczelni, działają na rzecz Samorządu Studenckiego, bądź pracują w kołach naukowych. Forma nagrody jest wyjątkowa, ponieważ podkreśla rolę akademickiej wspólnoty, ma też na względzie zarówno rozwój intelektualny, jak również potrzeby wrażliwości estetycznej i emocjonalnej. Taką rolę może spełnić jedynie obcowanie ze sztuką. Pomysłodawcy wydarzenia, a mamy nadzieję, że także sami studenci, mają świadomość, że jest to kapitał zgoła wyjątkowej wartości.
W tym roku wytypowano 43 studentów ze wszystkich kierunków studiów i zorganizowano im wyjazd do Krakowa. Studenci mieli okazję zobaczyć wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz musical Chicago w krakowskim teatrze Variete.
Wystawa Wyspiański – monumentalny pokaz prac artysty
Stanisław Wyspiański to Kraków. Cała jego twórczość, i ta literacka (m.in. Wesele, Klątwa i Warszawianka), i plastyczna związana jest z królewskim grodem. Dlatego w żadnym innym mieście prezentacja jego dokonań nie zyskałaby zapewne pełnego kontekstu i właściwej oprawy. Zorganizowana przez krakowskie Muzeum Narodowe wystawa „Wyspiański” prezentuje ponad 900 prac artysty. Daje imponujący przegląd dzieł „czwartego wieszcza” polskiej kultury. Zobaczyć na niej można najsłynniejsze pastele – portrety śpiących dzieci artysty i „Macierzyństwo”. Do tego projekty polichromii i witraży, szkice wykonywane w trakcie renowacji w kościele Świętego Krzyża, projekty kostiumów do inscenizacji „Bolesława Śmiałego” i projekty do wydań innych własnych dramatów. Wyspiański porusza, nie tylko swoją artystyczną bezkompromisowością, ale także poczuciem odpowiedzialności za Polskę i Polaków. W roku 100-lecia Niepodległości naszej ojczyzny wystawa ta stawia nas wobec ciągle aktualnych pytań o nasz stosunek do tych spraw najważniejszych.
Spektakl Chicago – ponaddwugodzinna artystyczna uczta
Studenci mieli także okazję zobaczyć światowy przebój scen musicalowych spektakl Chicago w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Spektakl oparty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Chicago w latach 20-tych. Reporterka Chicago Tribune opisała historię dwóch kobiet, które trafiają do więzienia i stają przed sądem za morderstwa.
Chicago rok 1929. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Blok więzienny zarządzany jest przez skorumpowaną naczelniczkę Morton „Mama”, która za pieniądze załatwia wszystko.
Prapremiera „Chicago” w reż. Boba Fosse’a miała miejsce 3 czerwca 1975 r. na Broadwayu, dwa lata później musical zszedł z afisza. Spektakl wznowiono w 1996 r. i od tej pory grany jest nieprzerwanie. Widowisko cieszy się ogromną popularnością nie tylko na Broadwayu, zostało wielokrotnie przetłumaczone i wystawione w 30 krajach na całym świecie. W 2003 r. rok Rob Marshall podjął się ekranizacji dzieła i osiągnął ogromny sukces, film zdobył 17 nagród, w tym 6 Oskarów.
Na scenie studenci zobaczyli 19 wspaniałych aktorów z Barbarą Kurdej-Szatan w roli głównej, którym towarzyszył zespół 14 muzyków. Podziw budziła ogromna sprawność sceniczna młodych wykonawców i umiejętność nawiązywania kontaktu z widownią. Można się też było przekonać do walorów tej szczególnej, amerykańskiej formy współczesnego teatru muzycznego, któremu – wbrew pozorom – nieobce są trudne problemy dzisiejszego świata.
Wszystkim wyróżnionym dziękujemy za wzorową obecność.