start

Aktualności

Muzyczne popołudnie w PWSZ w Krośnie

11-04-2018

Muzyczne Popołudnie – „Urodziny Jacka Kaczmarskiego”

Muzyczne wspomnieniowe spotkanie odbyło się w  Wielkim Tygodniu, a w roli gospodarza wystąpił Jego Magnificencja rektor PWSZ w Krośnie profesor Grzegorz Przebinda.  Głównym wykonawcą i inicjatorem mini-recitalu był dr Leszek Habrat, śpiewający germanista i historyk z Zakładu Komunikacji Międzykulturowej. Wydarzenie to było okazją do wspomnienia  Jacka  Kaczmarskiego,   charyzmatycznego pieśniarza, poety, autora wierszy i tekstów piosenek, a także prozaika, który urodził się 22 marca 1957 w Warszawie (zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku).

Jacek Kaczmarski rozpoczął swą karierę muzyczną równolegle ze studiami polonistycznymi. Jego debiut przypada na rok 1976 (miał on miejsce podczas Warszawskiego Jarmarku Piosenki), choć same teksty niektórych piosenek powstały znacznie wcześniej. Na lata siedemdziesiąte datuje się też początek długotrwałej i owocnej współpracy Kaczmarskiego z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Pierwszy ich wspólny program - Mury - powstał w roku 1979; potem były jeszcze Muzeum oraz Raj.

W roku 1979 Kaczmarski otrzymał nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie za utwór Obława, a w 1981 - nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu za Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego, wciąż pozostające jedną z najbardziej cenionych jego piosenek. Rosyjski bard był zresztą postacią bardzo przez Kaczmarskiego poważaną. Autor Obławy - napisanej w wieku 17 lat i wzorowanej na Wysockiego Polowaniu na wilki - skorzystał nawet z pomysłu mistrza, pisząc piosenkę Czołg oraz przetłumaczył kilka jego utworów. Koncert Wysockiego, który przyjechał do Polski w roku 1974, zawsze był zaś dla Kaczmarskiego ważnym i często przywoływanym wspomnieniem. 

W dziedzinie gry na gitarze Kaczmarski był samoukiem, co doprowadziło do rozwinięcia przez niego nietypowej techniki. Wynikła ona z odwrotnego trzymania gitary - i to pomimo tego, że sam autor leworęczny nie był.

 

 

W trakcie muzycznego spotkania w piwnicy rektoratu, przerywanego refleksjami i wspomnieniami rektora,  znalazło się również miejsce dla dzieł innych twórców piosenki autorskiej – rosyjskich bardów Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego, a także Amerykanina Boba Dylana.

Jednym ze wspólnych wykonań licznie zebranych w piwnicy PWSZ studentów i wykładowców  było zaś odśpiewanie popularnej pieśni „Barka”, która wprowadziła wszystkich zebranych w wyjątkowy nastrój Tygodnia Pasyjnego.

 

 

 

Impreza, która  odbyła się 27 marca 2018 roku potwierdziła, że brakuje nam okoliczności do wspólnego śpiewania na żywo i kultywowania muzyczno-literackich tradycji. Biorąc pod uwagę zainteresowanie Muzycznym Popołudniem  będziemy się starali  zadbać o rozwinięcie tej idei i przygotowanie kolejnych spotkań, na które już teraz zapraszamy miłośników muzyki, pięknego słowa i śpiewu.

Bartosz Gołąbek

 

Informacje o  Jacku Kaczmarskim zostały zaczerpnięte z tekstu Pawła Kozioła: http://culture.pl/pl/tworca/jacek-kaczmarski

Strona poświęcona twórczości Jacka Kaczmarskiego znajduje się pod adresem: www.kaczmarski.art.pl

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito