start

Aktualności

Niecodzienna nagroda dla najlepszych szóstoklasistów w Gminie Jedlicze

13-04-2018

 

 

 

10 kwietnia 2018 roku szóstoklasiści z gminy Jedlicze – uczestnicy „IX Wiosennego Turnieju Wiedzy” wspólnie z Panią Jolantą Urbanik – Burmistrzem Gminy Jedlicze oraz opiekunami udali się na warsztaty edukacyjne do Kampusu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Integracyjny wyjazd był dodatkową nagrodą dla wszystkich uczniów aktywnie uczestniczących w konkursach i turniejach gminnych organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu w marcu br.

Po przybyciu na miejsce młodzi goście zostali uroczyście powitani przez Panią dr Agnieszkę Woźniak – Dyrektora Instytutu Politechnicznego, a następnie przeszli do specjalistycznych laboratoriów. Tutaj pod okiem ekspertów samodzielnie wykonywali  doświadczenia z ogniwem wodorowym, badali współczynnik załamania światła i poziom cukru w substancjach, (np. soczkach, które zabrali ze sobą), sonometrem mierzyli poziom natężenia dźwięku, a także  pracowali z kamerą termowizyjną. W pracowni chemicznej zajmowali się wykrywaniem metali w roztworach wodnych, jak również  zobaczyli widowiskowe pokazy „chemiczny gejzer” oraz „chemiczny grzyb”. Przy mikroskopach, mieli możliwość odkrywać tajniki mikrobiologii,  a na  zajęciach z towaroznawstwa, przekonywali się o sile pracy zespołowej tworząc i opisując innowacyjne produkty.

Odwiedzili nas więc uczniowie i opiekunowie ze szkół podstawowych z Długiego, Dobieszyna, Piotrówki, Żarnowca, Jaszczwi, Potoka, Moderówki i Jedlicza. Gościem honorowym była pani Burmistrz, Jolanta Urbanik.

Zajęcia laboratoryjne przygotowane zostały przez Instytut Politechniczny oraz Instytut Zdrowia i Gospodarki, były to warsztaty z chemii, fizyki i mikrobiologii i przedsiębiorczości.

Tematy warsztatów, które czekały na uczniów to:

Elektryczne czary, dr Renata Bal

Wykrywanie metali w roztworach wodnych dr Mikhael Hakim

Poznać i zrozumieć pracę mikrobiloga, dr inż. Marta Pisarek

Jak przygotować nowatorski produkt, dr inż. Małgorzata Źródło -Loda

Następnie uczniowie mieli opracować nowatorski produkt, pierwsza grupa – zeszyt XXI wieku, druga – długopis XXI wieku. Musieli również zaproponować nazwę, logo, funkcje, cenę oraz sposoby promocji tego produktu. Uczniowie z dużym zaangażowanie przystąpili do realizacji zadania. Zgłoszone przez nich propozycje były bardzo innowacyjne. Współczesne przedmioty to zdaniem uczestników urządzenia wielofunkcyjne. I tak zeszyt powinien, np. służyć do wielu przedmiotów, mieć wgrany słownik, kalkulator, tłumacz, kieszonkę na telefon, czy też mieć formę tabletu. Z kolei długopis dobrze by było aby posiadał: możliwość pisania wieloma kolorami atramentu, latarkę, mierzył puls, przylatywał do użytkownika na dany sygnał, miał wbudowany ekran, przeglądarkę internetową, wifi, itp.

Program przygotowany przez pracowników PWSZ w Krośnie był niezwykle ciekawy i dynamiczny. Uczestnicy warsztatów z dużym  zaangażowaniem wzbogacali swoją wiedzę i umiejętności, co z całą pewnością przyniesie im wymierne korzyści  w przyszłości. Być może nawet  dla niektórych wyjazd okazał się źródłem inspiracji do wyboru swojej ścieżki zawodowej.

 

Źródło: http://www.jedlicze.pl/node/8220

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito